Burgas

Objavte s nami to najkrajšie, čo Burgas ponúka.

Prímorský štát Bulharsko leží na Balkánskom polostrove. Severnú hranicu s Rumunskom tvorí z veľkej časti veľtok Dunaj. Na východe Bulharsko lemuje štyristo kilometrov dlhé pobrežie Čierneho mora, ktorého piesočnaté pláže vytvárajú skvelé podmienky pre rozvoj turizmu.

... nekonečné piesočnaté pláže na pobreží Čierneho mora, úchvatné rokliny a horské hrebene, úzke uličky historických mestečiek, typický balkánsky temperament a pohostinnosť, korenisté jedlá a vybrané vína.. aj to je Bulharsko. Letisko Burgas privíta návštevníkov, ktorí za svoj cieľ dovolenky zvolili oblasť Slančev Brjag – Slnečné pobrežie, letovisko bulharskej riviéry, ktoré so svojou 8 km dlhou plážou láka do vyhriatych vôd Čierneho mora. 

Bulharsko má rozlohu necelých 111 000 km² a  jeho povrch je z veľkej časti tvorený sieťou horských hrebeňov. Zo západu na východ sa naprieč krajinou tiahne horské pásmo Stara Planina/ Balkan, podľa ktorého je pomenovaný celý polostrov na juhovýchode Európy. Bulharské pobrežie je málo členité, s dlhými úsekmi piesočnatých pláží, málo vykrojenými zálivmi a takmer žiadnymi ostrovmi.  Prakticky tu neexistuje rozdiel medzi prílivom a odlivom a slanosť Čierneho mora je o poznanie nižšia než Stredozemného mora a to vďaka rieke Dunaj. Pôvod názvu Čierne more je nejasný. Od staroveku až po stredovek sa používal grécky názov Pontské more/ Pontos Euxeinos – more pohostinné. Podnebie na bulharskom pobreží sa považuje za súčasť mierneho stredomorského podnebia s pomerne dlhými, teplými a suchými letami. Na mori sú búrky prakticky len v zimnom období. Tento charakter podnebia plne vyhovuje požiadavkám turistov na zaručenie krásneho letného počasia. Medzi populárne bulharské jedlá patrí napríklad typické kebabče (pikantné taštičky z mletého mäsa) a kjufte (čo je v podstate rovnaké jedlo, ale vo forme klasickej fašírky). Neoddeliteľnou súčasťou väčšiny bulharských jedál je šalát. Šopský šalát z paradajok, uhoriek, zelenej papriky a cibule, navrchu posypaný balkánskym syrom je v Bulharsku taký obľúbený, že sa považuje za jeden z národných jedál. Medzi populárne zákusky patrí aj  baklava, z medu a pistácií. Bulharsko zásobuje svetový trh nemalým množstvom bieleho a červeného vína ktoré má v krajine neobyčajne dlhú tradíciu. V roku 2007 sa krajina stala členským štátom Európskej únie čo sa pozitívne prejavilo na úrovni a rozsahu služieb ponúkaných turistom.

 LETOVISKÁ

Burgas
Burgas je druhým najväčším mestom bulharského pobrežia a zároveň aj najdôležitejším prístavom krajiny. Oblasť bola v minulosti osídlená trákmi a v stredoveku tu postavili malú pevnosť s názvom Pirgos. V 17. storočí sa sídlo rozšírilo približne do dnešnej podoby a bolo premenované na Achelo-Burgas. Burgas je dnes dôležitým obchodným, priemyselným a kultúrnym centrom. Nachádza sa tu medzinárodné letisko, univerzita, významné archeologické múzeum, množstvo kostolov a kultúrnych pamiatok napr. pozostatky rímskeho mesta Deultum. Mesto obklopujú 4 jazerá Pomoriysko, Atanasovsko, Mandrensko a Burgasko známe ako Burgaské jazerá rozložené na viac ako 9500 hektároch. Príjemný oddych ponúka aj  Nadmorski park – oáza zelene plná záhonov a fontán, kde je možné posedieť si v kaviarni a kochať sa výhľadom na more. Dobré klimatické podmienky oblasti, nádherné pláže s pozvoľným vstupom do mora a blízkosť historického Nessebaru lákajú k prežitiu príjemnej dovolenky. Niektoré pláže pokrýva čierny piesok s vysokým obsahom magnetitu. Transfer z letiska: približne 10 min

Slnečné pobrežie
Slnečné pobrežie je jedným z najobľúbenejších bulharských letovísk. Hotely sú z väčšej časti po zásadnej rekonštrukcii alebo úplne nové a ponúkajú veľmi dobrú úroveň služieb i pre náročných klientov. 8 km dlhá, miestami až 100 m široká pláž láka k výbornému kúpaniu  s bohatou škálou vodných športov. Letovisko ponúka veľký výber zábavy pre dospelých a deti. Nachádza sa tu  aj aquapark s veľkým množstvom atrakcií. Tradičné bulharské jedlá, nápoje ako i medzinárodnú kuchyňu, ochutnáte v reštauráciách, tavernách v tradičnom štýle a kaviarniach. Slnečné pobrežie sa nachádza v blízkosti historického mestečka Nessebar. Miestne spojenie je zabezpečené turistickým vláčikom. Transfer z letiska: približne 45 min.

