Maroko

Objavte s nami to najkrajšie, čo Maroko ponúka.

Vitajte v Maroku!

Množstvo pamiatok, oddych, poznávanie, ale aj dlhé piesočné pláže - to všetko nájdete v Marockom kráľovstve! Na západe ho obmýva Atlantický oceán a na severe Stredozemné more. Skutočným klenotom tejto krajiny je islamská kultúra, ktorá sa tu mieša s berberskými tradíciami. Marocký kráľ Hasan II. prirovnal Maroko k stromu s koreňmi hlboko v Afrike, kmeňom pevne zakoreneným v arabsko-islamskom svete a vetvami siahajúcimi od Španielska cez Francúzsko až do srdca Európy. 

Maroko

Vynikajúca kuchyňa, pohostinnosť, rozmanitá geografia, kultúra, majestátne pamiatky a najdlhšie existujúca monarchia robia z Maroka krajinu, ktorú jednoducho musíte vidieť. Obyvateľstvo Maroka tvoria Arabi, ale aj Berberi, Haratínci a samozrejme obyvatelia púšte. Tradície a zároveň moderný pohľad na svet sú v tejto krajine obdivuhodne vyvážené. Pod vplyvom modernizácie a demokratizácie sa krajina rýchlo mení a vyvíja, ale hlboko zakorenené tradície ako viera, rodina a česť sú hodnoty, ktoré nestrácajú na význame. Maroko je jednou z najliberálnejších islamských krajín, ktorá však nestráca svoju arabsko-islamskú identitu.

Maroko

Úradným jazykom je arabčina. V Maroku sa však často používajú berberské nárečia: tamazight, tachelheit, tarafit. Dorozumiete sa tu aj francúzsky, keďže sa tento jazyk povinne vyučuje v marockých školách. V turistických centrách sa bez problémov dohovoríte aj anglicky a španielsky, na niektorých miestach dokonca aj nemecky. Maročania sú taktiež jeden z najmuzikálnejších národov na svete, a preto je Maroko kolískou jedinečných hudobných štýlov a tancov.

Maroko  Maroko

Veľkým prínosom tejto krásnej krajiny je aj jej kuchyňa, v ktorej sa šíri vôňa mätového čaju, rôznych korením ako napríklad kmín, šafrán a koriander. Ak sa pýtate na suveníry, v Maroku sa oplatí nakupovať najmä olivový olej, ale aj rôzne keramické výrobky. Krajina je známa svojím rozvinutým hrnčiarskym priemyslom. Tradičná, ručne malovaná, miska na kuskus vám bude túto krajinu zaručene dlho pripomínať. Maročania sú známi aj ako rezbári. Svoje výrobky vyrezávajú z voňavého cédrového alebo ebenového dreva. Tieto výrobky si najlepšie kúpite v regiónoch Fes, Marrákeš, Meknes, Rabat a Tetuan. Zaujímavé sú aj výrobky domácich kováčov - rôzne lampy, podnosy, svietniky, popolníky - ktorí svoje výrobky vytvárajú z medi a mosadze. Aj ženy si v tejto krajine prídu na svoje. Pravé berberské šperky sú veľmi žiadané. Kožený tovar je jeden z najznámejších na medzinárodnej úrovni a najlepšie ho kúpite v Marrákeši alebo vo Fése. Pri každom nákupe však nezabudnite zjednávať cenu.

Zdravie - Potrebujem očkovanie?

Nie. Pri ceste do Maroka nie je síce žiadne očkovanie povinné, avšak existujú očkovania odporúčané. O týchto očkovaniach sa viete informovať u svojho praktického lekára.

Prepitné

Prepitné je v arabských krajinách celkom bežné a považuje sa za bežnú súčasť poskytovania služieb rovnako ako u nás. Ochota dať prepitné sa vo väčšine prípadov odráža v kvalite poskytnutých služieb. Samozrejme, rozhodnutie dať prepitné je plne vo vašich rukách..

