1. Kartago.sk
  2. Novinky
  3. Vydajte sa do Jordánska, krajina farieb, púšte a biblickej histórie

Vydajte sa do Jordánska, krajina farieb, púšte a biblickej histórie

Piatok, 15.3.2024

Vydajte sa do Jordánska, krajina farieb, púšte a biblickej histórie

Jordánsko je fascinujúca krajina medzi dvoma moriami, Červeným a Mŕtvym, z troch štvrtín pokrytá púšťou, križovatka civilizácií a spojnica medzi Európou, Áziou a Afrikou. Jordánsko je pre návštevníkov aj krajinou farieb: ružová Petra, biely Ammán, oranžová a zlatá púšť, zafírovo modré more. Okrem toho je Jordánsko destináciou mnohých zážitkov. Nenechajte si ujsť púštne dobrodružstvo, potápanie pri koralových útesoch alebo prehliadku pamiatok od rímskeho mesta Jaraš až po úžasnú Petru, mesto vytesané Nabatejcami do skaly.

Presvedčte sa sami a objavte dokonalú kombináciu vzrušujúcich zážitkov a pohodového relaxu v luxusných rezortoch Jordánska.

5 dôvodov, prečo stráviť dovolenku v Jordánsku

Krásne pláže na dvoch moriach

Jordánske pláže vás nadchnú, aj keď ich nie je toľko ako v Egypte. Pri Červenom mori si môžete vychutnať fantastické potápanie, zatiaľ čo pri Mŕtvom mori môžete zažiť vzrušujúcu extrémne slanú vodu s blahodarnými účinkami na rôzne ochorenia (psoriáza, kĺbové problémy, astma). Pláže na pobreží Červeného mora sú piesočnaté, kamienkové a zmiešané, zatiaľ čo Mŕtve more má špecifický vstup do vody; tvoria ho soľné kôry, niektoré brehy sú kamenisté, iné piesočnaté. Skrátka, každý si tu nájde niečo pre seba.
Mŕtve more
Červené more
Náš tip: Na plavky si nezabudnite vziať ľahké oblečenie, najmä ak idete na verejnú pláž (kvôli príchodu na pláž a odchodu z nej). Do Mŕtveho mora je dobré si vziať obuv do vody kvôli kamienkom a ostrejším kryštálikom soli. Aj v zimných mesiacoch, keď môžete ísť aj do Jordánska, si pribaľte opaľovací krém s SPF, slnečné okuliare a klobúk.

Pamiatky a veľkolepé sväté miesta

Jordánsko je plné historických pokladov, od rímskych amfiteátrov až po križiacke pevnosti a hrady Osmanskej ríše. Najkrajšie pamiatky sú zapísané v zozname ľudského kultúrneho dedičstva UNESCO. Stopy starovekých civilizácií nájdete takmer v každom meste a dedine v Jordánsku. Medzi najobľúbenejšie patria napr:
  • Skalné mesto Petra - kultová archeologická lokalita, staroveké nabatejské mesto napoly postavené, napoly vytesané do ružovej skaly, obklopené horami pretkanými množstvom chodieb a roklín.
  • Rímske mesto Džaraš - prezývané "Pompeje Blízkeho východu", je to najväčšie a najlepšie zachované archeologické nálezisko rímskeho mesta mimo Talianska. Môže sa pochváliť amfiteátrami, chrámami, hipodrómom či kolonádou.
  • Kusejr Amra - púštny hrad zo začiatku 8. storočia, slúžil ako posádková pevnosť a sídlo umajjovských kalifov. Pozoruhodné sú prijímacia hala a hammam, obe zdobené krásnymi maľbami.
  • Um er-Rasas - pôvodne rímsky vojenský tábor, neskôr opevnené mesto obývané kresťanskými a islamskými komunitami. Nájdete tu 16 kostolov, niektoré s dobre zachovanými mozaikovými podlahami.
  • Al-Maghtas - kresťanské pútnické miesto Betánia za riekou Jordán leží na východnom brehu rieky, kde bol údajne pokrstený Ježiš Kristus. Uvidíte tu pozostatky kostolov a kaplniek, pustovnícke jaskyne a krstné jazierka.
Skalné mesto Petra
Rímske mesto Džaraš

