ico ico ico
 

Ekvádor

img

ŠPANIELSKE SLOVO ECUADOR ZNAMENÁ "rovník". Územie Ekvádoru leží na rovníku a zasahuje na obe pologule. Stretávajú sa tu dva svety - svet majestátneho pohoria Ánd a svet nížinatých džunglí a tropických pralesov. 

Hoci s necelými tristo tisíc štvorcovými kilometrami sa Ekvádor zaraďuje medzi najmenšie juhoamerické krajiny, jeho prírodné pomery patria k najpestrejším na zemeguli. Od pobrežia sa dvíha pásmo Ánd až do výšky 6 300 m n. m., aby na východe terén klesol až do nížin amazonských dažďových pralesov. Nájdete tu biele pláže, majestátne činné sopky, pralesy, nádherné  jazerá, úžasnú prírodu, desiatky národných parkov, môžete preniknúť do tajov bohatej histórie krajiny, ktorá bola kolískou prastarých národov, medzi ktorými sú aj Inkovia. Nahliadnite do bielych dedinských kostolov a navštívte farebné indiánske trhy. Môžete sa potulovať historickými centrami miest a obdivovať krásnu koloniálnej architektúry, v ktorej je zakliata elegancia, tajomstvo i dôstojnosť. Tunajšie obyvateľstvo tvorí zmes potomkov španielskych dobyvateľov, domorodých indiánov i afrických otrokov. Ak sa zúčastňujete sviatkov, festivalov alebo obradov, správajte sa ticho a rešpektujte miestne zvyky a správanie. Ak chcete fotografovať ľudí, vždy sa dopredu spýtajte. Majte v zásobe pripravené drobné darčeky a pozornosti pre miestnych obyvateľov.

  

Ekvádor vyniká rôznorodou kuchyňou, meniacou sa s nadmorskou výškou spolu s podmienkami pre poľnohospodárstvo. Z celej palety čerstvého ovocia si vyberiete najmä v nižších polohách. Na pobreží sú často podávané morské plody, predovšetkým corvina a garnáti. V horských oblastiach je populárny Cuy (pečené morča). V  uliciach sa predávajú zemiaky s opečeným bravčovým mäsom či Fanesca - šošovicová polievka so sušenou treskou, mliekom a početnými druhmi fazúľ, napr. zelenou  fazuľou, lima fazuľou  a chochosom.  Súčasťou Ekvádoru sú takisto Galapágy. Na ich pevnine a v okolitých vodách sa vyskytuje približne 9 000 živočíšnych druhov. Plných 80% podzemných živočíchov je endemických, napr. prehistoricky vyzerajúce jaštery a obrie suchozemské korytnačky. Galápago označuje  korytnačku - názov znamená teda niečo ako "korytnačí ostrov". Galapágy sú aj jediným miestom na svete, kde sa tučniaky vyskytujú na severnej pologuli a jedným z najlepších miest na potápanie na svete.

Santa Elena
Santa Elena je jedna z dvadsiatich - štyroch ekvádorských provincií. Má viac ako tristotisíc obyvateľov, leží na pobreží Tichého oceánu na juhovýchode Ekvádoru a susedí s provinciami Guayas a Manabi. Administratívnym centrom provincie je rovnomenné mesto Santa Elena. Viac ako 100 km od mesta Guayaquil leží Playas, mestečko obklopené palmami a farmami na krevety. Severozápadným smerom od Playas, až na samotnom konci polostrova Santa Elena, leží mesto Salinas - moderné mesto s mnohými dobrými reštauráciami a bohatým nočným životom. V Punta Blanca, ležiacom 15 km severne od Salinas, nájdete veľa miest k odpočinku. Dosť navštevované sú aj pláže Anconcito, Ayangue, Olón či Punta Carnero. Letovisko Montaňita je potom ideálnym miestom pre surfistov.

  

 UPOZORNENIE
Dieťa do dovŕšenia dvoch rokov platí len jednorazový manipulačný poplatok 90€ (ak nie je v cenníku uvedené inak).

 INFORMÁCIE

Cestovné doklady 
Pri turistických cestách do Ekvádoru nie je vyžadované pre držiteľov cestovných pasov SR vstupné vízum. Cestovné pasy musia byť platné minimálne 6 mesiacov po dátume skončenia zájazdu. Držitelia cestovných dokladov iných štátov ako SR sú povinní si zabezpečiť  potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte.

Miestne zvláštnosti ubytovania
Hotelové izby sú väčšinou vybavené dvojitými posteľami (tzv. "letiskom") rôznych rozmerov od bežných tzv. double cez širšiu queensize - beds až po najširšie kingsize - beds. V niektorých hoteloch je v tejto súvislosti uplatňovaná kategória tzv. "americkej dvojlôžkovej izby", s dvoma širokými posteľami  v rozmere queen - size. Do takýchto izieb nie sú umiestňované prístelky a dieťa alebo až dve deti alebo dospelá osoba na prístelke spí na posteliach spoločne s 2 osobami na pevnom lôžku.

Zdravie - Očkovanie
Pri cestách do Ekvádoru nie je v súčasnej dobe vyžadované žiadne povinné očkovanie. Pre individuálnych cestovateľov možno odporučiť očkovanie proti žltej zimnici (u cestujúcich prilietajúcich či odchádzajúcich z / do rizikových oblastí je vyžadované). Na ďalšiu prípadnú odporúčanú zdravotnú prevenciu a vhodný postup pri eventuálnych zdravotných ťažkostiach sa informujte u vášho praktického lekára alebo na krajskej hygienicko-epidemiologickej stanici.

Klíma - Oblečenie
Krajina sa delí do niekoľkých klimatických oblastí. Pri pobreží Tichého oceánu je podnebie tropické, Andy majú klímu vysokohorskú, vo východnej časti krajiny, ktorá spadá do Amazonskej nížiny, je horská klíma. Priemerné tunajšie teploty sú medzi 26-28° C a veľké výkyvy teplôt sú počas roka ojedinelé.

Fakultatívne výlety
Sú vo všetkých miestach organizované miestnym poskytovateľom služieb. S podrobnou ponukou fakultatívnych výletov sa môžete zoznámiť v mieste pobytu. Pri rozhodovaní o účasti na týchto programoch je potrebné najmä zohľadniť odlišnosti miestnych prírodných, ekonomických a sociálnych podmienok, rovnako ako inú kultúru, myslenie a správanie miestneho obyvateľstva. Pochopenie, tolerancia a flexibilita zo strany návštevníkov je nutným predpokladom na to, aby bolo možné si ponúkaný program čo najviac vychutnať.

Mobilné telefóny - Internet
Telekomunikačná infraštruktúra patrí k najmenej rozvinutým. Medzinárodný roaming sa však rozvíja. Využiť možno prevažne internetové telefóny. Signál môže občas kolísať. O rozsahu a možnostiach vlastného roamingu sa, prosím, informujte u vlastného mobilného operátora.

Elektrina
V navštívených oblastiach je spravidla striedavý prúd s napätím 110 V a americká norma zásuviek s plochými kolíkmi tzv. prechodky je lepšie si zaobstarať dopredu. Vo všetkých krajinách regiónu dochádza k výpadkom dodávky elektrickej energie.

Prepitné
Prepitné je dôležitou súčasťou príjmov obyvateľov Ekvádoru. Okrem služieb v hoteli je obvyklé prepitné aj miestnym sprievodcom a vodičom autobusov. Za určitú normu sa prijíma, že za služby, kedy je požadovaná symbolická záloha (napr. za poskytnutie či výmenu uterákov), klienti túto zálohu nepožadujú späť.

  

 V cene zájazdu je zahrnuté: Letecká doprava na pravidelnej linke Viedeň - Guayaquil  (GYE) – Viedeň  v turistickej triede. Ubytovanie (v prípade 13 dňového zájazdu 11 nocí), služby česky alebo slovensky hovoriaceho delegáta, stravovanie podľa programu a vybraného hotela, transfery z / na letisko v cieli zájazdu.

 V cene zájazdu nie je zahrnuté: Servisné poplatky vo výške 299 €/osoba nad 2 roky, palivový príplatok  30 €/ osoba nad 2 roky, 
90 €/dieťa do 2 rokov (zahŕňajú: letiskové poplatky, bezpečnostnú taxu a iné poplatky súvisiacie s vykonaním leteckej dopravy), komplexné cestovné poistenie 3,30 €/osoba/deň

 Informácie o letoch

  • 13 denné lety z Viedne do Ekvádoru
  • Letecká spoločnosť: KLM
  • Typ lietadla: Lety s KLM do Ekvádoru sú operované lietadlami typu B777 A380. 
  • Zmena typu lietadla vyhradené. 
  • Po ceste do destinácie medzipristátie v Amsterdame (AMS)  a  v Quite (UIO), po ceste z destinácie s medzipristátím v Amsterdame (AMS). Zmena typu lietadla vyhradená.

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.

 
 
Informácie o destinácii

Mena: USD
Časový posun:  -6 hodín, v čase platnosti letného času - 7 hodín
Hlavné mesto: Quito
Telefónna predvoľba: 00593
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Brazílii
Adresa:  SES, SES, Avenida das Nações, Qd. 805 Brazília
Telefón:  +55 6134431263, +55 6132429719
Mobil:  +55 61 99848 1249 (pohotovostné číslo)
Fax: +55 6134431267
E-mail: emb.brasilia@mzv.sk

Aktuálne počasie
 
img
dnes 23 °C
zajtra 22 °C
pondelok 23 °C
utorok 22 °C
 
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
 
Aktuálny kurz EUR /USD
1,00 € = 1,18 USD (k 24. 09. 2021 )
 
kurzy ostatných mien
 
 
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie