ico ico ico
 

Maroko

img

Krajina plná hudobných štýlov a nádherných pamiatok 

 

Maroko už nie je pre nás neznámou krajinou. Leží na severozápade afrického kontinentu. Na západe krajinu obmýva Atlantický oceán, na severe Stredozemné more.  Je to krajina, kde sa islamská kultúra zmiešala s berberskými tradíciami.

Islam a korán sú vždy na prvom mieste. Obyvateľstvo tvoria Arabi, ale aj Berberi, Haratínovia a samozrejme ľudia púšte, nazývaní Tauregovia. Tradícia a moderný pohľad na svet sú v tejto krajine obdivuhodne vyvážené. Pod vplyvom modernizácie a demokratizácie sa veľmi rýchlo mení a vyvíja, ale hlboko zakorenené tradície ako viera, rodina a česť sú hodnotami, ktoré pretrvávajú a Maročania si ich cenia nadovšetko. Maroko je  jedna z najliberálnejších islamských krajín, ktorá nestratila svoju arabsko-islamskú identitu. Maroko je tiež kolískou jedinečných hudobných štýlov a tancov a patrí medzi najmuzikálnejšie krajiny sveta. Vynikajúca kuchyňa  a pohostinnosť, živá spoločnosť, rôznorodá geografia, kultúra, nádherné pamiatky a najdlhšie existujúca monarchia robia z Maroka krajinu, ktorú jednoducho musíte vidieť. Úradným jazykom je arabský jazyk, ktorý je oficiálnym jazykom. V Maroku sa však dosť používajú aj berberské dialekty: tamazight, tachelheit, tarafit. Dorozumiete  sa tu tiež aj francúzsky, tento jazyk sa povinne vyučuje na školách. V centrách cestovného ruchu sa bez problémov dohovoríte anglicky a španielsky, niekde dokonca aj nemecky.

V Maroku sa oplatí kúpiť najmä olivový olej, ale aj rôzne výrobky z keramiky. Maroko je známe  dobre rozvinutým hrnčiarskym priemyslom (Fes, Safi, Marakéš, Tetuan). Ručne maľovaná miska na kuskus a harinu Vám bude zaručene dlho pripomínať túto krajinu. Maročania sú známi aj ako rezbári. Svoje výrobky vyrezávajú z vonného cédrového, či ebenového dreva. Najlepšie sa tieto výrobky kupujú v Azrou, Fese, Marakéši, Meknés, Rabate, Tetuane. Zaujímavé sú aj výrobky kovotepcov - rôzne lampy, podnosy, svietniky, popolníky, ktorí svoje výrobky tvoria z medi a mosadze. Medzinárodne známe sú však kožené výrobky, ktoré najlepšie nakúpite v Marakéši a vo Fese.  Kvalita kožených výrobkov zakúpených  najmä na trhoch síce nezodpovedá európskym požiadavkám, ale z toho množstva, čo Vám ponúknu sa dá kúpiť aj dosť kvalitný a pekný výrobok. Pri každom nákupe však zjednávajte! To jednoducho patrí k nákupu.  Marocká kuchyňa predstavuje veľa korenia, zeleniny a nové spôsoby prípravy jedál. Berberské dedinské jedlá sú pripravované z pšenice, jačmeňa, krupice, prípadne obyčajnej chlebovej placky. K týmto jedlám sa servíruje dusené, alebo pečené mäso, väčšinou z baraniny, ale na požiadanie Vám pripravia aj hovädzinu. Hlavným jedlom, s ktorým sa v Maroku môžete stretnúť v rôznych podobách je tajine (tažin). Tajine sa skladá z rôznych druhov zeleniny, ktorá sa dusí spoločne s kuracím, prípadne jahňacím mäsom celé hodiny v špeciálnej hlinenej nádobe. Ak ste vegetarián či nemusíte mať mäso každý deň, tak potom tých pár dní, čo strávite v Maroku pokojne prežijete aj na zelenine a ovocí!

Zdravie - očkovanie:
Pri cestách do Maroka nie je nutné žiadne očkovanie. O odporúčaných očkovaniach sa informujte u svojho lekára.

Pprepitné:
Prepitné v arabských krajinách je bežné a je považované za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb. Nie je neobvyklé, že ochota poskytnúť prepitné sa odrazí na kvalite obdržaných služieb. Samozrejme, rozhodnutie ohľadne poskytnutia prepitného je vo Vašich rukách.

