ico ico ico
 

Dominikánská republika

img

Dominikánska republika je tropickým rajom v srdci Karibiku. Ostrov nachádzajúci sa v tesnej blízkosti obratníka Raka, má veľmi príjemné podnebie a množstvo historických pamiatok z dôb Krištofa Kolumba. Historická La Hispanola, milí a pohostinní obyvatelia, dlhé panenské pláže s jemným pieskom, nádherné hory s tropickou vegetáciou, more jedinečných farieb, fascinujúce západy slnka a skvelá kuchyňa, ktorá nesklame žiadneho gurmána. Rozkladá sa na východnej časti ostrova Hispaniola v súostroví Veľké Antily. Dominikánska republika má 650 kilometrov dlhých piesočnatých pláží a tyrkysová farba mora robí z tejto krajiny nezabudnuteľné miesto, kam sa budete chcieť vrátiť. Ostrovný štát susedí na západe s Republikou Haiti, na severe ho ohraničuje Atlantický oceán, na juhu Karibské more a na východe kanál de la Mona oddeľuje Dominikánsku republiku od Portorika. Tie najkrajšie pláže nájdete práve tu – nielen podľa nás, ale aj podľa vyjadrenia organizácie UNESCO. Nespornou výhodou je aj skutočnosť, že dovolenka vás v Dominikánskej republike vyjde oveľa lacnejšie oproti iným karibským ostrovom.

Pre Európanov ostrov objavil Krištof Kolumbus, ktorý sem priplával 6. decembra 1492 počas svojej prvej výpravy do nového sveta. Keď po návrate do Španielska podal správu kráľovi a kráľovnej o kráse riek, tieňov v palmových hájoch, vtáctve a rastlinách, prehlásil, že nie je krajšia krajina na svete. Už v roku 1496 bolo založené Santo Domingo, ktoré je dodnes hlavným mestom krajiny. Žije tu približne polovica všetkých obyvateľov ostrova. Staré koloniálne mesto ,,Zona Colonial´´ je dnes súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Typickým znakom miestnej prírody sú kokosové palmy pozdĺž pobrežia a vysoké kráľovské palmy, aké nájdete len v karibskej faune. Ovocné stromy klesajú pod ťarchou plodov, ako sú mango, avokádo, papája alebo guava, zatiaľ čo pri raňajkách sa stôl prehýba pod množstvom čerstvého ananásu, granadil, melónov a banánov. Cestovný ruch je v posledných dvadsiatich rokoch hlavným motorom ekonomiky krajiny. Dominikánska republika má jedny z najkrajších pláži na svete, vďaka priezračne čistej vode a dostatku slnečných lúčov. Cestovateľov lákajú veľké luxusné hotely s konceptom služieb All Inclusive (,,všetko v cene´´), ktorý sa tu zrodil a bol práve tu vybrúsený k dokonalosti. Väčšina hotelov poskytuje komplexné služby vrátane zábavy pre deti všetkých vekových kategórií. Dominikánska republika patrí do oblasti s vlhkým tropickým podnebím. Teploty sa tu po celý rok takmer nemenia, priemerná denná teplota vzduchu sa pohybuje okolo 29 stupňov, more má v priemere len o dva stupne menej.

 UPOZORNENIE:
Dieťa do dovŕšenia dvoch rokov platí iba jednorazový manipulačný poplatok  120 EUR Punta Cana (ak nie je v cenníku uvedené inak).

 INFORMÁCIE

Pre príjemné a bezproblémové prežitie vašej dovolenky vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s destináciou, do ktorej idete. Venujte pozornosť informáciám o miestnych zvyklostiach, podnebí a o možnostiach navštívenej krajiny. Prajeme vám krásnu dovolenku!

Cestovné doklady - Víza
Pri turistických cestách do Dominikánskej republiky nie je vyžadované pre držiteľov cestovných pasov SR vstupné vízum. Cestovné pasy  musia byť  platné minimálne 6 mesiacov po návrate. Dominikánske pohraničné orgány požadujú samostatné cestovné dokumenty - pas s aktuálnou  fotografiou – aj pre deti. Držitelia cestovných dokladov iných štátov ako SR sú povinní zaistiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte.

Miestne zvláštnosti ubytovania
Hotelové izby sú vybavené dvojitými posteľami rôznych rozmerov od bežných, tzv. double-beds, cez širšie queensize-beds, až po najširšie kingsize–beds. V niektorých hoteloch je v  tejto súvislosti uplatňovaná kategória tzv. ,,americkej dvojlôžkovej izby´´ s dvoma širokými posteľami  s rozmermi queensize-beds. Do takýchto izieb sa neumiestňujú prístelky a dieťa alebo až 2 deti spia na posteliach spoločne s rodičmi.

Zdravie – Očkovanie
Pri cestách do miest, ktoré sú súčasťou našej ponuky, nie je vyžadované žiadne očkovanie. Pred cestou odporúčame informovať sa o zdravotnej prevencii a vhodnom postupe pri zdravotných ťažkostiach u vášho praktického lekára.

