Egejská riviéra - Bodrum

Objavte s nami to najkrajšie, čo Egejská riviéra - Bodrum ponúka.

  1. Kartago.sk
  2. Turecko
  3. Egejská riviéra - Bodrum

Bodrum (starogrécky Halikarnassos) je turecké prístavné mesto, ktoré leží v provincii Mugla, na juhovýchodnom cípe Malej Ázie, v blízkosti gréckeho ostrova Kos. Na Egejskom pobreží v okolí Bodrumu je množstvo ostrovov, zálivov a zátok.

Turecko - Bodrum
Kombinácia perfektnej turistickej destinácie s bohatým servisom a dokonale zachovalej tureckej kultúry, zrejmou prakticky na každom kroku robí z Bodrumu ten najkúzelnejší a najatraktívnejší prístav južnej časti Egejského mora a celej Egejskej riviéry. S príjemnou klímou počas celej sezóny láka oblasť predovšetkým vychýrenými plážami, krištáľovo čistou vodou, skvelou kuchyňou a priateľským, v každom smere pohostinným prostredím.

Bodrum, antický Halikarnas, rodisko historika Herodota a miesto posledného odpočinku krála Mausola, ktorého mauzóleum je jedným zo 7 divov sveta, leží na členitom poloostrove, vybiehajúcim do Egejského mora oproti ostrovu Kos. Tento významný grécky historik sa tu v 485 r. p. n. l. narodil. Je považovaný za otca dejepisu. Vstup do prístavu dodnes chráni majestátna stredoveká pevnosť vybudovaná Rádom johanitov alebo rhódskych (neskôr maltézskych) rytierov. Začala sa stavať v roku 1406 a práve v jej mohutných stenách sa nachádzajú mramorové časti starého mauzólea. Hrad bol významným oporným bodom križiakov v Malej Ázii a ustál niekoľko útokov otomanských vojsk. Dobiť sa ju nikdy nepodarilo. Historický prístav je dnes vyhľadávaným útočiskom jácht, ktoré sa tu zastavujú počas putovania svojich majiteľov v Egejskom mori a vo východnom Stredomorí.

 

Centrum mesta pri jachtovej maríne je elegantnou promenádou s obchodmi, reštauráciami, barmy a kaviarňami, kde sa večer schádzajú návštevníci z celého poloostrova, hustou sieťou miestnych mikrobusových spojov – dolmuše. Okrem prechádzok sú obľúbené aj výlety historickými loďami pozdĺž členitého pobrežia poloostrova. Vďaka svojej polohe, podnebiu a kúzlu kombinácie orientu a európskej moderny je miesto vyhľadávané aj umelcami a slúži k vybudovaniu odpočinkových sídiel množstva medzinárodne známych osobností. Kozmopolitný ráz mestečka viedol návštevníkov k jeho prezývke „turecký Saint Tropez“.

Pre príjemné a bezproblémové strávenie vašej dovolenky vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s destináciami, do ktorých idete. Venujte pozornosť informáciám o miestnych zvykoch, klíme a o možnostiach navštívenej krajiny. Prajeme vám krásnu dovolenku!

 LETOVISKÁ

Turgutreis
Letovisko Turgutreis sa rozprestiera v prekrásnom údolí plnom zelene. Kontrast medzi modrým priezračným Egejským morom a skaliskami je naozaj dychvyrážajúci. Turgutreis je druhé najväčšie mesto na Bodrumskom poloostrove a preto nie je problém tu nájsť obchodíky, kaviarne alebo bary. Poskytuje turistom kompletný servis. 

Bitez
Zeleň, strmé skaly, piesočnaté pláže a priezračné more, to je letovisko Bitez – vhodné pre rodiny s deťmi, ktorí chcú stráviť dovolenku pri Egejskom mori. Na svoje si tu prídu vyznávači vodných športov vo vyhlásenom windsurfingovom letovisku. Pláž je lemovaná reštauráciami, kaviarňami a barmi, kde sa môžete príjemne osviežiť.

Yalikavak
Prímorské mesto Yalikavak je pozoruhodným príkladom tradičnej a modernej architektúry. Miestna galéria, ktorá skôr slúžila ako vodná nádrž, určite stoji za návštevu. Pokojné prostredie dokonalo zapadá do zelených kopcov a krištáľovo čistého mora.

 Cestovné doklady:
Pri turistických cestách do Turecka nie je od držiteľov cestovných pasov SR požadované vstupné vízum. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).
S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu.

 

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours

Mapa - Egejská riviéra - Bodrum

Najlepšie hodnotené hotely - Egejská riviéra - Bodrum