1. Kartago.sk
  2. Egypt
  3. Všetko o krajine

Ako dobre poznáte Egypt?

Egypt, všeobecne známy ako Egyptská arabská republika, zaberá severovýchodnú časť Afriky, ale zasahuje aj do Ázie (Sinajský polostrov). Na juhu a západe susedí s Líbyou a Sudánom a na severovýchode s Izraelom. Severnú hranicu ohraničuje Stredozemné more, ktoré je na východe spojené Suezským prieplavom s Červeným morom.
Mapa Egypta s letoviskami
Suezký prieplav

Na začiatku bol Níl

Život Egypťanov od nepamäti riadil Níl a záplavy, ktoré zásobovali okolie rieky úrodným bahnom. Záplavy sa skončili výstavbou Asuánskej priehrady, ale dodnes je oblasť okolo Nílu s rozlohou približne 35 000 km² jedinou úrodnou pôdou, zdrojom života a domovom 96 % obyvateľstva. Níl sa vlieva do Stredozemného mora obrovskou deltou, ktorá v najširšom mieste meria 250 km a zaberá plochu 22 000 km².

Egyptské púšte

Zvyšok Egypta vypĺňa Sahara, ktorú údolie Nílu rozdelilo na piesočnatú Líbyjskú púšť na západe a skalnatú Arabskú púšť na východe. Sinajskú púšť na severovýchode modelujú duny, červené skaly a hlboké údolia (vádí).
Západná Sahara v Egypte

Ľudia a kultúra Egypta

Egypt je jednou z najľudnatejších krajín Afriky. Hoci má rozlohu 1 002 450 km², väčšina z jeho 100 miliónov obyvateľov žije v okolí Nílu na ploche 3,5 % rozlohy krajiny. Metropolou je Káhira, mesto s 15 miliónmi obyvateľov. Národnostné zloženie tvoria z 95 % egyptskí Arabi, medzi menšinami sú Núbijci, Berberi, Sudánci a Židia. Štátnym náboženstvom je (sunnitský) islam, úradným jazykom je arabčina.
Ptolemaiovský chrám boha Hora
Mešita Muhammada Alího

5 000 rokov stará história Egypta

História Egypta je jednou z najstarších v dejinách ľudstva. Už grécki a rímski dobyvatelia obdivovali pyramídy.
  • História samotného Egypta siaha do obdobia jeho zjednotenia okolo roku 3000 pred naším letopočtom, keď kráľ Meni zjednotil Horný a Dolný Egypt, čím nastolil Starú ríšu. V tom čase už mali Egypťania písomný jazyk a kalendár s 365 dňami!
  • V druhom tisícročí faraón Džoser postaví prvú pyramídu v Sakkáre, jeho nástupcovia sú uctievaní ako synovia boha slnka Re a majú neobmedzenú moc. V Gíze sa stavajú slávne pyramídy (Cheopsova) a chrámy.
  • 332 pred n. l. Faraónsky Egypt sa končí dobytím Alexandrom Veľkým a stáva sa súčasťou antického sveta na 9 storočí, kým krajinu neovládnu Arabi. Neskôr Egypt dobývajú Turci a nakoniec ho zadlženie spojené s výstavbou Suezského prieplavu vrhá do náručia Britského impéria.
  • Dvadsiate storočie je v Egypte poznačené nezávislosťou (1922), niekoľkými prevratmi, suezskou krízou, "arabskou jarou" a demokratickými voľbami. Dnes je Egypt parlamentnou a prezidentskou republikou.
Setiho chrám v Egypte

Otázky a odpovede o histórii a geografii Egypta

Ako veľký je Egypt a koľko má obyvateľov?
S akými krajinami Egypt susedí?
Sú v Egypte národné parky?
Aké je náboženstvo v Egypte?