Kde sa nachádza Alanya
Poloha a more v Alanyi
Geografické zaujímavosti
Prírodné skvosty Alanye
- Alanya je rozdelená polostrovom s hradom. Tento polostrov je dominantným prvkom mesta, obohnaný 6,5 km dlhými hradbami, ktoré oddeľujú západnú Kleopatrinu pláž od východnej Keykubat pláže.
- Stredozemné more pri Alanyi je známe svojou čistotou a vysokou teplotou – priemerná teplota vody v lete dosahuje 27 – 29 °C, v zime zvyčajne neklesá pod 18 °C, čo umožňuje kúpanie od mája do decembra.
- Pohorie Taurus je nielen prírodnou bariérou, ale aj zdrojom čerstvého vzduchu, vody a tradičného pastierskeho života. V minulosti miestni obyvatelia trávili letá na horských plošinách (yayla), kde sa dnes nachádzajú rekreačné chaty a tradičné reštaurácie s miestnymi špecialitami.
- Rieka Dim pramení v horách Konya a ústi do mora východne od Alanye. Údolie je známe chladnou vodou, reštauráciami na drevených plošinách nad riekou a možnosťou piknikov a kúpania v ľadovej vode aj v lete.
- Sapadere kaňon sa nachádza asi 40 km od Alanye a je známy vodopádmi, endemickými rastlinami a ľadovou vodou. Je to raj pre milovníkov prírody, vhodný na turistiku, kúpanie, kempovanie aj pozorovanie vtákov.
- Alanya je preslávená aj svojimi jaskyňami – Damlatas, Dim Cave, Lovers’ Cave a Phosphorus Cave. Niektoré slúžili v minulosti ako úkryt pirátov či milencov, dnes sú turistickou atrakciou s unikátnou mikroklímou a liečivými účinkami na dýchacie cesty.
- Medzi morom a horami sa rozprestiera úrodná Pamfýlska nížina, kde sa pestujú citrusy, banány a avokádo. Banány z Alanye sú považované za najlepšie v Turecku.
- Oblasť je typická stredomorskými lesmi s borovicami, cédrovníkmi a figovníkmi, v horách rastú čierne borovice, libanonské cédre a jedle. V kaňonoch a horách žijú divé zvieratá a vtáky, ktoré sú lákadlom pre pozorovateľov prírody.