Podnebie - Oblečenie
V karibskej oblasti je najvhodnejšie najmä ľahké bavlnené oblečenie. Pri občasnom večernom ochladení, najmä v decembri a januári a taktiež v klimatizovaných priestoroch, môžete využiť ľahké pulóvre, bundy alebo svetríky. 

Prenájom auta
Malé auto na deň stojí cca 50 USD. Špeciálne auto (mikrobus, auto s odnímateľnou strechou a pod.) stojí  na deň od 70 USD. Uvedené ceny sú iba orientačné. Na prenájom auta je potrebné mať platný medzinárodný vodičský preukaz SR, kreditnú kartu a dosiahnutý vek 21 rokov. V krajine sa jazdí na pravej strane. Objemová jednotka pri benzínových čerpadlách je americký galón. Na diaľniciach sa platí mýto. 

Elektrina
V Dominikánskej republike je väčšinou striedavý prúd s napätím 110 V a americká norma zásuviek s plochými kolíkmi. Adaptéry väčšinou nie sú k dispozícii, odporúčame zobrať si so sebou vlastné. V Dominikánskej republike ich je možné zakúpiť za 1-2 USD. Samozrejme, aj na ostrove môže občas dôjsť k výpadku dodávky elektrickej energie, aj keď v Dominikánskej republike to nebýva obvyklé. Hotely vyšších kategórií majú väčšinou záložné zdroje energie, ktoré však dlhodobejšie alebo vážnejšie výpadky nemusia vždy plnohodnotne nahradiť.

Mobilné telefóny
V  Dominikánskej republike funguje mobilné telefonické spojenie v oblastiach, kde sa pohybujú turisti, bez väčších problémov. Prekážkou môže niekedy byť kolísajúca sila signálu. O rozsahu a možnostiach roamingu sa informujte u svojho mobilného operátora. 

  

Internet
Prístup na internet je možný za poplatok v hoteloch vyššej triedy. Preverte si, prosím, pri jednotlivých popisoch hotelov. Vo väčšine pobytových miest fungujú aj internetové kaviarne.  V naliehavých prípadoch je možné prostredníctvom delegáta získať prístup na internet za poplatok v kancelárii miestnej partnerskej organizácie.

Pláže – Plávanie
Pláže sú populárnym miestom víkendového odpočinku miestnych obyvateľov. Taktiež počas sviatkov ako sú Vianoce, Nový rok, Veľká noc a 1. máj sú pláže obľúbeným cieľom návštev Dominikáncov,  a tiež turistov z ďalších oblastí regiónov najmä v oblasti Boca Chica a Juan Dolio, ktoré sú v blízkosti hlavného mesta. 
Vzhľadom na silné podmorské prúdy pozdĺž niektorých pláží sa neodporúča plávať ďaleko do mora a je treba byť opatrní pri vodných športoch, ako je napr. plachtenie alebo windsurfing. 
Opaľovanie „hore bez“ sa stretáva u miestnych obyvateľov v navštívených miestach s nesúhlasom, preto sa neodporúča ho praktizovať. Pláže v letoviskách, ktoré sú súčasťou ponuky, sú charakterizované ako bezpečné, čo ale nevylučuje obvyklú dávku obozretnosti ako prevenciu proti vreckovým zlodejom a drobnej kriminalite.

Platenie
Na mieste je najpraktickejšie vymieňať USD alebo EUR v hotovosti alebo cestovné šeky v USD a v EUR (je treba  počítať s určitým odpočtom za bankovú operáciu). Bežný účet v hoteli i nákupy v nákupných strediskách je možné hradiť kreditnými kartami ako sú VISA a EUROCARDS/ MASTERCARDS. Výmenný kurz v zmenárňach je výhodnejší než v hoteloch. Na trhoch sa dá zjednávať a výška vzájomne prijateľnej ceny bude dosť závisieť od vašej znalosti medziľudských vzťahov. 

Váhy a miery
Pokiaľ ide o váhy a miery, Dominikánska republika používa oficiálne metrickú sústavu, ale v praxi sa stretnete aj so starými španielskymi alebo americkými jednotkami ako sú unce, libry, galóny či pinty. Rum, pivo a ďalšie tekutiny sa spravidla predávajú v nádobách s objemom asi 0,75 litra.

Fotografovanie
V niektorých múzeách a v blízkosti všetkých vojenských zariadení je fotografovanie zakázané. Okrem toho sa neodporúča fotografovať predstaviteľov armády v službe.

Gastronómia
Táto zem sa pýši mnohými gastronomickými zariadeniami, ktoré sú vedené skúsenými šéfkuchármi, ktorých výtvory uspokoja aj toho najnáročnejšieho gurmána. Typická dominikánska kuchyňa je veľmi bohatá a rôznorodá. Najznámejším pokrmom je zrejme "La Bandera" (prápor) obsahujúci bielu ryžu, fazuľu, mäso, zeleninu a vyprážané zrelé banány. Každý kraj má svoje regionálne špeciality a pokiaľ budete mať možnosť, určite nevynechajte napríklad sviatočné "sancocho prieto", pokrm vytvorený zo siedmich druhov miestneho mäsa.

