Talianska kuchyňa: cesta od milánskeho Ossobuco po neapolskú pizzu

Talianska kuchyňa dostala slnko, vône a ľahkosť Stredomoria spolu s jedinečnou kultúrnou a gastronomickou tradíciou regiónu, ktorý sa rozprestiera od Álp až po severnú Afriku. Sever Talianska je z kulinárskeho hľadiska úplne odlišný od juhu a ostrovov.

Najobľúbenejšie talianske jedlá

Tirolské knedličky

Kuchyňa južného Tirolska je poznačená blízkosťou Rakúska. Typické sú výdatné horské jedlá, najmä knedle všetkých druhov, od špekáčikov (tu nazývaných canederli) až po špecle a zemiakové knedle, podávané so špenátom, hubami, trentínskou klobásou alebo syrom. Ako dezert je tu samozrejme štrúdľa - viedenská kuchyňa v najlepšej podobe.
Taliani radi jedia v spoločnosti
Južnotirolské Canederli

Milánske Ossobuco

Región Lombardia s gastronomickým centrom Milánom je domovom Ossobuca (teľacie stehno nakrájané na plátky s kosťou), milánskej teľacej kotlety a milánskeho šafránového rizota. Medzi pochúťky patrí miestny syr Gorgonzola s modrou plesňou, ako aj sladký Panettone s hrozienkami. V Lombardii sa zrodilo aj horké Campari.

Florentský steak

Toskánsko je známe svojou jednoduchou, rustikálnou kuchyňou, ale s prvotriednymi surovinami. Lahôdkou je Bistecca alla Fiorentina, "florentský steak" zo sviečkovice T-bone z miestneho plemena Chianina. Typickou sladkosťou sú toskánske Cantucci, chrumkavé sušienky s kúskami mandlí. Namočené v sladkom víne Vin Santo sú neodolateľné. Najznámejším miestnym vínom je červené Chianti.

Pizza Napoletana

V neapolskej kuchyni sa už dostávame k talianskej klasike - cestoviny, paradajky, zelenina, morské plody, olivový olej. Kampánia je rodiskom syra Mozarella, lasagne a, samozrejme, neapolskej pizze. Typickou neapolskou sladkosťou je Sfogliatella, vrecúško z lístkového cesta plnené ricottovým krémom a pomarančovou pastou. Najznámejšie kampánske víno z viníc pod Vezuvom láka svojím poetickým názvom Lacryma Christi del Vesuvio ("Slzy Krista").
Cannoli
Marcipánové sladkosti
Pizza Margherita

Sicílske Arancini a Cannoli

Sicílska kuchyňa využíva všetky výhody a dary Stredomoria. Medzi špeciality patria Arancini - vyprážané ryžové guľôčky plnené mäsom a mozzarellou, alebo Cipollina - taštičky z lístkového cesta s dusenou cibuľou, paradajkami a opäť mozzarellou. Prvenstvo medzi sicílskymi sladkosťami si držia Cannoli - trubičky plnené ricottou a marcipánové cukrovinky. Obľúbené víno? Červené Nero d'Avola.

Kalábrijská "Nduja

Hoci gastronómia slnečnej Kalábrie je známa vďaka pálivým papričkám peperoncini a červenej cibuli Cipolla rossa, rodinným striebrom kalábrijskej kuchyne je 'Nduja, roztieraná pikantná bravčová klobása z oblasti Vibo Valentia. Podľa tradície môže obsahovať len bravčové mäso, soľ a chilli papričky. Najlepšie si ju vychutnáte natretú na horúcom plátku toastu alebo na pizzi a cestovinách, ktorým dodá neuveriteľnú chuť.

Coniglio all'ischitana

Rustikálna kuchyňa čarovného ostrova Ischia vonia po citrusoch a divokých bylinkách. Vyhlásenou miestnou špecialitou, ktorú musíte ochutnať, je králik s cestovinami Coniglio all'ischitana. Králiky sa chovajú tradičným spôsobom: pod holým nebom v hlbokých zákopoch vykopaných v zemi. Celý králik sa najprv zľahka opečie s hlavou cesnaku v medenej panvici a potom sa dusí v kameninovom hrnci s bielym vínom, paradajkami, bazalkou a petržlenovou vňaťou.

Neapolská pizza

Vedeli ste, že originálna neapolská pizza je od roku 2017 zapísaná na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO? Aby sa však pizza mohla nazývať neapolskou, musí mať správny výrobný postup a schválené prísady - vrátane miestnych paradajok San Marzano a Mozzarelly di bufala Campana. A len dva druhy pizze (Marinara a Margherita) sa môžu vyhlasovať za skutočne neapolské.
Saláma 'Nduja
Králik Coniglio all'ischitana

Otázky a odpovede o talianskej kuchyni

Aké jedlo je v Taliansku najobľúbenejšie?
Ako vyzerá neapolská pizza Margherita?
Aké sú špeciality severného Talianska?
Aký je najobľúbenejší taliansky syr?