Exotické Maroko Vám predstavia Ženy na cestách

Marakeš

Je to skutočne jedno z najzaujímavejších miest v Maroku, nekorunované hlavné mesto južného Maroka. Nie je však také kozmopolitné ako Casablanca alebo Rabat. Marrákeš je z jednej strany obklopený púšťou a z druhej zasneženými vrcholmi Vysokého Atlasu. Charakteristickou farbou mesta je červená. Túto farbu nosia všetky marrákešské historické budovy a opevnenia. Mesto je labyrintom úzkych uličiek, romantických a exotických palácov, múzeí a mešít. Mestské parky sú stále zavlažované podzemným zavlažovacím systémom z 11. storočia. Medzi hlavné turistické atrakcie patrí námestie Djemaa el-Fna. Toto námestie je ústredným bodom celého starého mesta a zároveň jedným z najpozoruhodnejších námestí pod holým nebom na svete. Námestie je najúchvatnejšie v noci, keď sa premení na skvelý gurmánsky zážitok. Môžete tu vidieť aj predavačov korenín, hadích koží, bylín, kožených a kovových výrobkov, žonglérov či moslimky zdobiace turistov henou (farba na kožu, vlasy). Ďalšími atrakciami sú marocké trhy (súky), mešita Kotúbia so 70 m vysokým minaretom, Marrákešské múzeum, Palais el-Badi - najzaujímavejší zo všetkých palácov v Marrákeši, záhrady a mnohé ďalšie.

Maroko  Maroko

Casablanca

Je to moderný marocký prístav a najväčšie mesto v Maroku s 3 miliónmi obyvateľov. Casablanca má všetky znaky západnej metropoly. Nájdete tu množstvo módnych obchodov a bohatý nočný život. Zaujímavosťou je, že ženy tu nenosia šatku, ale naopak sú veľmi elegantne oblečené. Turistickou atrakciou je mešita Hassana II, najznámejšia mešita v Maroku, do ktorej môžu vstúpiť aj nemoslimovia.

Maroko

Rabat

Hlavné mesto Maroka. Ide o nezvyčajne zelené mesto s mnohými pôsobivými mestskými bránami. Najčarovnejšou časťou mesta je štvrť Kasbah Oudaias. Krásne pláže a les Mamora sú veľkým lákadlom pre návštevníkov z celého sveta. Medzi ďalšie turistické atrakcie patrí Archeologické múzeum, veža Hassan, Chellah - ruiny rímskeho mesta Sala Colonia.

Maroko  Maroko

Fés

Najstaršie a najdôležitejšie kráľovské mesto v Maroku, ktoré bolo založené v 8. storočí. Dlhú dobu bolo považované za centrum moslimskej viery a všetko, čo sa v dejinách Maroka udialo, sa začalo práve tu. Toto mesto je plné historických pamiatok a pozostáva zo starého centra Fes al Bali a nového mesta Fes al Jid. Mestské trhovisko je jedným z najväčších na svete.

Maroko  Maroko

Cestovné doklady

Držitelia slovenských cestovných pasov nemusia pri cestách do Maroka vybavovať vstupné víza. Vyžaduje sa cestovný pas, ktorého platnosť je minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Najnovšie informácie o vstupných podmienkach nájdete na www.mzv.sk

Zemepisné údaje

  • Hlavné mesto: Rabat
  • Časový rozdiel: -1 hodina, počas ramadánu -2 hodiny

Kontaktné údaje

  • Telefónna predvoľba: +212
  • Veľvyslanectvo: Teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Madride - C/Pinar 20, 28006 Madrid
  • Telefón: +34 915903861
  • Internetová stránka: www.mzv.sk/web/madrid

Mena

  • Mena: marocký dirham (MAD)

Mapa - Maroko


Najlepšie hodnotené hotely - Maroko