ico ico ico
 

TALIANSKO podmienky vstupu

Pri vstupe do Talianska sa cestujúci z krajín kategórie štátov C, kde patrí aj Slovensko, musí preukázať jedným z nasledujúcich dokladov

 • negatívnym antigénovým (vykonaný výterom) alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín od odberu. (Platí pre príchod z EÚ, krajín Schengenu.) 
 • lebo zeleným certifikátom (v papierovej, či digitálnej forme) v zmysle Nariadenia EÚ č. 2021/953 a 2021/954 (Nariadenia EÚ v oblasti Digital Covid Certificate), ktorý potvrdzuje:
 • že držiteľ bol zaočkovaný kompletným cyklom vakcíny odporúčanej EMA - Corminaty Pfizer-BioNtech, Moderna, Vaxzevria, Jansen (Johnson&Johnson) a uplynulo aspoň 14 dní od jeho kompletného zaočkovania;
 • že držiteľ prekonal COVID-19 (platnosť certifikátu je 180 dní od prvého pozitívneho testu);
 • že držiteľ sa podrobil antigénovému testu 48 hodín pred vycestovaním s negatívnym výsledkom (deti do 6 rokov majú výnimku z testovania); 


Taliansko uznáva zelené certifikáty v štyroch jazykových mutáciách: talianska, anglická, francúzska a španielska. Od 1. júla 2021 budú zelené certifikáty na COVID-19 nahradené európskym EU digital COVID certificate, ktorý uľahčí cestovanie do a zo všetkých krajín Európskej únie a schengenského priestoru. V digitálnom alebo papierovom formáte bude certifikát identifikovateľný pomocou QR kódu. EU digital COVID certificate Taliansko dáva do obehu od 28. júna 2021.

Pozrite si rozdelenie krajín a informácie pre cestujúcich na webovej stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva.

Povinná registrácia pred vstupom do Talianska

Od 24. mája musí každý cestujúci pred vstupom do Talianska vyplniť a odoslať digitálny elektronický formulár, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF). Dieťa môže byť zaregistrované spolu so sprevádzajúcou dospelou osobou. Vo formulári sa uvádzajú základné informácie o plánovanej ceste, telefonický kontakt a miesto pobytu v Taliansku. 

Formulár treba vyplniť pred odletom, nakoľko sa uvádza číslo sedadla v lietadle, avšak je možné ho upresniť aj neskôr. Návod na vyplnenie formuláru nájdete na stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva v anglickom jazyku.

Po vyhodnotení formuláru dostane cestujúci na e-mail dPLF v PDF formáte a individuálny QR kód, ktorým je potrebné preukázať sa pri vstupe do dopravného prostriedku (tento môže byť priamo z mobilu alebo v tlačenej forme). Vo veľmi výnimočných prípadoch, pokiaľ nemáte možnosť vyplniť digitálny elektronický formulár, je možné sa preukazovať aj naďalej čestným vyhlásením (autodichiarazione):

Na stiahnutie:

Vyhlásenie v talianskom jazyku
Vyhlásenie v anglickom jazyku

Povinná registrácia na oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia 

Platí povinnosť registrácie na oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria do google zadajte "ASL dipartimento prevenzione a miesto pobytu“).  V prípade, že sa Vám nedarí zaregistrovať, odporúčame kontaktovať regionálne bezplatné čísla. V prípade organizovanej turistiky registráciu vykonáva na požiadanie ubytovacie zariadenie v spolupráci s tour operátormi.

Pokiaľ sa cestujúci nepreukáže negatívnym testom, musí sa podrobiť 10-dňovej karanténe a po jej ukončení musí opätovne absolvovať antigénový alebo PCR test a taktiež sa zaregistrovať na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia.

Výnimky - vstup a tranzit cez Taliansko bez povinnosti karantény a testu

Vstup a tranzit cez Taliansko bez povinnosti karantény a testu na COVID-19 je umožnený v nasledujúcich prípadoch tým, ktorí nevykazujú žiadny z príznakov COVID-19 (viď čl. 8 ods. 8 Dekrétu premiéra):

 • vstup do Talianska z preukázateľných urgentných dôvodov (práca, zdravie, urgentné záležitosti) - do 120 hodín
 • tranzit Talianskom do 36 hodín na vlastnom motorovom vozidle
 • zdravotnícky personál z pracovných dôvodov
 • cezhraniční pracovníci
 • zamestnanci spoločností a inštitúcií, ktoré majú sídlo či pobočku v Taliansku, za účelom preukázateľne nevyhnutnej cesty do zahraničia
 • zamestnanci zastupiteľských úradov a medzinárodných organizácií a EÚ, vojenský personál
 • žiaci a študenti, ktorí dochádzajú minimálne raz týždenne za štúdiom v inom štáte, v akom je ich miesto trvalého pobytu
 • posádky dopravných a prepravných prostriedkov
 • cestujúci z tzv. covid-testovaných letov

Podmienky tranzitu

Tranzit: pre slovenských občanov, pokiaľ cestujú individuálne (nie verejnou dopravou) je možný, nesmie prekročiť 36 hodín na území Talianska. V prípade leteckého tranzitu, nie je možné opustiť letisko až do príchodu do cieľovej krajiny. Ak sa necestujete do SR (miesta bydliska), odporúčame mať potvrdenie, doklad o tom, že máte dôvod cesty do tretej krajiny.

Medzinárodná kamiónová doprava je umožnená, vodiči musia mať okrem bežných dokladov aj rúško/respirátor, rukavice a dezinfekčný gél, pri komunikácii s ďalšími osobami dodržiavať vzdialenosť jedného metra. 

Opatrenia v krajine

Talianska vláda schválila dekrét pre uvoľňovanie opatrení platný od 26. apríla do 31. júla 2021. Krajina je farebne rozdelená na zóny, na ktoré sa vzťahujú rozdielne obmedzenia. Presun je povolený len medzi regiónmi, ktoré sú v žltej zóne. 

Zelený pas umožňuje presun medzi regiónmi rôznych farieb a rizík. Dotýka sa osôb, ktoré boli zaočkované (obidve dávky, ale len vakcínou uznanou v EÚ) alebo prekonali a vyliečili sa z COVID-19 (platnosť potvrdenia je 6 mesiacov), resp. osoby, ktoré sa preukážu antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín. Potvrdenia môžu byť písomné alebo elektronické. Potvrdenie o očkovaní vydá zariadenie, ktoré očkovanie vykonalo, potvrdenie o prekonaní a vyliečení z COVID-19 vydá nemocnica alebo ošetrujúci lekár, potvrdenie o teste vydá zariadenie, kde osoba test absolvovala.


Celé územie Talianska:
 

 • od 21. júna je úplne zrušený nočný zákaz vychádzania v bielej zóne. 
 • núdzový stav bol predĺžený do 31. júla 2021;
 • povinnosť všade nosiť rúška a dodržiavanie odstupov;
 • od 28. júna zrušená povinnosť nosiť rúška na otvorených priestranstvách;

Opatrenia platné pre regionálne pásma Talianska

Biela zóna

Najmiernejší režim s povolením všetkých aktivít, okrem otvorených diskoték a tanečných klubov.

 Platí pre všetky regióny okrem Valle d´Aosta.

Žltá zóna

Platí pre regióny: Valle d´Aosta 

 • mierne rizikové pásmo, v ktorom platia vyššie uvedené nariadenia, ktoré sú platné pre celé územie Talianska;
 • otvorené múzeá, kiná, divadlá, koncertné sály, kluby a výstavy (počíta sa s obmedzením kapacity, cez víkend sa vyžaduje rezervácia);
 • povolené návštevy príbuzných a priateľov v rámci regiónu max jedenkrát za deň, najviac štyri osoby (detí nie sú započítané);
 • otvorené obchody, nákupné centrá otvorené aj počas víkendu;
 • otvorené reštaurácie a bary aj večer s konzumáciou v exteriéri, max 4 osoby pri stole (s výnimkou členov jednej domácnosti),
 • otvorené vonkajšie bazény;
 • v exteriéri povolené skupinové a kontaktné športy (bez použitia šatní).
 • zákaz vychádzania od 23.00 do 5.00 hod.

Oranžová zóna

Pásmo so stredne vysokou kritickosťou.

Platí pre regióny: ani jeden región

Červená zóna

Pásmo so stredne vysokou kritickosťou.

V Taliansku aj naďalej platí núdzový stav predĺžený do 31. júla 2021. Platí povinnosť dodržiavať sociálnu vzdialenosť od iných osôb minimálne jeden meter, nosiť rúško všade, aj na otvorených verejných priestranstvách, pri nedodržaní hrozí pokuta od 400-1000 eur. V reštauráciách a obchodoch je zákazník povinný na požiadanie poskytnúť svoje osobné údaje (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo).

Za nedodržanie opatrení v súvislosti s COVID-19, resp. nesplnenie uložených povinností, (aj za tzv. baci e abbracci, t. j. bozky a objatia v Taliansku populárne) možno uložiť pokutu od 400-1000 eur, podniku (právnickej osobe) možno vydať zákaz činnosti od 5 do 30 dní a uložiť pokutu až v dvojnásobnej výške. Pokuta sa platí na mieste v hotovosti.

Ako postupovať v prípade podozrenia na COVID-19

Každý, kto pricestuje do krajiny a počas pobytu zistí, že bol v kontakte s nakazenou osobou na COVID-19, resp. sám bude vykazovať príznaky, musí absolvovať test a následne povinnú karanténu po dobu 10-14 dní v ubytovacom zariadení, ktoré si musí individuálne hradiť.

Prepravcovia resp. letecké spoločnosti si môžu vyhradiť ďalšie podmienky prepravy osôb (napr. preukázanie sa negatívnym testom).

Upozornenie: Niektoré ubytovacie zariadenia požadujú preukázať sa negatívnym testom.

Podmienky návratu do SR

Cestovný semafor Slovenskej republiky: Taliansko je zaradené medzi zelené krajiny

 
 
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie