Kde je Malorka?

Ak sa pýtate, kde sa nachádza Mallorca, odpoveď je jasná – ostrov leží v západnej časti Stredozemného mora, približne 180 až 200 km východne od španielskeho pobrežia, medzi Menorcou a Ibizou. S rozlohou približne 3 640 km² je Malorka najväčším ostrovom Baleárskeho súostrovia, čiže Malorka a Španielsko patria k sebe, keďže ostrovy sú súčasťou Španielska. Jej pobrežie meria vyše 550 km a ponúka viac ako 50 km piesočnatých pláží. Geografia Malorky je teda unikátnou kombináciou hôr, úrodných nížin a pobrežných oblastí s nádhernými plážami. Práve táto rozmanitosť robí z Malorky ideálne miesto na dovolenku, objavovanie prírody, miestnej kultúry a histórie.


Oblasti na Malorke

Ostrov má tvar kosoštvorca a delí sa na niekoľko typických oblastí Malorky – západnému a severnému pobrežiu dominuje horské pásmo Serra de Tramuntana (UNESCO), kde sa týči najvyšší bod ostrova – Puig Major (1 436–1 445 m n. m.). Na východe sa nachádza nižšie pohorie Sierra de Llevant, zatiaľ čo stred ostrova tvorí úrodná rovina Es Pla s mandľovými hájmi a veternými mlynmi. Väčšina povrchu je vápencová, čo spôsobilo vznik početných jaskýň – najznámejšie sú Drach a Arta.


Mestá na Malorke

Mestá na Malorke zahŕňajú hlavné mesto Palma de Mallorca (okolo 400 000 obyvateľov), ktoré je aj centrom Baleár, a ďalšie významné mestá ako Alcudia, Inca, Manacor, Soller či Port de Pollenca. Ostrov má približne 1 milión obyvateľov a je známy pohostinnosťou a zachovávaním tradícií, ako je popoludňajšia siesta.
Palma de Mallorca, Mallorca
Port de Pollenca, Malorca


Reliéf Malorky tvoria horské oblasti, roviny, pobrežie a zátoky

Reliéf Malorky je rozmanitý. Je výsledkom miliónov rokov geologických procesov a stredomorskej klímy. Dominantou severozápadnej časti je majestátne pohorie Serra de Tramuntana (UNESCO), ktoré sa tiahne v dĺžke 90 km a dosahuje svoj vrchol na Puig Major (1 445 m n. m.). Tento horský masív je tvorený prevažne vápencovými horninami, čo vytvára dramatické krasové útvary, strmé útesy, hlboké rokliny a jaskyne. Oblasť je rajom pre turistov – najznámejšia trasa GR221 (Ruta de Pedra en Sec) vás prevedie cez horské dedinky, olivové háje, historické kláštory a ponúka dychberúce výhľady na more aj vnútrozemie. Medzi najikonickejšie výhľadové body patrí cesta na Sa Calobra, vyhliadky na Cap de Formentor či panorámy z vrcholu Puig de Massanella.

Na juhovýchode ostrova sa rozprestiera nižšie pohorie Serres de Llevant, ktoré je známe prírodným parkom Peninsula de Llevant. Tu nájdete kopce s výškou do 564 m (Puig Morei), rozľahlé vresoviská, stredomorské lesy, kolónie korytnačiek a množstvo turistických trás s výhľadmi na zátoku Alcudia. Medzi oboma pohoriami leží centrálna rovina Es Pla – úrodné poľnohospodárske srdce ostrova, kde sa pestujú obilniny, vinič, mandľovníky, ovocné stromy a kde krajinu dotvárajú typické veterné mlyny a tradičné obce ako Binissalem či Santa Maria del Camí. Región je známy aj vinárstvami a agroturistikou, pričom v jarných mesiacoch tu kvitnú tisíce mandľovníkov.

K Mallorce patrí aj členité pobrežie

Mallorca je preslávená členitým pobrežím s viac ako 550 km dĺžky, kde sa striedajú dramatické skalnaté útesy, skryté zátoky (calas) a rozsiahle piesočnaté pláže. Medzi najznámejšie zátoky patria Badia de Palma, Alcudia a Pollensa, zatiaľ čo na západnom a severnom pobreží nájdete úchvatné útesy a miesta ako Sa Calobra či Cala Deia. Ostrov ukrýva aj unikátne jaskynné systémy, z ktorých najznámejšie sú Drach a Artà – tieto jaskyne s podzemnými jazerami vznikli vďaka dlhodobým krasovým procesom vo vápencových horninách a sú dnes jednou z top prírodných atrakcií ostrova.

Geologicky je reliéf Mallorcy výsledkom zložitých pohybov počas alpskej orogenézy, keď sa vápencové a dolomitové horniny z obdobia mezozoiky a kenozoiky vyzdvihli a vytvorili dnešné pohoria. V centrálnych oblastiach sa usadili úrodné sedimenty, ktoré umožnili rozvoj poľnohospodárstva. Ostrov je tiež známy geotermálnymi a minerálnymi prameňmi – najvýznamnejšie termálne kúpele nájdete pri Es Trenc (Fontsanta), kde vyviera jediný prírodný termálny prameň na Baleároch.

Príroda na Malorke je fascinujúcou kombináciou horských masívov, úrodných rovín, dramatického pobrežia, krasových jaskýň a stredomorskej flóry, čo robí z ostrova jeden z najrozmanitejších a najkrajších kútov Stredomoria.
Serra de Tramuntana, Mallorca
Východ slnka nad Es Pla, Mallorca