Nessebar
Historické mestečko Nessebar je jedným z najstarších osídlených miest na celom čiernomorskom pobreží. Nepretržité osídlenie sa datuje z časov takmer 2 000 rokov p.n.l. V poslednom čase získalo pre svoj pôvab povesť obľúbeného prázdninového mestečka umelcov. Kresby a maľby všetkých druhov si môžete prezerať pri prechádzkach kľukatými vydláždenými uličkami starého mesta. Pre svoju historickú jedinečnosť a zachovalosť centra bol Nessebar vyhlásený mestskou pamiatkovou rezerváciou pod ochranou UNESCO. V novej časti mesta nájdete  reštaurácie, bary,  obchody, jarmoky a aquapark. Miestne spojenie je zabezpečené turistickým vláčikom. 
Transfer z letiska: približne 40 min.

Pomorie
Historické mesto Pomorie založené v dobe antiky je vybudované medzi Burgasom a Slnečným pobrežím. Na severnej časti sa nachádza veľká lagúna z ktorej sa už oddávna ťaží soľ. 
Okrem nádherných dlhých pláží je mesto známe i liečivým bahnom a prírodným železitým pieskom hnedej farby. Samotné mestečko je pomerne živé s osobitou atmosférou, nájdete tu útulné krčmičky v bulharskom štýle s typickou miestnou hudbou a taktiež veľa obchodov a zelene. Jedným z najzaujímavejších miest v oblasti je kostol sv. Juraja (Sv. Georgi).  Mesto má s okolitými oblasťami dobré spojenie autobusom a lákadlom pre hostí je aj miestny aquapark . 
Transfer z letiska: približne 25 min.

Sozopol
Malebné rybárske mestečko leží 35 km južne od Burgasu, priamo pri pobreží Čierneho mora. V starej historickej časti sa nachádzajú kostoly, budovy z 19. storočia s typickou architektúrou a veľké množstvo úzkych uličiek poprerastaných viničom. V  novej časti mestečka Sozopol, prezývanej Charmanite, sa nachádzajú široké a dlhé piesočnaté pláže a je označovaná aj ako predmestie Sozopolu alebo Nové mesto. Pláž s množstvom hotelov, obchodov, barov, taverien a diskoték  sa nachádza v hlavne novšej časti mesta. Transfer z letiska: približne 30 min.

Sveti Vlas
Na úpätí svahu pohoria Balkan / Stará Planina leží malé mestečko Sveti Vlas, ktoré ponúka krásny panoramatický výhľad smerom na juh na pláže Slnečného pobrežia (cca 4 km ďaleko) a polostrov Nessebar. Domáce pláže sú piesočnaté a stoja pri nich nové hotely, ponúkajúce veľmi dobrú úroveň služieb a pokojné prostredie. Sveti Vlas predstavuje pokojnú, ničím nerušenú dovolenku, avšak milovníci zábavy môžu navštíviť aj blízke Slnečné pobrežie. 
Transfer z letiska: približne 40 min.

Primorsko
Pôvodne rybárske mestečko sa rozprestiera necelých 50 km južne od Burgasu. Od roku 1998 sú tunajšie pláže nositeľom prestížnej Modrej vlajky za čistotu prostredia. Neďalekými, prevažne dubovými lesmi preteká malebná Diablova rieka, ktorej okolie bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu Ropotamo, plnú vzácnej fauny a flóry. Nájdete tu veľké množstvo hotelov, súkromných penziónov, obchodov a reštaurácií. V Primorsku sa nachádza južná pláž s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do vody a severná pláž, ktorá je veternejšia a s väčšími vlnami, vhodnými na windsurfing. 
Transfer z letiska: približne 45 min.

 Cestovné doklady:
Pri turistických cestách do Bulharska nie je od držiteľov cestovných pasov SR požadované vstupné vízum. Cestovať môžete aj na občiansky preukaz (identifikačné karty). Cestovný doklad musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti musia cestovať s vlastným cestovným dokladom. V prípade, že cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičmi s iným menom, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. V prípade, že cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou aj prehlásenie jedného z rodičov, že dieťa s danou osobou môže cestovať ( súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedením telefónneho čísla). Držitelia cestovných dokladov iných štátov ako je Slovenská republika a Česká republika sú povinní zaistiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte.

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu.

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.

Mapa - Burgas

Najlepšie hodnotené hotely - Burgas