Fauna a flóra na Mallorce

Mallorca ponúka fascinujúci svet prírody – od rozkvitnutých mandľovníkov a viníc, cez mokrade plné vtákov, až po podmorské lúky a unikátne jaskynné živočíchy. Práve táto rozmanitosť robí z prírody a fauny na Mallorce jeden z najväčších pokladov ostrova.
Fauna a flóra na Mallorce


Fauna na Mallorce je mimoriadne pestrá

Fauna Mallorcy je mimoriadne pestrá a zahŕňa množstvo endemických aj chránených druhov. Medzi najznámejšie patrí divá malorská koza žijúca v pohorí Serra de Tramuntana, čierne malorské prasa, thighed tortoise či vzácna žaba ferreret (Alytes muletensis), ktorá sa nevyskytuje nikde inde na svete a je považovaná za jeden z najvýznamnejších zoologických objavov Európy posledných desaťročí. Typickým symbolom ostrova je aj malorská sargantana – endemická jašterička, ktorá sa vyskytuje na viacerých malých ostrovoch a na Sa Dragonera, kde je jediným stálym obyvateľom. Z vtáctva je najvzácnejším druhom balearský bučiak (Balearic Shearwater), ktorý je ohrozený vyhynutím, a čierny sup, ktorého populácia vďaka ochrane v Tramuntane opäť rastie. V jaskyniach žijú endemické netopiere a vzácne bezstavovce, napríklad pseudoškorpión Campaneti.


Rastlinstvo – zamilujte sa do flóry Mallorcy i viníc

Flóra Mallorcy je typicky stredomorská. Avšak vďaka rozmanitému reliéfu tu nájdete až 124 endemických rastlín. V horách prevládajú stáročné duby (holm oak), borovicové lesy a aromatické tymiánové porasty. Na jar rozkvitnú tisícky mandľovníkov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou krajiny. V nížinách Es Pla dominujú olivovníky a malorské vinice, kde sa pestujú odrody ako Manto Negro či Prensal Blanc. Palma de Mallorca je známa svojimi palmovými alejami, zatiaľ čo typickým stromom Mallorcy je borovica alepská, ktorá tvorí základ mnohých lesov. V chránených oblastiach rastú vzácne druhy ako Helianthemum marifolium, ohrozený kvet chránený európskou legislatívou.
Stáročné duby, Mallorca
Palmy na Mallorce


Chránené prírodné oblasti

Najvýznamnejšou mokraďou je S'Albufera Natural Park pri Alcúdii – ide o najväčšiu mokraď na Baleároch (2 036 ha), kde žije vyše 300 druhov vtákov, množstvo žiab, hadov, netopierov a motýľov. Park je rajom pre birdwatcherov vďaka rozhliadniam a informačným chodníkom. Ďalším unikátom je Cabrera Archipelago National Park – súostrovie s panenskou prírodou, bohatou morskou faunou a archeologickými nálezmi, kde možno pozorovať delfíny, morské korytnačky, koraly a vzácne rastliny. Sa Dragonera je známa endemickými jašteričkami a významom pre migráciu vtákov medzi Európou a Afrikou.
S'Albufera Natural Park, Mallorca
Sa Dragonera, Mallorca


Vtáčia ríša

Mallorca je ornitologický raj – v S’Albufera a na pobreží Formentoru možno pozorovať orla krikľavého, orlosupa čierneho, sokola Eleonóry, čierneho supa, plameniaky, volavky, rybáre, ale aj stovky druhov sťahovavých vtákov počas jarnej a jesennej migrácie. Medzi najvzácnejšie patrí balearský bučiak, Audouinova čajka, marmorská penica či modrá straka. Na Sa Dragonera bolo počas migrácie zaznamenaných až 64 druhov morských vtákov. Pozorovanie vtákov je najlepšie na jar a jeseň, keď ostrovom prelietajú tisíce vtákov z Afriky do Európy.
Audouinova čajka, Mallorca
Bučiak


Morská fauna Mallorcy

V pobrežných vodách sú bežné delfíny, najmä delfín skákavý (bottlenose dolphin), ktoré možno často pozorovať pri plavbách alebo z pobrežia. Okrem nich tu žijú aj veľryby, morské korytnačky, žraloky a množstvo rýb. Klenotom podmorského sveta je Posidonia oceanica – morská tráva, ktorá tvorí rozsiahle lúky, čistí vodu, chráni pobrežie pred eróziou a je základom zdravého ekosystému. V lete sa vyskytujú aj medúzy (najmä Rhizostoma pulmo a Pelagia noctiluca), pričom najviac ich je v júli a auguste hlavne na severe a západe ostrova. V okolí Malorky boli identifikované aj vzácne hlbokomorské druhy, vrátane chránených koralov a morských živočíchov.
bottlenose dolphin
Posidonia oceanica – morská tráva


Suchozemská fauna

V horách žijú divé kozy (Capra aegagrus hircus), ktoré boli na ostrov privezené pred 2 500 rokmi a dnes sú považované za symbol Tramuntany, ale aj za ekologický problém pre ich vplyv na vegetáciu. Endemický druh žaby ferreret (Alytes muletensis) žije len v horských roklinách a je považovaný za živú fosíliu. V jaskyniach žijú netopiere, vzácne bezstavovce a unikátne druhy hmyzu, napríklad pseudoškorpión Campaneti. Na ostrove je tiež bohatý výskyt motýľov, chrobákov a ďalšieho hmyzu, ktorý je dôležitý pre opeľovanie miestnych rastlín.
Divá koza, Mallorca
Divé kozy, Mallorca


Endemické druhy

Mallorca je domovom mnohých endemických druhov – najznámejšia je malorská sargantana (Podarcis lilfordi), ktorá sa vyskytuje len na niektorých ostrovčekoch a Sa Dragonera, kde je jediným stálym obyvateľom. Medzi ohrozené rastliny patrí Helianthemum marifolium, ktorý rastie len v niekoľkých lokalitách a je prísne chránený. V jaskyniach boli objavené aj endemické druhy bezstavovcov, napríklad pseudoškorpión Campaneti. V minulosti tu žil aj prehistorický druh kozy Myotragus balearicus, ktorého fosílie sa našli v jaskyniach na Mallorke a Menorce.
Podarcis lilfordi, Mallorca