Aká je geografia a história Marsa Alam?

Kde nájdete Marsa Alam na mape? Obľúbená turistická destinácia leží na juhovýchodnom pobreží Egypta, priamo na západnom brehu Červeného mora, približne 270 km južne od Hurghady a 134 km južne od mesta El Quseir

Mesto sa nachádza na mieste, kde sa Arabská púšť stretáva s morom. Táto poloha zabezpečuje Marsa Alam výnimočné klimatické podmienky – teplé, stabilné počasie s minimom zrážok a príjemne teplou vodou počas celého roka, čo je ideálne na dovolenku v Egypte v Marsa Alam. 

Pôvodne bol Marsa Alam malou rybárskou dedinou a tradičným prístavom pre beduínske komunity, ktoré v tejto oblasti žili celé stáročia. Miestni obyvatelia sa venovali rybolovu, chovu oviec, kôz a ťažbe nerastov. Až do 90. rokov 20. storočia bol Marsa Alam takmer neznámym miestom, ktoré navštevovali najmä potápači a dobrodruhovia kvôli panenským koralovým útesom a podmorskému svetu

Významný rozvoj nastal po roku 1995, keď sa začali budovať prvé rezorty a infraštruktúra, čo urýchlilo otvorenie medzinárodného letiska v roku 2003. Dnes je Marsa Alam synonymom pre luxusné rezorty, špičkové potápačské lokality a prírodné krásy, pričom si stále zachováva autentickú atmosféru a menší turistický ruch v porovnaní s Hurghadou či Sharm el Sheikh. Dovolenka v Marsa Alam je teda oveľa pokojnejšia ako v iných letoviskách.


Historické pamiatky a zaujímavosti

Ak sa chystáte na dovolenku do Marsa Alam v Egypte a máte radi históriu, nájdete tu zopár zaujímavých historických skvostov.


Mons Smaragdus (emeraldové bane)

Oblasť Marsa Alam je známa ako miesto s najstaršími smaragdovými baňami na svete, známymi ako Mons Smaragdus alebo „Emerald Mountains". Tieto bane boli jediným zdrojom smaragdov pre celé rímske impérium. Ich história siaha minimálne do ptolemaiovského obdobia (330 – 30 pred n. l.). Niektoré zdroje uvádzajú aj skoršie využívanie. Bane, často označované aj ako „Kleopatrine bane", boli v prevádzke až do 14. storočia, kým ich neprekonala konkurencia z Indie. V baniach pracovali Egypťania, Gréci aj Rimania a smaragdy sa odtiaľto vyvážali do Alexandrie a následne do Ríma.

Rímske osady: Sikait, Sakit a Umm Kabu

  • Sikait (Mons Smaragdus) je najvýznamnejšia rímska osada spojená s ťažbou smaragdov. Dodnes sú tu viditeľné ruiny baní, chrám bohyne Isis vytesaný do skaly a zvyšky rímskych stavieb.
  • Umm Kabu je osada, v ktorej sa smaragdy pripravovali na transport k Nílu. Odtiaľ sa drahokamy prepravovali do Alexandrie a následne do Ríma. Lokalita je stále prístupná v rámci organizovaných výletov.
  • Sakit je rímska osada s chrámom zasväteným bohyni Isis, ktorý bol významným pútnickým miestom aj pre Rimanov. Ruiny chrámu a osady sú zachovalé a prístupné pre návštevníkov.

Ďalšie historické zaujímavosti

  • Wadi Hammamat je názov starovekej obchodnej cesty medzi Luxorom a Červeným morom, známa pravekými skalnými rytinami a využívaná už od 4. tisícročia pred naším letopočtom. 
  • Národný park Wadi El Gemal okrem prírodných krás ukrýva aj archeologické lokality, staré bane a osady, ktoré dokumentujú ťažbu a život v oblasti počas tisícročí. 
Pozostatky rímskych obydlí, Egypt
Pláž Hankorab vo Wadi El Gemal, Egypt


Zaujímavosti, ktoré sa viažu k histórii Marsa Alam

  • Marsa Alam je často označované ako „egyptské Maldivy“ vďaka bielym piesočným plážam a tyrkysovej vode.
  • V skalách v okolí mesta nájdete praveké rytiny zvierat, ktoré tu žili pred tisíckami rokov, vrátane žiráf a pštrosov.
  • Pracovníci v baniach boli často otroci alebo vojnoví zajatci a služba v týchto nehostinných podmienkach bola považovaná za trest.
  • V oblasti sa nachádzajú aj staré rímske pevnosti a studne, ktoré chránili obchodné trasy a banícke osady.