Prepitné
Prepitné je úplne bežné a je považované za samozrejmú súčasť poskytovania služieb. Pri obsluhe, v reštauráciách, u kaderníka a pod., je očakávané prepitné vo výške 10-15 % účtu, za odnesenie batožiny 1-2 USD podľa kategórie hotela, chyžnej obvykle 5 USD/ izba/ týždeň. Samozrejme, rozhodnutie o poskytnutí prepitného je vo vašich rukách.

  

 V cene zájazdu je zahrnuté: Letecká doprava  na pravidelnej linke Viedeň – Punta Cana – Viedeň  v turistickej triede. Ubytovanie (v prípade 11-dňového zájazdu na 9 nocí, v prípade 12-dňového zájazdu na 10 nocí, v prípade 13-dňového zájazdu na 11 nocí), stravovanie podľa programu a vybraného hotela, služby česky alebo slovensky hovoriaceho delegáta, transfery z/ na letisko v cieli zájazdu.

 V cene zájazdu nie je zahrnuté: Servisné poplatky vo výške 299 €/osoba nad 2 roky, 120 €/dieťa do 2 rokov (zahŕňajú: letiskové poplatky, bezpečnostnú taxu a iné poplatky súvisiacie s vykonaním leteckej dopravy), palivový príplatok  30 €/ osoba nad 2 roky, komplexné cestovné poistenie 3,30 €/osoba/deň

  

 LETOVISKÁ

Punta Cana
Lokalita Punta Cana bola ešte nedávno neznámou časťou pobrežia na juhovýchode ostrova, zarastená bambusom a bola z väčšej časti nedostupnou. Turistický potenciál predstavujú najmä prekrásne biele pláže. 30 kilometrov dlhá pláž tvorí dlhý pás snehobieleho piesku s hustým palmovým porastom lemovaným tyrkysovo modrým morom a je ideálnym miestom pre všetky druhy vodných športov i pre večerné romantické prechádzky. Celá oblasť zaznamenala v posledných rokoch búrlivý rozvoj. Na pláži Bávaro v letovisku Punta Cana sa nachádza cez 40 rozsiahlych turistických komplexov, ktoré splnia najprísnejšie kritériá. Vďaka nádhernej pláži a úrovni turistických služieb sa stala jedným z najvyhľadávanejších letovísk v celom Karibiku. Milióny návštevníkov láka  bohatým nočným životom, tyrkysovým morom a luxusnými hotelmi ponúkajúce ten najväčší komfort, ktorý od dovolenky očakávajú. Za návštevu určite stojí miestny zábavný park MANATÍ s mini - zoologickou a botanickou záhradou. Milovníci zvierat uvítajú možnosť priameho kontaktu s delfínmi či tuleňmi v rámci programu v Dolphin Island, Doplhin Explorer či v novom Dolphin Discovery. Aktívnym a turistom môžeme odporučiť atrakcie parkov Bavaro Adventure Park alebo Scape Park Cap Cana. Skvelým zážitkom je taktiež vyhliadkový let helikoptérou nad celou oblasťou. Pre tých, ktorí ani v noci nechcú zaháľať, sú k dispozícii vyhlásené nočné kluby a diskotéky, medzi ktoré patria: ORO, Mangu, Jewel, Imagine alebo Coco Bongo.

 UMIESTNENIE HOTELOV

Informácie o letoch

  • 11, 12 a 13 dňové lety z Viedne na Punta Canu (PUJ)
  • Letecká spoločnosť: Air France
  • Typ lietadla: B777, A380. Zmena typu lietadla vyhradená.
  • Po ceste do destinácie prestup v Paríži (CDG). Po ceste z destinácie prestup v Paríži (CDG).
  • Pri niektorých letoch z Dominikánskej republiky  bude technické medzipristátie v Santo Domingo (SDQ) cca. 1:40hod.

 

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.

 
 
Informácie o destinácii

Mena: Dominikánske peso (RD$)
Časový posun:   - 5 hodín, v čase platnosti letného času  - 6 hodín
Hlavné mesto: Santo Domingo
Telefónna predvoľba: +58212
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky na Kube (zastupiteľský úrad)
Adresa: Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa Havana
www.havana.mfa.sk
embeslovaca@mfa.sk 
Tel.: 00537/2041884 (1885)

 

Aktuálne počasie
 
img
dnes 30 °C
zajtra 30 °C
pondelok 30 °C
utorok 30 °C
 
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
 
Aktuálny kurz EUR /DOP
1,00 € = 67,35 DOP (k 02. 09. 2021 )
 
kurzy ostatných mien
 
 
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie