Senegal

Objavte s nami to najkrajšie, čo Senegal ponúka.

  1. Kartago.sk
  2. Senegal

Vitajte v Senegale!

Väčšina návštevníkov sem mieri za krásnymi plážami a to úplne oprávnene. Dovolenku pri si mori môžete vychutnať v hotelových rezortoch alebo na výlete v jednej z pobrežných rybárskych dedín, ktorých pláže sú posiate stovkami farebných pirog, domorodých kanoe, vydlabaných z jediného kmeňa stromu. Nezabudnuteľné pre vás bude safari s voľne žijúcimi antilopami, zebrami, žirafami, byvolmi či nosorožcami. Navštívte Ružové jazero s vodami pripomínajúcimi jahodový koktail, spoznajte domorodé obyvateľov aj život a historické pamiatky Dakaru, vrátane pamiatok UNESCO.

V súčasnosti je Senegal považovaný za jednu z politicky najstabilnejších krajín Afriky. Panuje tu veľmi príjemná tropická klíma s mnohými slnečnými dňami. Zemou pretekajú tri veľtoky, pozdĺž ktorých sa rozprestiera úrodná krajina, tvoriaca labyrint lagún a vodných kanálov. Sever Senegalu je súčasťou oblasti Sahelu so savanami, kde rastú trávy a kríky. V južnej časti krajiny je vegetácia už hustejšia a podnebie je vlhšie, s mangrovníkovými močiarmi a hustými palmovými, bambusovými, mahagónovými i teakovými lesmi. V riedko osídlenej východnej časti krajiny žijú levy, antilopy a šimpanzy. Z vodných zvierat možno v miestnych riekach stretnúť hrochy a krokodíly alebo hady ako je kobra. Senegal sa nazýva krajinou terangy – teda pohostinnosti, ktorá tu má mimoriadny význam a väčšiu dôležitosť ako v Európe. Teranga je štýl života a je hlboko zakorenená v senegalskej kultúre. Pre niektorých ľudí je fascinujúca práve jej kultúra, ktorá sa vyvíjala vplyvom senegalských kmeňov a nájazdov Francúzov. Všetky vplyvy sa odrážajú v miestnom štýle obliekania, hudby, kuchyne a architektúry. Priateľské privítanie je tu zárukou, pretože Senegalčania lipnú na tradičných hodnotách a úcte k ostatným. Senegalská kuchyňa je jednou z najchutnejších v celej Afrike. Prevažne je tvorená rybami a kuracím mäsom. Vynikajúce sú aj nápoje ako mätový čaj, palmové víno, či doma pražená káva.

 DAKAR

Hlavné mesto Dakar leží na vrchole polostrova lemovaného plážami. Očarí vás na jednej strane svojou eleganciou a na strane druhej svojou domorodou atmosférou. Jeho rušné ulice, živé trhy a bohatý nočný život vás jednoducho vtiahnu do svojho neúnavného rytmu. Mesto ponúka zaujímavé kultúrne pamiatky, divadlá, múzeá a umelecké výstavy. Dakarské múzeum IFAN je jedným z najvýznamnejších afrických múzeí umenia. V meste môžete vidieť aj typickú africkú medinu, prezidentský palác, katedrálu, vily v koloniálnom štýle aj moderné budovy. Mnohé trhy v centre mesta ponúkajú miestne produkty pre Senegalcov aj suveníry pre turistov. Na plážach Dakaru si možno užiť vodné športy ako surfovanie, najmä kitesurfing, plachtenie, jazdu na kanoe, ale v blízkosti nájdete aj tenisové kurty a golfové ihrisko. V okolí Dakaru môžete nájsť pokoj na historickom ostrove Gori so zachovalou pevnosťou a koloniálnou štvrtou z čias Portugalcov, Britov a Francúzov alebo na zlatých plážach ostrovov Yoff a N'Gor. Oddýchnuť si od víru veľkomesta môžete v architektonicky krásnom Saint-Louis, ktoré je prvým francúzskym osídlením v západnej Afrike. Pri širokých deltách riek Saloum a Casamance je rovné pobrežie roztrieštené do bludiska mangrovov, drobných potôčikov a širokých lagún s trblietavými pláňami. Plavba pirogou touto oblasťou, vám odhalí stovky vtáčích druhov, od malých rybárikov až po ružové plameniaky s hrdým držaním tela.

 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Zdravie - očkovanie

Pri cestách do Senegalu odporúčame bežné očkovanie pre krajiny západnej Afriky. Na ďalšiu prípadnú odporúčanú zdravotnú prevenciu a vhodný postup pri eventuálnych zdravotných problémoch sa informujte u vášho praktického lekára alebo epidemiológa. Pri cestách do Senegalu ďalej odporúčame dodržiavanie základných hygienických pravidiel – najmä pitie nezávadnej, hygienicky balenej alebo prevarenej vody, konzumáciu ovocia a zeleniny, ktoré je možné zbaviť šupky, dôkladnú tepelnú úpravu všetkých potravín a vylúčenie stravy, o ktorej nezávadnosti je možné pochybovať (napr. kocky ľadu do nápojov, či zmrzlina a pod.).

Klíma - oblečenie

V tropickej klíme je najvhodnejšie ľahké, najmä bavlnené oblečenie. Pri občasnejšom večernom ochladení, rovnako ako v klimatizovaných priestoroch, môžete využiť aj ľahké pulóvre, bundy alebo svetríky.

Mobilné telefóny a internet

Spojenie prostredníctvom oficiálnych českých operátorov GSM mobilných telefónov je v Senegale obvykle bez problémov. Pokrytie a jeho kvalita však môže kolísať, ale Senegal disponuje kvalitným telekomunikačným systémom, jedným z najrozvinutejších v Afrike. Internetové kaviarne sú k dispozícii v Dakare, Saint Louis a ďalších veľkých mestách.

Elektrina

Striedavý prúd s napätím 220 V. Európska forma zásuviek s dvoma kolíkmi (možno do nich zapojiť káble na Slovensku zaobstaraných elektrospotrebičov, pokiaľ majú len 2 kolíky). Môžu tu byť problémy s výpadkami elektriny, hotely však disponujú vlastnými generátormi. Drobné výpadky môžu ovplyvniť funkciu klimatizácie a dodávku teplej vody.

Platenie

Najpoužívanejšou cudzou menou je euro (fixný kurz 1 EUR = 656 XOF západoafrický frank). Platobné karty sú akceptované vo väčšine hotelov a reštaurácií, ale upozorňujeme na to, že spolu s platbou je strhávaná aj prirážka. Cestovné šeky nie sú väčšinou prijímané.

Prepitné

Väčšie hotely a reštaurácie väčšinou zahŕňajú prepitné do konečnej ceny. prepitné tvorí cca 10 - 15 %. Dávať prepitné taxikárom nie je bežné.

Pláže - plávanie

Pláže tu sú krásne, biele a piesočnaté s palmami. More je tu čisté a pokojné, vhodné na plávanie a vodné športy.

 CESTOVNÉ DOKLADY

Pri turistických cestách do Senegalu je od držiteľov cestovných pasov SR vyžadovaný pas platný minimálne 6 mesiacov po dátume ukončenia zájazdu. Limit na dovoz tabaku (10 balíčkov cigariet, 50 ks cigár, či 250 g tabaku), alkoholu (1 fľaša tvrdého alkoholu, 1 fľaša vína) a parfumov (1 balenie toaletnej vody, 1 balenie parfumu). Pri vývoze by nemala byť vyvážaná miestna mena a vývoz devíz by mal byť deklarovaný.

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO tours.

Destinácie v krajine - Senegal