Spoznajte históriu Hurghady a jej historické skvosty

História Hurghady sa začala písať v roku 1905, keď bola založená ako malá rybárska dedina s arabským názvom Ghardaga, čo znamená „miesto, kde rastú rastliny". Dedina bola izolovaná. Nemala cesty a ani elektrinu. Obyvatelia sa živili najmä rybolovom. V roku 1913 objavili britskí geológovia v oblasti ropu, čo zásadne zmenilo význam regiónu. Od roku 1921 sa začala ťažba a export ropy, vďaka čomu sa Hurghada stala dôležitým ekonomickým centrom na pobreží Červeného mora.

Počas vlády kráľa Farúka (1936 – 1952) sa Hurghada stala rekreačným centrom pre egyptskú elitu a kráľovskú rodinu. Vznikli tu vily, hotely, kasína, golfové ihriská a dokonca aj letisko. Po revolúcii v roku 1952 a znárodnení priemyslu prezidentom Násírom stratila Hurghada kráľovskú priazeň a jej rozvoj sa dočasne zastavi.
Od konca 70. rokov 20. storočia začal nový rozmach vďaka investíciám do rozvoja cestovného ruchu. Vznikli nové hotely, reštaurácie, maríny a centrá vodných športov. Hurghada sa stala jedným z najväčších centier Egypta, pričom ročne sem zavíta viac ako 2,5 milióna návštevníkov. Rozšírili sa aj o okolité oblasti ako El Gouna, Sahl Hasheesh a Makadi Bay, ktoré ponúkajú luxusné rezorty a ďalšie atrakcie.
História Hurghady


Významné historické udalosti v regióne

Oblasť Hurghady je spojená aj s významnými historickými udalosťami, pričom osídlenie siaha už do obdobia staroveku. Ktoré sú najvýznamnejšie? 


Vojnové konflikty a ostrov Shadwan

Počas vojnových konfliktov medzi Egyptom a Izraelom mala oblasť strategický význam. Najznámejšou udalosťou je operácia Rhodes na ostrove Shadwan (asi 35 km od Hurghady) v januári 1970. Izraelské jednotky tu počas vojny vykonali helikoptérový útok, na 36 hodín obsadili ostrov a odviezli 62 egyptských zajatcov spolu s radarovým vybavením. Tento boj je v Egypte známy ako Bitka o Shadwan a 22. január je dodnes oslavovaný ako Národný deň guvernorátu Červeného mora. Miestni rybári z Hurghady pomáhali egyptským vojakom so zásobovaním a prepravou zbraní na ostrove, čo je dodnes predmetom regionálnej hrdosti. Počas októbrovej vojny v roku 1973 bol prístav v Hurghade cieľom viacerých izraelských operácií, čo opäť potvrdilo strategický význam regiónu.

Staroveké osídlenie Hurghady a okolia

Staroveké osídlenie Hurghady je doložené najmä v lokalite Abu Shaar, čo je asi 20 km severne od dnešného mesta. V rokoch 309 – 311 nášho letopočtu tu bola vybudovaná rímska vojenská pevnosť pre jazdeckú jednotku Ala Nova Maximiana, ktorá strážila pobrežnú cestu Via Nova Hadriana. Po opustení pevnosti Rimanmi okolo roku 400 n. l. sa z nej stalo centrum kresťanskej komunity – bývalé vojenské veliteľstvo bolo prestavané na kostol s hrobkou mučenia, na stenách sa našli kresťanské nápisy, kríže a papyrusy z 5. storočia. Lokalita bola obývaná až do 7. storočia. 

Archeologické pamiatky v Hurghade v Abu Shaar predstavujú stovky textílií z vojenského aj kresťanského obdobia, vrátane unikátnych tapiserií s krížmi a nápismi, čo z tejto lokality robí významné miesto pre štúdium raného kresťanstva na egyptskom pobreží.

Kultúrny vývoj Hurghady. Spoznajte etnické skupiny a tradície

Kultúrny vývoj Hurghady zahŕňa predovšetkým beduínske kmene, ktoré tradične obývali púšte a pobrežie Červeného mora. Beduíni sú známi svojou pohostinnosťou, prísnymi kmeňovými zákonmi a ochranou prírody – napríklad pravidelne uzatvárajú územia na pasenie, aby obnovili vegetáciu. Ich kultúru dodnes pripomínajú tradičné hudobné nástroje (shabba, rababa), poézia, piesne a tance, ktoré je možné zažiť počas beduínskych večerov v Hurghade. 

Pamiatky v Hurghade, konkrétne v najstaršej časti mesta El Dahar, tvoria mešity, koptský kostol a tradičný bazár, ktorý zachoval atmosféru pôvodnej beduínskej osady. Moderné beduínske komunity v okolí Hurghady dnes organizujú workshopy a ukážky tradičných remesiel, ktoré lákajú turistov na autentické zážitky. 

Ako vidíte, história Hurghady je fascinujúcou mozaikou starovekých rímskych pevností a kresťanských komunít, beduínskych tradícií, vojnových období a dynamickej premeny z  rybárskej dediny na jedno z najväčších turistických centier Egypta.