Djerba

Objavte s nami to najkrajšie, čo Djerba ponúka.

Ostrov Djerba, ležiaci pri južnom pobreží Tuniska, je najväčším ostrovom severnej Afriky. Na ploche viac ako 500 km2 žije 120 tisíc obyvateľov. Vďaka obchodnému duchu, pohostinnosti a otvorenosti miestnych obyvateľov sa tu turisti cítia veľmi dobre. Pohostinnosť miestnych obyvateľov spoznal pri svojich cestách aj Odysseus, keď svojich spoločníkov len ťažko prinútil k tomu, aby opustili tento ostrov. Djerba je plochým zeleným ostrovom, na ktorom rastie viac ako milión datľových paliem. 

Ostrov láka vďaka svojim širokým plážam, modrému moru, miernemu podnebiu a slnku. Priamo na ostrove je medzinárodné letisko v Houmt Souku. Z pevniny sa sem dostanete trajektom alebo po nasypanej hrádzi, ktorá stojí na rímskych základoch. V dobe Feničanov a Rimanov bol ostrov obchodným miestom pre prechádzajúce karavány z juhu Sahary. Neskôr o ostrov bojovali Vandali, Arabi a Normani. Hlavným mestom ostrova je Houmt Souk, ktorý má okolo 40 tisíc obyvateľov. Nájdete tu prístav, obchody a reštaurácie. Dvakrát do týždňa sa tu konajú trhy, na ktorých môžete kúpiť typické vlnené deky. Je tu aj rad pamiatok: mauzóleum Sidi Zitouniho s vlastivedným múzeom, mešita Djama el Ghorba alebo pevnosť Fort Espagnol z 13. storočia.

 Zdravie - očkovanie:
Pri cestách do Tuniska nie je nutné žiadne očkovanie. O odporúčaných očkovaniach sa informujte u svojho lekára.

 Prepitné:
Prepitné v arabských krajinách je bežné a je považované za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb. Nie je neobvyklé, že ochota poskytnúť prepitné sa odrazí na kvalite obdržaných služieb. Samozrejme, rozhodnutie ohľadne poskytnutia prepitného je vo Vašich rukách.

 

 Letoviská

ZARZIS
Polostrov Zarzis je spojený s ostrovom Djerba tzv. rímskou cestou. Samotné mestečko Zarzis má dnes okolo 50 tisíc obyvateľov. Príroda a podnebie sú tu podobné ako na Djerbe. Prístav Zarzis je známy lovom morských húb. Táto oblasť je taktiež známa pestovaním olivovníkov. Vďaka krásnym plážam, možnosti podmorského rybolovu a termálnym prameňom, odporúčaným na liečbu kožných ochorení, sa zo Zarzisu stalo vyhľadávané stredisko cestovného ruchu. Transfer z letiska na Djerbe do hotelov na polostrove Zarzis (cca 50 km) sa uskutočňuje autobusom.

HOUMT SOUK
Najväčšie mesto ostrova a pomyselné správne stredisko, ktoré býva niekedy označované aj ako hlavné mesto Djerby. Obýva ho 44 500 obyvateľov a leží neďaleko letiska. Jeho názov v preklade znamená „trhovisko“, alebo „miesto trhu“. Návštevníkov upúta modrobielymi malebnými uličkami, ktoré sú plné tovaru, dielničiek zručných tkáčov a klenotníkov. Jedinečná rybia aukcia, orientálna atmosféra, vôňa korenia, to všetko ponúka návšteva rozľahlého trhoviska v centre mesta. Nechajte sa zlákať k nákupu ručne vyrobeného košíka či klobúka, šperku alebo kusu keramiky. A nezabudnite na zjednávanie, ktoré k takémuto nákupu patrí. Takmer na každom rohu zaujme pozornosť mešita. Ich krásu však môžete obdivovať len zvonka. K najvýznamnejším patrí Mešita cudzincov a Mešita Turkov, ktorá je aj vynikajúcim orientačným bodom. V prístave sa týči majestátna pirátska pevnosť Borj El Kebir.

 

MIDOUN
Menšie mestečko vo vnútrozemí, cca 5 km od pobrežia. Pre množstvo obchodíkov, kaviarničiek a jednoduchú dostupnosť, je obľúbeným miestom pre trávenie príjemného popoludnia. Každý týždeň sa tu konajú tradičné trhy, kde zoženiete či už čerstvé ovocie, bylinky, kožené výrobky, korenie, ale aj napríklad živú ťavu. Po nákupoch a zjednávaní príde vhod šálka osviežujúceho mätového čaju v niektorej z tradičných kaviarní.

 Cestovné doklady:
Občania SR, ktorí cestujú do krajiny v rámci organizovaných zájazdov nepotrebujú pre vstup na územie Tuniska vízum. Vízum je potrebné v prípade, ak nejde o organizovaný pobyt. Na palube lietadla sa vypĺňa vstupná karta, ktorou je potrebné preukázať sa aj pri opustení krajiny. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Zastupiteľstvo SR v Tunisku nie je, ako ani zastupiteľstvo Tuniska v SR. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu. 

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.

Mapa - Djerba

Najlepšie hodnotené hotely - Djerba