Sicília je najväčším talianskym ostrovom. Nachádza sa v Stredozemnom mori – juhozápadne od pomyselnej špičky čižmy Apeninského polostrova. Najvyššou horou je stále aktívna sopka Etna, s nadmorskou výškou 3 350 m.
Sicília - ostrov v srdci Stredozemného mora – priťahuje ľudstvo oddávna. Je povestný bájami a legendami, podľa ktorých si tento ostrov slnka vybral sám Zeus, aby sa tam dosýta napáslo jeho stádo. Tu zletel z neba Daidalos, vynoril sa Plutón, keď unikol z pekla a pristál Odyseus so svojimi druhmi. Ostrov je úplne jedinečný. Láka návštevníkov nielen prekrásnou prírodou, očarujúcimi zlatými plážami a priezračným tyrkysovým morom, ale aj krásou historických miest a pamiatok.
Sicília je najväčší ostrov (25 460 km2) v Taliansku, ale aj v celom Stredozemnom mori. Od talianskej pevniny je oddelený Messinskou úžinou, ktorá v najužšom mieste meria iba 3 km. Tento ostrov trojuholníkového tvaru obmývajú 3 moria – Tyrhénske zo severu, z južnej strany Stredozemné a z východu Iónske more. Vzdialenosť Sicílie od Afriky je 140 km. K Sicílii patria okolité ostrovy a súostrovia: na severe sú to Eolie (Liparské), ostrov Ustica, na západe ostrovy Egadi a na juhu súostrovia Pelagia a Pantelleria.
Na Sicílii na vás dýcha história na každom kroku. Vystriedali sa tu Feničania, Gréci, Kartáginci, Rimania, Normani, Habsburgovci a ďalší, a všetci tu zanechali svoj odkaz. Vďaka tomu tu dnes môžete obdivovať pôsobivé ruiny architektonických pamiatok, chrámov, divadiel a akvadukty, ktoré sa stále majestátne týčia medzi pozostatkami veľkých antických miest, ako aj množstvo antických palácov, sochy, riadu a vzácnych predmetov, ktoré sú vystavené v popredných sicílskych múzeách. Milovníci histórie, kultúry a umenia tu môžu obdivovať doslova archeologické poklady celosvetového významu. Sicília je tiež plná prírodných krás a je oblasťou sopiek. Stále aktívna Etna, týčiaca sa osamotene v oblasti Katánie, s 3 370 m je najvyššou sopkou v Európe. Ďalšie sopky tvoria niektoré z malých ostrovoch. Sú to sopky buď stále aktívne (Stromboli a Vulcano), ale aj vyhasnuté a nečinné. Na už spomenutú sopku Etnu môžete vystúpiť a obdivovať tu čarovné prírodné scenérie, ktoré podnecovali fantáziu, staroveké mýty básnikov a spisovateľov všetkých čias.
Aj početné okolité ostrovy lákajú turistov na návštevu. Asi najznámejšie z nich - Liparské alebo Eolské ostrovy ("sedem sestier" Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi a Panarea) ponúkajú takmer všetko, na čo si spomeniete - prístav Lipari so svojím historickým jadrom, pevnosťou a katedrálou uspokojí milovníkov histórie, zatiaľ čo priaznivci prírodných krás, si môžu vychutnať kúpeľ v horúcom bahne bahenných kúpeľov ostrova Vulcano. Tiež sa tu nachádzajú jedny z mála piesočnatých pláží na Liparských ostrovoch, ktoré vynikajú svojím čiernym pieskom. Bezpochyby najväčšou prírodnou zaujímavosťou je sopečná činnosť, najmä na ostrovoch Vulcano a Stromboli.
Letoviská
Pre príjemné a bezproblémové prežitie vašej dovolenky vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s destináciou, do ktorej idete. Venujte pozornosť týmto informáciám. Prajeme Vám krásnu dovolenku!
Giardini Naxos a Letojani
Giardini Naxos a Letojanni sú turistické strediská, ktoré sa môžu pochváliť mimoriadne krásnymi a čistými plážami, či priezračným modrým morom a preto sú už desiatky rokov vyhľadávané hlavne milovníkmi kúpania, opaľovania či rybolovu. Ale toto miesto má aj svoju históriu. Naxos bol prvou gréckou kolóniu na území Sicílie. Bola založená už v 735 pred n.l.. Niečo zo starého Naxu stále vidno v Parco Archeologico. V tomto areáli sa nachádza múzeum s nálezmi z vykopávok. Naxos a Letojanni sa nachádza len pár kilometrov severne od slávneho starovekého mesta Taormina, ktoré je známe najmä pre svoje antické divadlo, ale je živé, plné reštaurácií, obchodov a kaviarní a aj centrom bohatého nočného života. Obe strediská sú tiež ideálnym východiskovým bodom pre výlety na Etnu a do vnútrozemia k obrovskému kaňonu rieky Alcantara. Pre tých odvážnejších je tu lákavá turistická atrakcia – prechádzanie kaňonu v gumených rybárskych čižmách až po pás.
Gioiosa Marea
Gioiosa Marea je známe kúpeľné mestečko ležiace na hornatom severnom pobreží Sicílie. Nachádza sa priamo oproti obľúbeným Liparským ostrovom. Pobrežie je obmývané Tyrhénskym morom a turistov lákajú nádherné piesčité pláže. Mestečko je typické svojou pokojnou atmosférou. V centre je niekoľko reštaurácií, kaviarní, barov a obchodíkov. Za návštevu stojí tunajší 3 jaskyne, ktoré sú navzájom prepojené koridormi a štôlami, ale nie sú ešte kompletne preskúmané.
Mortelle- Messina
Známejší ako sicílskej mesto Messina je bezpochyby rovnomenný prieliv, ktorý predstavuje akúsi vstupnú bránu na Sicílii pre všetkých, ktorí sem prišli po talianskej pevnine. Samotné mesto Messina s dôležitým prístavom nájdeme na východe Sicílie. Vďaka výhodnej strategickej polohe bola Messina vždy významným dopravným uzlom. Messina so svojimi 260 tisícami obyvateľov patrí k najväčším mestám Sicílie. Messina v dnešnej dobe síce nie je najväčším turistickým lákadlom Sicílie, ale určite sa oplatí ju navštíviť. Na námestí Piazza del Duomo sa môžete kochať pohľadom na fontánu Orion z 16. storočia. Ďalšími pamiatkami sú zreštaurovaný normanský kostolík Santissima Annunziata del Catalani z 12. storočia a tiež národné múzeum s niekoľkými vzácnymi obrazmi od Antonela da Messiny. Messina je tiež skvelým východiskovým bodom pre poznávanie tejto časti Sicílie. Z mesta Milazzo máte možnosť sa vydať k Liparským ostrovom, kam lode vyplávajú niekoľkokrát denne.
Sant´ Alessio
Prímorské mestečko ležiace na severovýchodnom pobreží Sicílie, lemuje skoro dva kilometre dlhá piesočnatá pláž. Pôvodne rybárska dedinka sa postupne zmenila na obľúbené prázdninové letovisko s reštauráciami, barmi a kaviarňami. Pozdĺž pobrežia sa tiahne promenáda, lákajúca k dlhým prechádzkam. Lokalita je ideálna aj ako východiskový bod k poznávaniu ostrova, obľúbeným cieľom výletov z tejto oblasti je napríklad Taormína, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti 8 km alebo vulkán Etna.
Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.