1. Kartago.sk
  2. Novinky
  3. Spoznajte Kubu! 10 najlepších aktivít na ostrove slobody

Spoznajte Kubu! 10 najlepších aktivít na ostrove slobody

Štvrtok, 14.12.2023

Spoznajte Kubu! 10 najlepších aktivít na ostrove slobody

Američania hovoria, že cesta na Kubu sa podobá vstupu do alternatívnej súčasnosti; roky vzdoru urobili z tohto rajského ostrova jednu z najpozoruhodnejších destinácií pre rozvoj. Pre turistov má Kuba toľko zaujímavostí, že je nemožné stihnúť ich všetky počas jednej dovolenky. Na najväčšom karibskom ostrove na vás čakajú biele pláže, koloniálna architektúra, španielske barokové kostoly a americké autá z 50. rokov. Ponuka vonkajších aktivít zahŕňa šesť biosférických rezervácií UNESCO, tisíce jaskýň, tropické dažďové pralesy a koralové útesy. Kubu musíte vidieť!

10 tipov, ako si užiť dovolenku na Kube

Plávanie s delfínmi

Nezabudnuteľným zážitkom, najmä pre deti, je návšteva delfinária a možnosť dotknúť sa delfínov alebo si zaplávať s týmito inteligentnými morskými cicavcami. Najväčšie delfinárium na Kube sa nachádza na ostrove Cayo Santa María. Ponúka predstavenia delfínov a tuleňov vrátane 30-minútového kontaktu s veľrybami. Delfínárium má 6 otvorených morských bazénov s rozlohou 2 400 metrov štvorcových, bazén s rozlohou 900 metrov štvorcových na predstavenie s morskými levmi, akvárium, bar a reštauráciu.

Preskúmajte starú Havanu

Stará Havana (La Habana Vieja), najstaršia štvrť kubánskeho hlavného mesta, je plná zaprášenej elegancie, rozpadávajúcej sa koloniálnej architektúry, palácov, barokových kostolov, múzeí a galérií. Tento bývalý "Paríž Karibiku" (UNESCO) však nie je turistickým múzeom. Preskúmajte všetky štyri hlavné námestia s najkrajšími palácmi, oddýchnite si v centrálnom parku a prevezte sa na americkom historickom aute. Dokonca aj nefajčiari ocenia návštevu najstaršej továrne na výrobu cigár na Kube.
Celkový pohlad na centrum Havany
Delfín na kubánskom pobreží
Velké divadlo v Havane

Naučte sa tancovať salsu

Kuba je najlepším miestom, kde sa môžete naučiť horúce latinskoamerické tance, najmä salsu - tanec, ktorý sa zrodil na Kube. Zábavné lekcie salsy sú obľúbenou aktivitou miestnych obyvateľov aj turistov a tanečné školy nájdete na každom kroku. V tanečných centrách (Havana, Varadero, Cayo Santa María) si môžete kúpiť jednorazovú lekciu na 1,5 hodiny alebo viacdňový kurz. S profesionálnymi tanečníkmi sa skvele zabavíte a okrem salsy si osvojíte aj iné tance (cha-cha, kubánska rumba, mambo, kizomba, merengue a ďalšie).

Dajte si kávu v kaviarni Cafe-Museo Revolucion

Tento skvost je tajným tipom pre návštevníkov Santa Clary, kľúčového miesta v revolučnej histórii Kuby neďaleko letoviska Cayo Santa María. Táto kaviareň a súkromné múzeum ponúka nielen fantastické jedlo, koktaily, kávu a bezplatné wi-fi, ale vďaka vášni majiteľa pre históriu tu nájdete aj vzácnu zbierku artefaktov z kubánskej histórie. Je venovaná najmä hrdinom revolúcie (Che Guevara, Camilo Cienfuegos, Fidel Castro) a mestu Santa Clara.
Tanečníci kubánskej salsy
Pamätník revolúcie v Santa Clare

Putovanie údolím Viñales

Podľa mnohých návštevníkov Kuby je to najúžasnejšie miesto na ostrove: úrodné zelené údolie vo výnimočnej krasovej krajine, obklopené horami a posiate kužeľovitými vápencovými útvarmi (mogoty), kde sa tradičné poľnohospodárske metódy zachovali v nezmenenej podobe po stáročia. Vo Viñales (UNESCO) uvidíte prírodu, aká bola pred masívnym používaním pesticídov, a nájdete tu aj najväčší počet tabakových plantáží na ostrove. Celodenný výlet z Havany, vzdialenej 150 km, do údolia Viñales za tabakovými plantážami a krasovými jaskyňami je jednou z najobľúbenejších turistických aktivít na Kube.
Údolie Viñales

Nechajte sa očariť historickými mestami Kuby

Ideálnou zastávkou pre tých, ktorí chcú spoznať menej turistickú Kubu, je trojica nádherných historických miest s koloniálnou architektúrou:
  • Remedios, celým názvom San Juan de los Remedios, tretie najstaršie španielske mesto na Kube, sa môže pochváliť krásnym historickým centrom s barokovou španielskou architektúrou. Mesto na dosah od Cayo Santa María je známe aj tradičným vianočným festivalom "Las Parrandas Remedianas" (vždy od 16. do 24. decembra) so súťažami, hudbou, sprievodmi a ohňostrojom.
  • Cienfuegos nezaprie svojich francúzskych zakladateľov so svojimi neoklasicistickými budovami, širokými bulvármi, promenádami a parkami. Mesto sa nachádza na južnom kubánskom pobreží v zálive Jagua. Jeho historické centrum s prvkami francúzskeho a karibského štýlu a výnimočným urbanistickým plánom je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
  • Camagüey založili španielski kolonisti v roku 1514 a je známe ako "mesto kostolov". Aj jeho historické centrum s množstvom barokových kostolov a koloniálnych budov v pastelových farbách bolo vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO. Zaujímavosťou je labyrintové usporiadanie úzkych a kľukatých uličiek, ktoré slúžili na obranu mesta pred pirátmi.
Remedios
Cienfuegos
Camagüey

Relax pri rybolove

Nie je prekvapením, že Kuba je jednou z najlepších destinácií na muškárenie v morských vodách na svete. Oceánske prúdy pozdĺž pobrežia prinášajú do kubánskych vôd neuveriteľné množstvo a rozmanitosť druhov rýb vrátane tuniakov, makrel, mečúňov, barakúd, marlinov a žralokov. V Havane alebo na iných miestach je k dispozícii all inclusive rybolov s profesionálnou posádkou, náčiním, návnadou a kompletným servisom. Najobľúbenejšími miestami rybolovu sú kubánske zátoky cayos a perfektný rybolov je aj pri severnom pobreží provincie Villa Clara (Cayo Santa Maria) v mangrovových porastoch.

Vyskúšajte potápanie v cenotách

Kuba je vysnívanou destináciou aj pre potápačov. Okrem známych potápačských lokalít, ako sú koralové súostrovia Jardines del Rey a Jardines de la Reina, ponúka Kuba jedinečný zážitok z potápania v jaskyniach nazývaných cenotes. Voda v zatopených jaskyniach, ktoré sú s morom spojené podzemnými tunelmi, je krištáľovo čistá, na povrchu sladká a v hĺbke pod 10 metrov slaná morská voda.


Počas dovolenky vo Varadere vyskúšajte potápanie medzi stalagmity a stalaktitmi v prírodnej podzemnej jaskyni Cueva de Saturno. Špičkou medzi cenotmi je Cueva de los Peces (Jaskyňa rýb), vzdialená asi dve hodiny od Havany v Zátoke svíň. Tento pôsobivý 70 metrov hlboký cenot sa môže pochváliť krištáľovo čistou tyrkysovou vodou a množstvom tropických rýb.

Pozrite si Hemingwayovo múzeum

Slávny americký spisovateľ Ernest Hemingway, známy svojou vášňou pre Kubu, sa v roku 1940 usadil v bielom koloniálnom dome Finca La Vigia na okraji Havany a žil tu 20 rokov. V rozľahlom sídle na vrchole kopca napísal svoju slávnu novelu Starec a more a román Komu zvonia zvony. Dnes sa v dome, kde všetko zostalo v pôvodnom stave, nachádza spisovateľovo múzeum. Môžete si tu pozrieť nábytok, zariadenie, lovecké trofeje a obrazy, ako aj spisovateľovu loď Pilar a cintorín domácich zvierat.
 
Cueva de los Peces
Finca La Vigia

Vykúpte sa na pláži Varadero

Celkom 20 kilometrov jemného bieleho piesku a dokonale čisté tyrkysové more, to je Varadero, jedna z najkrajších a najdlhších pláží v Karibiku. Na tejto vysnívanej pláži, ktorá sa rozprestiera takmer po celej severnej strane polostrova Hicacos, nikdy nie ste ďaleko od občerstvenia a zábavy vrátane volejbalu, lekcií salsy, plážových hier a športov. Rodiny aj potápači si zamilujú pláž s pozvoľným vstupom do vody, kde nájdete tri desiatky skvelých miest na potápanie. Varadero je výborne dostupné aj miestnymi kyvadlovými autobusmi.
Pláž Varadero

Ďalšie články

Zapojte sa do súťaže, v ktorej máte šancu vyhrať úžasný pobyt v luxusnom rezorte Grand Blue Fafa *****v Albánsku!
Inšpirujte sa tipmi na podujatia, dovolenky a ďalšie akcie v exotických destináciách v prvom štvrťroku 2024. Využite bezplatné zážitky vrátane karnevalov, osláv a festivalov na svojej vysnívanej dovolenke.
Inšpirujte sa tipmi na najkrajšie letoviská pre nádhernú dovolenku v Dominikánskej republike. Na krásne pláže Punta Cana, Playa Bávaro a do ďalších letovísk sa teraz dostanete rýchlo a pohodlne priamym letom!
Máme pre vás 10 tipov, prečo by ste mali ísť aspoň raz v živote na dovolenku do Vietnamu. Pláže ostrova Phu Quoc, najdlhší sklenený most na svete, nádherná príroda, skvelé jedlo - a navyše zájazdy do Vietnamu sú teraz ľahko dostupné bez medzipristátia!
Zapojte sa do súťaže, v ktorej máte šancu vyhrať úžasný pobyt v luxusnom rezorte Melia Vinpearl Phu Quoc ***** na nádhernom ostrove Phu Quoc vo Vietname!
Leťte s nami z Bratislavy do krajiny, ktorá vás uchváti svojou prírodou, plážami i hotelovými službami.