Lefkada

Objavte s nami to najkrajšie, čo Lefkada ponúka.

Vitajte na Lefkade!

Grécky ostrov Lefkada je rajom pre dovolenkárov. Nachádza sa v Iónskom mori, na sever od Kefalónie a južne od Korfu, blízko k pobrežiu západnej gréckej pevniny. Od Akarnanie ho delí iba úzky pás mora, s ktorým je spojený 50-metrovým zdvíhacím mostom. Rozloha Lefkady je necelých 303 km², čo ju robí štvrtým najväčším ostrovom Iónskeho súostrovia. Na ostrove žije 23 000 obyvateľov. Hlavným mestom je Lefkada.
Pláže na Lefkade


Prečo navštíviť Lefkadu?

Dovolenka na Lefkade so sebou prináša množstvo zážitkov a atrakcií. Hoci 70 percent Lefkady pokrývajú hory, turisti sem chodia nielen kvôli faune a flóre, ale aj nádherným plážam, histórii, kultúre a famóznej gastronómii. Čím je ostrov Lefkada výnimočný?

Panoramatické pláže

Jedným z dôvodov, prečo grécku Lefkadu milujú turisti z celého sveta, sú nádherné pláže. Necelých 44 km od mesta Lefkada sa nachádza jedna z najkrajších pláží Porto Katsiki s drobnými kamienkami. Za návštevu stoja aj ďalšie, ako napríklad pláž Egremni, Mylos, Vassiliki, Kalamitsi, Agios Nikitas, Nidri a mnohé ďalšie.
Pláž Katsiki, Lefkada
Pláž Egremni, Lefkada

Bohatá kultúra a história

Lefkada má bohatú kultúru a históriu, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou zvykov, tradícií i spoločenských podujatí. Navštívte hrad Kalamos s vysokými kamennými múrmi a krásnymi klenbami. Za vašu pozornosť stoja aj archeologické miesta obce Apollonia a Ellomenos. Asi 2 km od mesta Lefkada sa cez olivové háje dostanete do Kalligoni.

Nádherná príroda

K Lefkade patria hory. Najvyšší vrch Stavrota leží v nadmorskej výške 1182 metrov. Ak chcete zabudnúť na všetky starosti, choďte na prechádzku po kľukatých turistických chodníkoch, počúvajte zvuky hôr, pasúceho sa dobytka či typických cikád, a navštívte tradičné dedinky.

Vodné športy

Lefkada je rajom pre nadšencov vodných športov. Ak milujete adrenalín, vychutnáte si tu potápanie, šnorchlovanie i plachtenie. Oceníte niekoľko potápačských centier i škôl plachtenia, ktoré do týchto atrakcií zasvätia začiatočníkov, vylepšia zručnosti a schopnosti tých pokročilých.

Dobré jedlo

Lákadlom pre turistov je aj vynikajúca kuchyňa. Nájdete v nej tradičné grécke jedlá, pokrmy medzinárodnej kuchyne a, samozrejme, čerstvé ryby a morské plody. Ochutnajte tresku varenú v hrnci so zemiakmi a cibuľou, teľacie mäso s dulou a melasou, nazývané sofigado. Kokosy je kohút alebo hovädzie mäso s makarónmi s aromatickou omáčkou. Medzi tradičné potraviny ostrova patria olivový olej, med, šošovica a sladké víno.
Olivový olej
Tradičný grécky šalát


Mesto Lefkada

Hlavným mestom Lefkady, klenotu Iónskeho mora, je Lefkada. Býva v ňom okolo 10 000 ľudí. Kde je Lefkada? Mesto Lefkada sa nachádza na severe a to hneď vedľa mosta Agia Mavra. Je jednou z obľúbených turistických oblastí ostrova, pretože ponúka krásne pláže, vodné športy, zábavné aktivity, historické a kultúrne prehliadky i nočný život.

Čo sa oplatí vidieť v hlavnom meste Lefkada?

  • Hrad Santa Mavra je od Lefkady vzdialený 1 km. Tento hrad je charakteristickým znakom histórie ostrova. V období 14. storočia slúžil ako obrana mesta. 
  • Múzeum Angelos Sikelianos prezrádza veľa zo života lefkadskeho básnika. Nájdete tam ručne písané texty, fotky i hlasové nahrávky. 
  • Štyri miestnosti exponátov od obdobia paleolitu až po neskorú rímsku éru sú uložené v Archeologickom múzeu Lefkada
  • Morské jazerá sú domovom fascinujúcej fauny i flóry. 
  • Medzi najpopulárnejšie pláže v blízkosti Lefkady patria pláž Kastro a Ammoglossa. Pláž Kastro zaujme piesočnatými brehmi a plytkou vodou. Je vhodná pre rodiny s deťmi. Ammoglossa poskytuje výhľad na hrad a vďaka plytkej vode je takisto skvelá aj pre najmenších. Z ďalších pláží, ktoré ležia neďaleko mesta, sú Gira a Agios Ioannis. Ak máte radi veľké vlny a kitesurfing, stavte na pláž Agios. 
  • K mestu Lefkada patria aj luxusné reštaurácie, taverny a jedálne s pouličným jedlom za rozumnú cenu. Kaviarne sú situované do centra mesta. V okolí mesta sú bary, kde si môžete dať víno či pivo, ale aj nočné kluby pre nefalšovanú nočnú zábavu.
Santa Mavra, Lefkada
Pláž Ammoglossa, Lefkada

Mapa - Lefkada

Najlepšie hodnotené hotely - Lefkada