Kréta

Objavte s nami to najkrajšie, čo Kréta ponúka.

VITAJTE NA OSTROVE KRÉTA!

Kréta je najväčší a zároveň najjužnejšie položený ostrov Grécka s bohatou históriou a zmesou rôznych civilizácií. Hlavným mestom je Heraklion, ktorý je zároveň aj najväčším mestom ostrova. Rozprávkovo krásny ostrov opradený mýtmi, milovaný samotnými gréckymi bohmi, kolíska európskej civilizácie. Podľa starovekých mýtov je Kréta považovaná za miesto zrodenia Dia – vládcu olympských bohov. Sú tu fascinujúce úrodné náhorné roviny obklopené prstencom hôr, pobrežia obklopené širokými plážami a intímnymi zátokami, mestečká so starými kamennými stavbami, kláštory a dedinky na horských hrebeňoch a chrámy zabudnuté na príkrych svahoch.

Mohutné pohoria rozdeľujúce hlboké rokliny ústiace do úrodných dolín, obrovské pláže i malé zátoky, to je Kréta, rozmanitý čarovný ostrov ležiaci v Stredozemnom mori. Svojim návštevníkom ponúka slnko, more, pláže aj bohatú históriu, ktorá siaha až do 6. tisícročia pr.n.l. Dlhá história Kréty súvisí s jej strategickou polohou. Leží na križovatke obchodných ciest medzi Európou, Blízkym východom a Afrikou. Turisticky je Kréta príťažlivá po celý rok. Stále väčší počet turistov prichádza objavovať jej čaro aj mimo obdobia hlavnej sezóny, kedy tu vládnu miernejšie teploty a poznávanie ostrova a obyvateľstva nie je zaťažené teplom typickým pre hlavnú letnú sezónu. Počas sezóny pulzuje životom najmä severná časť ostrova. Stovky turistov prechádzajúcich sa po uličkách, reštaurácie ponúkajúce frappé či retsinu, pouliční predavači, deti užívajúce si nekonečné pláže a horúce slnko. Návštevníkov už dlhodobo fascinuje najmä mnohotvárnosť krajiny umocnená kontrastom vysokých horských hrebeňov a azúrového mora. Horské masívy ostrova s viac než 3 tisíc kvapľovými jaskyňami, sú osídlené viac ako sedem a pol tisíc rokov a týčia sa do výšky až 2452 m. Z Kréty by nemal človek odísť bez toho, aby spoznal pravú grécku pohostinnosť, a aby ochutnal niečo z gréckej kuchyne, napríklad miestny sviatočný chlieb. Zvláštnosťou je kyslá rybia polievka, šalát s orechmi, skvele upravované ryby a morské plody, najmä mušle alebo jahňacie rebierka na otvorenom ražni. Milovníci histórie môžu navštíviť Knossos, najznámejšiu krétsku archeologickú lokalitu s Minojským palácom, ktorý stojí na vyvýšenine Kefala asi 7 km od Heraklionu. Hovorí sa, kto nebol na Knossose, nebol na Kréte.

 Prenájom automobilov
Naša CK spolupracuje s preverenými požičovňami automobilov. S ich ponukou sa môžete zoznámiť na mieste prostredníctvom nášho delegáta. K požičaniu automobilu je nutné mať platný medzinárodný vodičský preukaz, vlastniť vodičské oprávnenie minimálne 3 roky a dosiahnuť vek 21 rokov.

 

 LETOVISKÁ

Rethymno
Rethymno je hlavným mestom rovnomennej provincie, spoločne s Chaniou súperí o titul najkrajšieho mesta Kréty. Malebný benátsky prístav, ktorému dominuje maják, je lemovaný množstvom kaviarničiek a reštaurácií prevažne s rybacími špecialitami. V starých uličkách okolo prístavu dodnes vidieť architektúru ovplyvnenú rokmi benátskej a tureckej nadvlády. Pobrežná promenáda lemovaná palmami láka k podvečerným prechádzkam.
Transfer z letiska: približne 90 minút

