1. Kartago.sk
  2. Taliansko
  3. Všetko o krajine

Ako dobre poznáte Taliansko a jeho geografiu?

Talianska republika sa rozkladá na Apeninskom polostrove a priľahlých ostrovoch, z ktorých najväčšie sú Sicília a Sardínia. Prirodzené hranice krajiny tvorí oblúk alpského masívu na severe, zvyšok územia vybieha do Stredozemného mora.
Mapa Talianska
Elba
Centrálne pohorie Apeniny sa tiahne ako chrbtica cez polostrov v dĺžke 1 200 km až na Sicíliu. Najúrodnejšia časť Talianska, Pádska nížina, susedí s Apeninami zo severovýchodu. Taliansko má 24 ostrovov, z ktorých najväčšie sú Sicília, Sardínia a Elba.

Taliansko hraničí s Francúzskom, Švajčiarskom, Rakúskom a Slovinskom. Na talianskom území ležia dva trpasličie štáty (San Maríno a Vatikán). Slovenská republika by sa s do Talianska s rozlohou 302 073 km² zmestila cca šesťkrát. Taliansko prevyšuje Slovenskú republiku aj v hustote obyvateľstva na km², kde žije 60 miliónov Talianov. Životná úroveň v krajine je vysoká, hoci rozdiel medzi bohatým severom a chudobnejším juhom je výrazný.
Forum Romanum
Pobrežie v Apúlii
Typické mesto v Umbrii

Zaujímavosti z talianskej histórie a kultúry

  • 850 000 rokov - tak staré sú prvé stopy paleolitického osídlenia v Taliansku. Ďalšie vykopávky preukázali prítomnosť človeka z obdobia neandertálcov pred 200 000 rokmi. Počas staroveku Apeninský polostrov obývalo mnoho kmeňov pochádzajúcich z Európy a Stredomoria.
  • Staroveký Rím - v 7. storočí pred n. l. ovládol a zjednotil toto územie a vytvoril jednu z najvýznamnejších civilizácií v dejinách ľudstva. Rímska ríša dominovala Európe a celému Stredomoriu niekoľko storočí a na svojom vrchole zaberala neuveriteľných 5 miliónov km².
  • Stredoveké Taliansko, rozdrobené medzi mestské štáty, prekvitalo najmä vďaka "námorným republikám" (Benátky, Janov, Pisa, Amalfi) - mestám, ktoré bohatli z námorného obchodu a mohli si dovoliť podporovať vzdelávanie a financovať objavné plavby.
  • Renesancia - v 14. storočí sa z talianskej Florencie do celého sveta rozšírilo myšlienkové a umelecké hnutie, ktoré hlásalo humanizmus a návrat k antickým ideálom. Diela renesančných umelcov (Leonardo da Vinci, Michelangelo, Donatello) patria k najkrajším v dejinách ľudstva.
  • Zjednotenie Talianska sa podarilo až v polovici 19. storočia. Republikáni (Giuseppe Garibaldi) a monarchisti spojili svoje sily, aby vytvorili nový štát. Talianske kráľovstvo bolo vyhlásené v roku 1861, prvým kráľom s titulom "Otec vlasti" bol Viktor Emanuel II.
  • Od kráľovstva k republike - povojnové rozčarovanie Talianov vyústilo do referenda v roku 1946, keď si Taliani namiesto kráľovstva zvolili republiku. Napriek silnejúcemu komunistickému hnutiu sa Taliansko v nasledujúcich voľbách rozhodlo pre demokraciu a vstúpilo do západného bloku.
Toskánska krajina

Otázky a odpovede o histórii a kultúre Talianska

Aká je veľkosť Talianska?
Koľko ostrovov má Taliansko?
Aké sú najväčšie mestá v Taliansku?
Kedy sa Taliansko stalo republikou?