Dobrodružstvo v púšti a vodné športy

Jordánsko je rajom pre aktívnych ľudí. Červené more je ideálne na vodné športy, môžete tu zažiť dokonalé potápanie a šnorchlovanie, obľúbený je windsurfing, paragliding alebo vodné lyžovanie. Milovníci dobrodružstva sa môžu vydať na trekking do biosférickej rezervácie Dana, preskúmať vodopády a bazény alebo vyskúšať horolezectvo a zlaňovanie. Nezabudnuteľný je trek na ťavách do púšte Wadi Rum s prenocovaním v beduínskom tábore a pozorovaním dokonale jasnej Mliečnej cesty.
Púšť Wadi Rum
Prírodná rezervácia Dana

Jordánska kuchyňa - to najlepšie z východného Stredomoria

V jordánskej gastronómii objavíte všetky prvky typické pre oblasť Levanty, ktorá sa vyznačuje chutnou a zdravou kuchyňou. Zahŕňa egyptské, libanonské, turecké a sýrske vplyvy zmiešané s tradičnými beduínskymi jedlami. Medzi obľúbené jedlá patrí falafel, hummus, baklava, ramen, shawarma, baba ganoush a tabbouleh. Vyskúšajte národné jedlo mansaf, ktoré pozostáva z ryže, pomaly duseného jahňacieho mäsa a fermentovanej jogurtovej omáčky.
Mansaf
Tabbouleh
Náš tip: Nenechajte si ujsť návštevu jednej z miestnych reštaurácií a doprajte si nezabudnuteľný gastronomický zážitok. Slávne jordánske špeciality si môžete kúpiť aj na trhoch, rovnako ako remeselné výrobky a produkty od Mŕtveho mora.

Jordánska pohostinnosť a tolerancia

Hášimovské kráľovstvo víta každého návštevníka ako vzácneho hosťa. Jordánci sú milí a pohostinní a srdečne vítajú všetkých cestovateľov. Ak sa dostanete do ťažkostí, sú pripravení vám pomôcť. Hoci je Jordánsko krajinou s moslimskou väčšinou, žijú v harmónii s kresťanskými komunitami, napríklad na uliciach môžete vidieť mešity a kostoly stojace oproti sebe. Rešpektujte však niektoré miestne kultúrne zvyklosti, napr. v obliekaní.

Ďalšie články

Pozrite si najlepšie miesta Zanzibaru na vlastné oči a nechajte sa inšpirovať tým najlepším, čo môžete na Zanzibare vidieť a zažiť, či už hľadáte oddychovú alebo aktívnu dovolenku.
Zapojte sa do súťaže, v ktorej máte šancu vyhrať úžasný pobyt v luxusnom rezorte Grand Blue Fafa *****v Albánsku!
Inšpirujte sa tipmi na podujatia, dovolenky a ďalšie akcie v exotických destináciách v prvom štvrťroku 2024. Využite bezplatné zážitky vrátane karnevalov, osláv a festivalov na svojej vysnívanej dovolenke.
Inšpirujte sa desiatimi tipmi, ako si užiť dovolenku na Kube. Plávanie s delfínmi, stará Havana, nádherné pláže, úžasné údolie Viñales, rybolov, potápanie a mnoho ďalšieho. Zájazdy na Kubu sú teraz rýchle a pohodlné s priamym letom!
Inšpirujte sa tipmi na najkrajšie letoviská pre nádhernú dovolenku v Dominikánskej republike. Na krásne pláže Punta Cana, Playa Bávaro a do ďalších letovísk sa teraz dostanete rýchlo a pohodlne priamym letom!
Máme pre vás 10 tipov, prečo by ste mali ísť aspoň raz v živote na dovolenku do Vietnamu. Pláže ostrova Phu Quoc, najdlhší sklenený most na svete, nádherná príroda, skvelé jedlo - a navyše zájazdy do Vietnamu sú teraz ľahko dostupné bez medzipristátia!