 

 Letoviská

Saidia
- turistické stredisko známe aj  ako “modrá perla”. Nachádza sa na severovýchode marockej provincie Berkane, v blízkosti Stredozemného mora a na Alžírsko-marockých hraniciach.  Má nádhernú 14 km dlhú piesočnatú pláž so zlatým pieskom, ktorá patrí k najdlhším v Maroku. Populárnym strediskom ho robia aj stredomorská klíma, súkromné pláže, golfové ihriská, menšie nákupné centrá. 

Oujda 
- je najvýchodnejším mestom Maroka a bolo ovplyvnené hudbou a kultúrou alžírskych rokov. Žije tu pol milióna obyvateľov. Mesto leží asi 15 kilometrov západne od Alžírska a asi 60 kilometrov južne od Stredozemného mora a je hlavným mestom regiónu.  

Agadir
- nachádza sa v južnej časti Maroka a patrí medzi najpopulárnejšie a  najviac navštívené turistické strediská. Zemetrasenie v roku 1960 mesto  Agadir zničilo a muselo byť prakticky znovu postavené. Agadir sa zmenil na krásne letovisko. Lemujú ho krásne, široké piesočnaté pláže, desiatky hotelov, ktoré svojimi službami lákajú turistov. Mesto je známe aj bohatým nočným životom. Ak ste v Agadire na pár dní, určite si treba zakúpiť niektorý z fakultatívnych výletov. Existuje totiž množstvo fascinujúcich miest, ktoré sa oplatí vidieť. 

Marakéš
- je skutočne jedným z najfantastickejších miest v Maroku, nekorunované hlavné mesto južného Maroka. Nie je však tak kozmopolitný ako Casablanca či Rabat. Marakéš je z jednej strany obklopený púšťou, z druhej strany zasneženými vrcholkami Vysokého Atlasu. Typickou farbou mesta je červená farba, ktorú nesú všetky marakéšske historické budovy a opevnenia. Marakéš tvorí labyrint úzkych uličiek, romantických a exotických palácov, múzeí, mešít. Mestské parky sú ešte stále zavlažované podzemným zavlažovacím systémom z 11 storočia. Turistickými lákadlami sú Djemaa el-Fna – námestie, ktoré je ústredným bodom celej mediny a je to tiež jedno z najzaujímavejších miest pod šírym nebom na svete. Najpôsobivejšie je námestie v noci, kedy sa premení na veľké miesto gurmánskych zážitkov. Miestni kuchári Vám na počkanie pripravia marockú špecialitu. Taktiež tu môžete vidieť predavačov korenia, hadích koží, byliniek, výrobkov z kože či kovu, žonglérov alebo moslimské ženy zdobiace hennou cudzinky. 
Ďalším lákadlom sú marocké trhy – tzv. súky, Kotúbijská mešita so 70 m vysokým minaretom, Marakéšske múzeum, Palais el-Badi – najzaujímavejší zo všetkých palácov v Marakéši, záhrady a mnoho ďalších. 

Casablanca
- je moderný marocký prístav a zároveň najväčšie mesto Maroka s 3 miliónmi obyvateľov. Casablanca má všetky rysy západnej metropole. Nachádza sa tu množstvo módnych obchodov, vedie sa tu bohatý nočný život, arabky tu nenosia šatky, sú elegantne oblečené – prakticky tu nepoznáte, že sa nachádzate v arabskom svete. Turistickým lákadlom je mešita Hassana II. – najznámejšia mešita v Maroku, kde môže vstúpiť aj nemoslim. Mešita má 210 m vysoký minaret a vojde sa do nej 25 tisíc ľudí. 

 

Rabat
- je hlavným mestom Maroka. Je to neobyčajne zelené mesto, v ktorom sa nachádza množstvo impozantných mestských brán. Najpôvabnejšou časťou mesta je štvrť Kasbah Oudaias. Množstvo pláží a v tesnej blízkosti nachádzajúci sa les Mamora, sú v lete najobľúbenejšími cieľmi turistov. Ďalšími turistickými lákadlami sú napr. archeologické múzeum, Hassanova veža, Chellah – ruiny rímskeho mesta Sala Colonia.

Fes
- najstaršie a najdôležitejšie kráľovské mesto v Maroku, ktoré bolo založené v 8. storočí. Zároveň je najpôsobivejšie. Je to mesto, ktoré bolo po dlhú dobu považované za centrum moslimskej viery a všetko čo sa v dejinách Maroka odohralo, začalo práve tu. Toto mesto je plné historických stavebných pamiatok a skladá sa zo staromestského centra Fes al Bali a z nového mesta Fes al Dždid. Mestské trhovisko patrí k najväčším na svete.