Hersonissos
Mesto Hersonissos vyrástlo postupom času z malého rybárskeho prístavu na obľúbené a živé prázdninové stredisko. Hersonissos, vzdialený 26 km od hlavného mesta, má s Heraklionom pravidelné autobusové spojenie. Na miestnej promenáde je množstvo obchodíkov, kaviarní, reštaurácií, taverien, diskotéky alebo nočné kluby. Okolité pláže ponúkajú odpočinok, ale aj možnosti športového vyžitia. Je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí vyhľadávajú aktívnu dovolenku a rušný nočný život.
Transfer z letiska: približne 40 minút

Amoudara
Amoudara sa nachádza na západnom konci Iraklionského zálivu na severnom pobreží. Je takmer predmestím hlavného mesta Heraklion, ktoré je vzdialené iba 5 km. Nájdete tu veľa reštaurácii, taverien a obchodov. Stredisko má prekrásnu, takmer  7 km dlhú piesočnatú pláž a ideálnu pre rodiny s deťmi ako aj pre mladšiu generáciu vzhľadom k zábavnému a kultúrnemu vyžitiu. 
Transfer z letiska: približne 20 minút

Gouves
Gouves je malé turistické stredisko ležiace 18 km východným smerom od Heraklionu, ktoré žije predovšetkým turistickým ruchom. Vedľa hotela sa nachádzajú supermarkety, obchodíky so suvenírmi a taverny. Okolie mestečka sa pýši krásnymi piesočnatými plážami. Lákadlom je aj neďaleký aquapark. Do 8 km vzdialeného Hersonissosu sa pohodlne dostanete autobusom. 
Transfer z letiska: približne 20 minút

Malia - Stalis
Dve strediská Malia a Stalis tvoria takmer jeden súvislý reťazec, aj keď obidve majú svoju vlastnú identitu a kolorit. Sú to pôvabné turistické mestečká s nádhernými piesočnatými plážami. Niekoľko kilometrov od Malie sa nachádzajú vykopávky tretieho najväčšieho paláca na Kréte z obdobia minojskej civilizácie. Z Malie i Stalisu sú dobré autobusové spojenia do Heraklionu alebo mestečka Agios Nikolaos. 
Transfer z letiska: približne 60 minút

Ierapetra
Najjužnejšie mesto Európy vzniklo na mieste antického prístavu Hierapedra. Nedávnu históriu pripomína benátska prístavná pevnosť z 13. storočia, mešita s minaretom na námestí v starej časti mesta a pamiatky v archeologickom múzeu. Dnes moderné a živé mesto predstavuje ideálne miesto k stráveniu príjemnej dovolenky k čomu prispieva aj príjemné podnebie s vyššími teplotami ako na severe ostrova. Pláže v okolí sú prevažne s tmavým pieskom a okruhliakmi. Biely piesok nájdete na ostrove Chrissi vzdialeného asi 15 km od pobrežia.
Transfer z letiska : približne 110 minút

Kokkini Hani 
Zatiaľ nie veľmi známe letovisko sa nachádza asi 12 km východne od mesta Heraklion. Je to menšia dedina, v ktorej nájdete miestne taverny a krásne pláže. Výhodou je blízkosť hlavného mesta kam sa pohodlne dostanete miestnou dopravou. Susedí s väčším letoviskom Gouves. 
Transfer z letiska: približne 20 minút

Kavros – Georgioupolis 
Susedné letoviská Kavros a Georgioupolis sa nachádzajú na severozápade ostrova s peknou piesočnatou plážou s pozvoľným vstupom. Pôvabná malá dedinka je dnes obľúbeným letoviskom, ktorá si zachovala svoju pôvodnú atmosféru. V okolí je množstvo zelene a je vhodné skôr pre pokojnejšiu dovolenku. Letoviská sú ideálnym východiskovým bodom na poznávanie západného pobrežia – v blízkosti je jazero Kournas, Rethymno aj tiesňava Samaria.
Transfer z letiska: približne 100 minút

 

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.

Mapa - Kréta

Najlepšie hodnotené hotely - Kréta