Dôležité informácie pred cestou do Chorvátska

Požadované dokumenty

Chorvátsko je rovnako ako Slovenská republika členom EÚ, do krajiny môžete cestovať s občianskym preukazom vydaným po roku 2000 (so strojovo čitateľnými údajmi) alebo s cestovným pasom. Nezáleží na tom, ktorý doklad si vyberiete. Deti musia mať vlastný cestovný doklad, pas alebo občiansky preukaz. Vodiči potrebujú slovenský vodičský preukaz.

Potrebujete počas dovolenky v Chorvátsku navštíviť lekára?

Chorvátsko
Chorvátsko je bezpečná krajina, v ktorej nehrozia tropické choroby ani prudko jedovaté zvieratá. Najčastejšími problémami sú úpal, dehydratácia, letné vírusy a zranenia spôsobené morskými ježkami alebo uhryznutím hadom.

V Chorvátsku máte po predložení európskeho preukazu zdravotného poistenia (modrej karty poistenca) nárok na bezplatnú "urgentnú a pohotovostnú" lekársku starostlivosť (t. j. ak je ohrozené vaše zdravie alebo život). Kartu je možné používať len u zmluvných lekárov verejného zdravotného poistenia v Chorvátsku.

Návštevy u špecialistov, súkromných ordinácií, preprava do Slovenskej republiky a spoluúčasť sa z karty nekryjú, preto je vhodné uzatvoriť si cestovné zdravotné poistenie.

Praktické informácie

Chorvátska pošta

Pošty sú otvorené od pondelka do piatka od 7:00 do 19:00 s obedňajšou prestávkou, v sobotu len dopoludnia. Z pošty môžete aj telefonovať alebo faxovať.

Telefón

Z mobilného telefónu môžete v Chorvátsku telefonovať a posielať textové správy za rovnakých podmienok ako v Slovenskej republike. Telefonovať môžete aj z telefónnych automatov, ktoré fungujú na karty (k dispozícii na pošte alebo v kioskoch).

Dopravné predpisy v Chorvátsku

Platia rovnaké rýchlostné obmedzenia ako v Slovenskej republike. Na rozdiel od Slovenskej republiky je za volantom tolerovaných 0,5 ‰ alkoholu, čo neplatí pre profesionálov a mladých vodičov do 24 rokov.

Dovoz a vývoz z Chorvátska

Bez cla môžete doviezť 200 cigariet, 250 g tabaku, 1 l tvrdého alkoholu, 2 l nápojov s obsahom alkoholu do 22 %, 4 l vína a 16 l piva. Peniaze alebo šeky v hodnote 10 000 EUR a viac sa musia deklarovať na hraniciach. Ak chcete z Chorvátska vyviezť mušle, kamienky alebo koraly, tak len v prípade, že ste si ich kúpili a máte doklad, inak riskujete vysokú pokutu.
Dubrovník, Chorvátsko
Ostrov Korčula, Chorvátsko

Tiesňové volanie v Chorvátsku

Európska tiesňová linka: 112 - hasiči, polícia, záchranári
Cestná pomoc: 1987
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky: +385 14877070
Email: emb.zagreb@mzv.sk
MZV web: www.mzv.sk/chorvatsko

Otázky a odpovede o formalitách v Chorvátsku

Čo je potrebné na vstup do Chorvátska?
Potrebujem do Chorvátska očkovanie?
Aká je maximálna povolená rýchlosť na diaľnici v Chorvátsku?