Tanger
- je špecifické mesto. Už od pradávna to bolo mesto, ktoré strategicky strážilo Gibraltársky prieplav. Vďaka svojej výhodnej polohe sa tu vystriedalo mnoho národov. Tanger tak vďaka tomu nie je marocký ani európsky. Je to zmiešanina niekoľkých kultúr. Vďaka svojej strategickej polohe je i miestom rôznych podvodníkov, kšeftárov a tiež miestom kde sa utečenci z Afriky dostávajú do Európy. Keď marocký sultán na konci 18 storočia získal Tanger, Maročania si ho udržali do polovice 19. storočia, kedy sa mesto stalo predmetom bojov medzi Francúzskom, Španielskom, Talianskom, Anglickom a Nemeckom. Avšak v roku 1956 Francúzsko opustilo Maroko a Tanger bol pripojený opäť k Maroku. Dnes je Tanger moderné stredomorské mesto. Je to obľúbené mesto homosexuálov, umelcov, spisovateľov a utečencov. Turistickými lákadlami sú Grand Socco – slávne tangerské námestie, 

Kasbah
- stará časť mesta obohnaná hradbami, kde sa nachádza bývalý sultánsky palác Dar el- Makhzen, v ktorom sa nachádza múzeum venované marockému umeniu, Old American Legation Museum, múzeum de la Foundation Lorin, múzeum d`Art Contemporain, mys Spartel, mys Malabata.

Melilla
- leží pri alžírskych hraniciach a vďaka svojej polohe nepatrí medzi najnavštevovanejšie mestá. No je to krásne mesto vďaka svojim zrekonštruovaným koloniálnym domom a udržovanému centru. Melilla Vieja – staré mesto, ktoré sa nachádza na kopci nad Stredozemným morom v pevnosti, ktorá bola postavená Španielmi a Portugalcami v 16. a 17. storočí. Staré mesto bolo zrekonštruované a je naozaj nádherné. Súčasťou starého mesta sú Aljibes de la Marína – impozantné vodné cisterny z 15. storočia, ktoré sa používali do 20. storočia. Nájdete tu tiež múzeum Museo de Melilla, v ktorom uvidíte fénickú a rímsku keramiku a mince, archeologické vykopávky alebo kresby. Súčasťou  komplexu je kostol Iglesia de la Concepción, pod ktorým sa nachádzajú jaskyne Cuevas del Conventico. 

Essaouira
- Starobylé mestečko bolo v 14. storočí známe pod názvom Mogador, čo znamená malá hradba obkolesená múrmi a poskytuje nádhernú scenériu. Toto opevnené mesto bolo postavené podľa zásad súčasnej európskej vojenskej architektúry a severoafrického kontextu. Od svojho založenia bolo hlavným medzinárodným obchodným prístavom, spájajúcim Maroko s Európou a zvyškom sveta. Samotné centrum mesta je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V zálive Essaouira je krásna 3 km dlhá pláž s jemným pieskom. Je to tiež raj pre surfistov a milovníkov kitesurfingu.

 Cestovné doklady:
Občania SR, ktorí cestujú do krajiny v rámci organizovaných zájazdov, nepotrebujú pre vstup na územie Maroka vízum. Na palube lietadla sa vypĺňa vstupná karta. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Zastupiteľstvo SR v Maroku nie je, ani zastupiteľstvo Maroka v SR. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).
S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu. 

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.

 
 
Informácie o destinácii

Mena: marocký dirham DH, 
Časový posun: -1 hod., v dobe Ramadánu - 2 hod.
Hlavné mesto: Rabat
Dlžka letu: 3:00 hod.

Veľvyslanectvo SR pre Maroko
C/Pinar 20, 28006 Madrid, Španielske kráľovstvo
telefón: 0034 915903861, 0034 915903867
mobilný telefón:  0034 609 002 803 (mimo pracovnej doby v naliehavých prípadoch)
E-mail: emb.madrid@mzv.sk

Aktuálne počasie
 
img
dnes 23 °C
zajtra 24 °C
nedeľa 23 °C
pondelok 23 °C
 
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
 
Aktuálny kurz EUR /MAD
1,00 € = 10,58 MAD (k 02. 09. 2021 )
 
kurzy ostatných mien
 
 
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie