Nakupovanie na Kube: čím platiť, kde vymeniť peniaze a čo si kúpiť na dovolenke

Kubánska mena

Oficiálnou menou na Kube je kubánske peso (CUP, delí sa na 100 centavos). Do konca roka 2020 boli na Kube v obehu 2 oficiálne meny: peso Nacional (CUP) a peso Convertible (CUC) pre turistov ako alternatíva k americkému doláru. Od 1. januára 2021 CUC zanikol a zostala len oficiálna kubánska mena CUP. Bežne používaným symbolom pre kubánske peso je $.

Približný výmenný kurz

(6/2023)
  • 1 euro = 25,84 CUP
  • 1 USD = 24,16 CUP
Kubánske peso
Predaj suvenírov na pláži

Ako a kde získať kubánske pesos?

Peniaze (eurá alebo doláre) si môžete vymeniť v bankách a oficiálnych zmenárňach CADECA. Na výmenu budete potrebovať cestovný pas. Mnohé hotely majú aj vlastné zmenárne alebo zmenárenské pulty, čo je pohodlné, ale s menej výhodným výmenným kurzom. Oplatí sa vymeniť skôr eurá ako doláre, ktoré na Kube podliehajú špeciálnemu príplatku (tzv. penalización).

Bankomaty sú na Kube bežné. Nájdete ich vo väčších mestách, letoviskách a turistických centrách (Varadero, Cayo Santa María atď.), v bankách, zmenárňach a väčších nákupných centrách. Len pozor, bankomaty neprijímajú americké bankové karty.

Dobré vedieť: Kubánske pesos nemožno vyviezť z krajiny, preto pred návratom z Kuby minte všetku kubánsku menu alebo si ju v zmenárni na letisku vymeníte späť na eurá. Colná kontrola by vám zabavila pesos bez náhrady. Pri výmene budete musieť predložiť letenku a cestovný pas.

Hotovosť alebo kreditná karta na Kube?

Pri ceste na Kubu je dobré mať pri sebe hotovosť aj platobnú kartu. Kuba je špecifická v tom, že na niektorých miestach môžete platiť len v hotovosti a na iných len kartou. Väčšina miestnych obchodov, trhovísk a menších podnikov prijíma len kubánske pesos. V hoteloch, požičovniach áut a nákupných centrách budete potrebovať kreditnú kartu. Najpraktickejšia je karta VISA alebo EC/MC, karty American Express sa neakceptujú.
Kubánske suveníry
Korálky zo semien

Aká drahá je Kuba?

Kuba nie je drahá krajina, ale nie je ani lacná. V porovnaní so Slovenskou republikou je o niečo drahšia, ale pokiaľ ide o menej dostupný tovar, ceny sa vyšplhajú na niekoľkonásobok. Za potraviny v supermarkete zaplatíte približne rovnako ako v Slovenskej republike, jedlo v lacnej reštaurácii vás vyjde na 6 eur na osobu, čapované pivo 2 eurá a káva asi 1 euro. Cigary, cigarety a rum sú lacnejšie (údaje 6/2023).

Prepitné a vyjednávanie

Vzhľadom na veľmi nízku priemernú mzdu (približne 900 - 1 200 kubánskych pesos mesačne) je prepitné jedným z hlavných zdrojov príjmov v turistických oblastiach. Čašníci v reštauráciách, upratovačky, vodiči autobusov a hudobníci na ulici čakajú na prepitné. Okrem hotelových služieb (upratovačky napr. zvyčajne 10 eur za izbu/pobyt) sa bežne dáva prepitné miestnym sprievodcom (približne 2 eurá na osobu a deň výletu) a vodičom autobusov (1-2 eurá na osobu a deň výletu). Určitou normou je, že za služby so symbolickou zálohou (napr. za poskytnutie uterákov pri bazéne alebo na pláži) klienti túto zálohu nepožadujú späť. Zjednávať na Kube možno napríklad na trhoviskách alebo v obchodoch so suvenírmi. Lepšiu cenu si môžete vyjednať aj s taxikármi.

Čo si z Kuby priniesť domov?

Okrem kvalitných, ručne vyrábaných cigár a skvelého kubánskeho rumu si môžete kúpiť napríklad:
  • hudobné nástroje - maracas, bonga, konga, gitary atď. (Kuba je rodiskom živej hudobnej kultúry)
  • tradičný textil, slamené klobúky
  • karibské šperky - "organické" šperky z prírodných materiálov
  • keramika a sošky - taniere, misy, vázy alebo iné dekoratívne predmety zdobené kubánskymi motívmi
  • káva - balíček čerstvo praženej kubánskej kávy bude príjemným potešením
Taniere z palmových listov
Suveníry z kokosových orechov

Otázky a odpovede o nakupovaní na Kube

Čo si priniesť z dovolenky na Kube?
Aká drahá je Kuba?
Ako a čím platiť na Kube?