Mallorca

Objavte s nami to najkrajšie, čo Mallorca ponúka.

Mallorca je ostrov patriaci Španielsku, najväčší nielen z Baleárskych ostrovov, ale tiež najväčší ostrov Španielska. Leží v západnej časti Stredozemného mora vo vzdialenosti približne 200 km od Valencie, Barcelony a Alžíru.

…vášnivá aj rozjímavá, očarujúca aj nepokorná, poetická aj búrlivá, takáto dokáže byť Mallorca, najpopulárnejší cieľ európskych turistov v Stredomorí. Každý rok tu strávi svoju dovolenku okolo 7 miliónov návštevníkov. Mallorca má typické stredomorské podnebie, kde slnko svieti viac ako 300 dní v roku a vo vzduchu voňajú pomarančovníky a citrónovníky. Je to ostrov zelene a azúrového mora s množstvom krásnych pláží, útesov a horských masívov, ostrov so zaujímavou históriou a s mnohými miestami, ktoré musíte navštíviť! Je najväčší a najrozmanitejší z Baleárskych ostrovov. Dnes sa pýši názvom „perla Stredomoria“ alebo „kráľovná medzi Baleármi“. Na ploche takmer 10 x väčšej ako je rozloha Bratislavy, nájdete všetko, čo môže ukrývať celý kontinent. Impozantné hory na západe, priesmyky, riečky, suché stepi, úrodné nížiny a všadeprítomné more a pláže. Práve rozmanitosť pobrežia a pláží je to, čo Malorku robí jedinečnou. Krátke vzdialenosti umožňujú poznanie celého ostrova a jeho bohatej histórie, ktorá ovplyvnila nielen Baleáry, ale aj celý Pyrenejský polostrov. Najväčším a zároveň aj hlavným mestom ostrova je Palma de Mallorca. Hlavné mesto je ukryté v rovnomennom zálive  a je najdôležitejším prístavom ostrova. Dnes má Palma de Mallorca približne 300 000 obyvateľov, čo predstavuje asi polovicu obyvateľov ostrova. Aj napriek množstvu zásahov do rázu krajiny, v okolí mesta zostalo zachované historické jadro Palmy, ktoré predstavuje zmes mnohých stavebných slohov a kultúrnych vplyvov. Dominantou Palmy je majestátna, neskorogotická katedrála z 13. storočia, ktorá bola postavená na dôkaz víťazstva kresťanstva na mieste bývalej maurskej mešity. 
Okolie mesta sa stalo významným strediskom turistického ruchu, na neďalekom modernom letisku pristáva v sezóne približne každú minútu jedno lietadlo z najrôznejších kútov Európy. Malorku dobývali v minulosti Rimania aj Maurovia, preto sa tu zachovalo veľa pamiatok, ktoré pôsobenie oboch národov pripomínajú.
Malorka očarila aj známe osobnosti. Medzi ne patrí Michael Douglas, Claudia Schiffer, Boris Becker a samozrejme George Sandová a Frederik Chopin, ktorí nejakú dobu pobývali v romantickom mestečku Valldemossa.

 

 LETOVISKÁ

PALMANOVA, MAGALUF 
Táto oblasť, juhozápadne od hlavného mesta, je najviac obľúbená medzi anglickými turistami. Dôvodom sú krásne pláže z jemného piesku a rušný nočný život. Ten sa odohráva v nespočetnom množstve barov a reštaurácií, z ktorých mnohé vyzerajú, ako keby boli prenesené zo starého dobrého Anglicka. Nájdete tu jednu z najväčších a najvyhľadávanejších diskoték v Európe - BCM. Navštíviť môžete tiež miestny Aqualand, Casino Paladium, Westernpark a zábavný park v duchu pirátskych výprav. V tejto oblasti sa nachádza aj zábavný komplex Marineland s obľúbenými predstaveniami delfínov, tuleňov a papagájov. Komplex je kombinovaný so zoologickou záhradou a veľkým akváriom.

PAGUERA
Elegantné, sympatické, pokojnejšie letovisko sa nachádza v zálive pri pláži na juhozápadnom  cípe ostrova, približne 28 km od hlavného mesta. Stredisko je rozložené v mierne sa zvažujúcom údolí, ktoré je zakončené krásnou dvojitou plážou, obklopenou typickými prímorskými skalami. Tepnou mestečka je tzv. boulevard, ktorý je príjemnou pešou zónou s obchodíkmi, reštauráciami a kaviarňami. Paguera sa nachádza na ceste z hlavného mesta do moderného strediska Puerto d´Andraitix, ktoré svojou atmosférou pirátskeho prístavu učarovalo osobnostiam showbiznisu ako sú herec Michael Douglas a modelka Claudia Schiffer, ktorí si v jeho okolí vybudovali svoje sídla.

EL ARENAL,  CAN PASTILLA
Sú dve známe letoviská ležiace v zálive Palma Bay, neďaleko hlavného mesta, spojené 8 km dlhou plážou. Pláž lemuje promenáda obklopená palmami, ktorá žije 24 hodín denne. Tvorí tak pulzujúce turistické centrum, kde nájdete neuveriteľné množstvo obchodíkov, barov, reštaurácií, diskoték, večerných podnikov a ďalších zábavných zariadení. El Arenal sa v priebehu niekoľkých desaťročí zmenil z pôvodne malej rybárskej dedinky, na jedno z najvyhľadávanejších letovísk a najmä turisti z Nemecka ho považujú za ideálne miesto pre svoju dovolenku v Stredomorí. Leží na západnej strane zálivu, od širokej pláže s jemným pieskom sa zvoľna dvíha do úbočia nad zálivom. Veľkým lákadlom pre deti, ale aj dospelých je jeden z najväčších vodných parkov na svete „Aqualand“ a známe minigolfové ihrisko strážené prehistorickými dinosaurami. Aj stredisko Can pastilla z druhej strany rovnakej pláže ponúka svojim hosťom všetko vybavenie turistického letoviska so širokou ponukou aktivít a možností pre dovolenku plnú zábavy. Obe letoviská patria k najživším a najobľúbenejším lokalitám na Mallorke. Návštevníci, ktorí sem prichádzajú sa túžia predovšetkým zabaviť.

ALCUDIA / PLAYA DE MURO
Letovisko Alcudia sa nachádza na severe ostrova pri veľkej zátoke, ktorá mu dodáva nenapodobiteľné čaro. Denne odtiaľto odplávajú výletné lode na zaujímavé miesta. Letovisko sa rozprestiera na okraji najdlhšej, 8 km dlhej pláže ostrova. Pláž je pokrytá nádherným bielym pieskom a je lemovaná palmami a píniami a vzhľadom na pozvoľný vstup do mora a piesočné podložie, je ideálna pre deti. Môžete sa tu opaľovať, využiť širokú škálu vodných športov, minigolf, tenis, jazdu na koni, squash. Na svoje si prídu aj priaznivci nočného života. Alcudia sa pýši množstvom kaviarní, reštaurácií, obchodov a barov. V zachovanom historickom centre mestečka nájdete romantické uličky a krásny prístav s kaviarňami, ktoré lákajú k večernému posedeniu či na prechádzku. V meste nájdete aj zrúcaniny amfiteátru a domov z rímskeho obdobia. Pozoruhodné sú aj zachované mohutné hradby okolo mesta, ktoré boli v 16. storočí postavené kresťanmi na obranu proti arabským pirátom korzárom. Na najkrajšom úseku pláže v zálive Alcudia sa nachádza letovisko Playa de Muro.

ZÁLIVY NA VÝCHODE OSTROVA 
Východné pobrežie Mallorky prenesie návštevníkov do úplne iného sveta, ďaleko od rušných kilometrov dlhých pláží a životom pulzujúcich turistických stredísk, ktorými sa vyznačuje okolie hlavného mesta Palmy. 
Nenájdete tu dlhé piesočnaté pláže, ani množstvo diskoték či iné nočné zábavy, ale očarí Vás tu miestna príroda. Pozdĺž východného pobrežia sa tiahne pohorie Sierra Levante, ktoré dosahuje nadmorskú výšku iba 500 - 600 m. Z tohto členitého terénu steká veľa nepravidelných tokov, vytvárajúcich riečiská nazývané torrente. Tie sa plnia vodou, ale iba v prípade, že v zime dlhšiu dobu silne prší. V turistickej sezóne sú torrentes vyschnuté.  Ich ústie do mora tvorí malebné zátoky, nazývané calas a tých na východnom pobreží nájdeme neúrekom. Calas ponúkajú typické kúpanie tejto časti ostrova – väčšinou ide o malé pláže na konci zátoky medzi dvoma skalnatými brehmi. Zátoky majú prevažne piesočnaté dno, ale okolie je členité a skalnaté, preto je tu aj pestrý podmorský život. 

CALAS DE MALLORCA
Ako už názov napovedá, táto oblasť je typická práve úzkymi zálivmi lemovanými skalami a hlbokými piesočnatými plážami tzv. „calas“. Voda je krištáľovo čistá, pobrežie členité. Všetko obklopujú zelené píniové lesy.

SA COMA / CALA MILLOR
Dve živé letoviská prepojené cez výbežok Punta Amer. Ponúkajú krásne kúpanie na širokých otvorených plážach, lemovaných prímorskou promenádou s barmi, reštauráciami a obchodmi, ideálne na dlhé prechádzky. Neďaleko od letovísk sa nachádza prístav Porto Cristo, vyhľadávaný turistami z celého ostrova nie len pre malebnosť zátoky, ale kvôli krasovým „Dračím“ jaskyniam. Známe Cuevas del Drach s najväčším podzemným jazerom na svete sú vyhľadávaným cieľom výletov.

S´ILLOT
Stredisko na východnom pobreží ostrova leží v otvorenm zálive Cala Moreia pri krásnej, širokej pláži s jemným pieskom. Ideálne miesto aj ako východiskový bod pre výlety na sever, či do vnútrozemia ostrova. Mestečko Manacor sa nachádza od letoviska 20 km. Je slávne výrobou známych mallorskych perál. 

CALA D´OR / CALA MONDROGO
Medzi najkrajšie zátoky určite patrí prírodná rezervácia Cala Mondrago. Kopcovitý terén neumožňuje viesť cestu popri pobreží, ale zátoky na konci takmer všetkých odbočiek vás očaria. Nájdete tam nie len malé pláže, ale aj rad pôvodných malých rybárskych dediniek, ktoré tvoria neopakovateľné kúzlo tunajšieho pobrežia. Živým centrom tejto oblasti ostrova je letovisko Cala D´Or, ale príjemná je aj prechádzka v prístave Porto Petro.

 Cestovné doklady
Pri turistických cestách do Španielska nie je od držiteľov cestovných pasov SR požadované vstupné vízum. Cestovať môžete aj na občianske preukazy (identifikačné karty). Cestovný doklad musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí, držiteľom vlastného cestovného dokladu.

 

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.

Mapa - Mallorca

Najlepšie hodnotené hotely - Mallorca