Arabské emiráty v kocke: história, príroda, ľudia

Starobylý národ v modernej krajine - tak sa radi nazývajú obyvatelia Spojených arabských emirátov. Pravdou je, že takú premenu, akú toto púštne kráľovstvo zažilo len za polstoročie, nevidno nikde na svete. Objavenie "čierneho zlata" katapultovalo Emiráty z jedného z najchudobnejších regiónov planéty na jeden z najbohatších. Počet obyvateľov, ktorý sa v roku 1961 odhadoval na 86 000, sa za ten čas zvýšil stonásobne! Ale nie je emirát ako emirát.

Geografia emirátov

Spojené arabské emiráty (SAE) nájdete v severovýchodnom cípe Arabského polostrova v blízkosti Hormuzského prielivu, ktorý oddeľuje Perzský záliv od Ománskeho zálivu. Emiráty majú spoločné pozemné hranice s Ománom a Saudskou Arábiou a námorné hranice s Katarom a Iránom. Rozprestierajú sa na ploche 82 880 km², ktorá má tiež takmer 10 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom je Abu Dhabi.
Emiraty púšť
Spojené arabské emiráty sú federáciou 7 emirátov (Abu Dhabi, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Umm al-Quwain, Sarjah), z ktorých každý je dedičnou monarchiou. Vládcovia emirátov sú členmi Najvyššej rady. Emiri si spomedzi seba volia predsedu a podpredsedu federácie a vymenúvajú štvorčlenný poradný orgán.

Príroda emirátov: púšte, stepi, oázy a vádí

Územie Emirátov je zo 4/5 rovinaté a suché. Pozdĺž pobrežia Perzského zálivu sa rozprestierajú polopúštne stepi so soľnými močiarovými oblasťami, ktoré prechádzajú do červených dún púšte Rub al-Chali, na juhu sa nachádza oáza Liwa a na hranici s Ománom mesto Al Ain. V pohorí Hadžar na severovýchode je najvyšším vrchom Jabal Jais (1 910 m). Typické sú početné vádí - suché korytá riek, ktoré sa napĺňajú vodou len počas občasných silných dažďov. Pobrežie Ománskeho zálivu je úrodné a husto osídlené.
Oryx arabsky
Pohorie Hajar

Zaujímavosti o histórii Spojených arabských emirátov

  • Podľa nálezov žili ľudia na tomto území už pred 130 tisíc rokmi. V dobe bronzovej sa v tejto oblasti darilo čulému obchodu. 
  • V staroveku oblasť ovládali Peržania (Achájmenidi) s vyspelým systémom podzemného zavlažovania. 
  • Islam do oblasti prenikal od 7. storočia, keď tu vznikli samostatné emiráty. Obyvateľstvo sa živilo zberom morských perál, rybolovom a obchodom.
  • Od 13. storočia miestni obchodníci postupne bojovali s Portugalcami, Britmi a Turkami o kontrolu nad Perzským zálivom. Zvíťazili Briti, Arabi sa dlho bránili pirátstvom.
  • V roku 1892 Briti začlenili dobyté územie do protektorátu Ománskou zmluvou. Protektorát zanikol v roku 1971 odchodom britských vojsk a vytvorením federácie Spojených arabských emirátov.
Dubajské múzeum
Mešita šejka Zayeda
Spojené arabské emiráty sú etnicky veľmi rôznorodé vďaka tomu, že 89 % obyvateľstva tvoria prisťahovalci a zahraniční pracovníci (z Indie, Pakistanu, Filipín, ako aj z iných arabských a európskych krajín). Cudzinci síce nemajú nárok na občianstvo, na druhej strane však môžu ľahko získať povolenie na pobyt a pracovné povolenie bez ohľadu na krajinu pôvodu.

Štátnym náboženstvom je islam (prevažne sunnitský). Emiráty povoľujú praktizovanie iných náboženstiev okrem islamu, ale nie ich propagáciu.

Kultúra v Arabských emirátoch

Základom tradičného umenia je arabská kaligrafia, tradičná poézia a ľudový tanec Al-Ayyala, ktorý sa tancuje počas festivalov a osláv. Súčasné umenie nájdete napríklad v dubajskej štvrti dizajnu.

Otázky a odpovede o histórii a geografii SAE

Kde sa nachádzajú Spojené arabské emiráty?
Ktoré emiráty sú súčasťou SAE?
Aké je náboženstvo v emirátoch?