Call Centrum: 02 / 5720 5720
 
Zanzibar
img Cestujte s nami! Cena už od

ZANZIBAR

 

Ostrov Zanzibar sa nachádza necelých 35 km od brehu východnej Afriky. Je známy predovšetkým vďaka svojím krásnym plážam z belostného jemného koralového piesku, ktorý v kombinácii s priezračnými vodami Indického oceánu a rovníkovým slnkom vytvára plážový raj, ktorému neodolá žiadny návštevník. Ostrov je pokrytý bujnou tropickou vegetáciou skrývajúcou háje škoricovníkov, vanilky, muškátovníkov, čierneho korenia a klinčekov. Korenie preslávilo Zanzibar už v stredoveku po celom známom svete. Ostrov ako keby chcel omámiť všetky zmysly svojich návštevníkov. 

Ostrov Zanzibar (svahilsky Unguja) spolu s menším ostrovom Pemba a dvoma desiatkami okolitých koralových ostrovčekov tvoria spoločne autonómny administratívny štát Zanzibar, ktorý je súčasťou východoafrickej zväzovej republiky Tanzánia (vedľa Zanzibaru je jeho súčasťou kontinentálna Tanganjika). Samotný názov Tanzánia vznikol spojením mien obidvoch zväzových štátov Tanganjika a Zanzibar. Hlavným zdrojom obživy obyvateľov Zanzibaru je rýchlo sa rozvíjajúci cestovný ruch, popri ktorom tradičné pestovanie a vývoz korenín, obchod a rybolov postupne strácajú na význame. Historicky to ale boli práve obchodné príležitosti, čo ku brehom východnej Afriky zaviedlo obchodníkov a moreplavcov z oblasti Perzského/ Arabského zálivu a Jemenu, ktorí tu postupne vytvorili stabilný štát – Zanzibarský sultanát. Jeho bohatstvo pramenilo predovšetkým z obchodu s otrokmi, slonovinou a korením, v ktorom si Zanzibar v rade komodít (predovšetkým klinčeka), vytvoril prakticky monopol na európskych trhoch. V čase príchodu prvého európskeho moreplavca, Portugalca Vasco de Gama v roku 1499, bol zanzibarský sultanát bohatým rozvíjajúcim sa islamským štátom, ktorý ovládal obchod medzi Indiou, Afrikou, arabským svetom a Európou. Pod portugalským vplyvom sa ostrov dostal do mocenskej sféry britského impéria, ktorému tu od 19. storočia konkurovali koloniálne záujmy Nemecka. Britský protektorát nad ostrovmi skončil v roku 1963. V nasledujúcom roku bola na Zanzibare vyhlásená republika a spojenie s pevninovou časťou Tanzánie do jedného celku.

Situácia na ostrovoch je dlhodobo politicky a bezpečnostne stabilná, čo od 80.-tych rokov minulého storočia umožnilo rýchly rozvoj turistickej infraštruktúry. Hotelové siete na tunajších prekrásnych plážach ponúkajú možnosť ideálnej dovolenky, najmä keď pobyt v nich návštevníci skombinujú s poznávaním pestovania exotického korenia a návštevou ospalého „zabudnutého“ hlavného mesta, ktoré napriek neúprosnému zubu času stále ponúka odlesky dávnej slávy zanzibarského sultanátu. Centrum starého mesta Stone Town vrátane zachovalého sultánskeho paláca a ďalších impozantných budov bolo v roku 2000 vyhlásené za súčasť svetového kultúrneho dedičstva pod ochranou UNESCO. Vedľa krásnych piesočnatých pláži je staré mesto Zanzibaru najväčším lákadlom ostrova Unguja. Jedinečné je predovšetkým spojenie niekoľkých kultúr, pretože tu v minulosti žili a do určitej miery žijú vedľa čiernych Afričanov aj Arabi, Indovia a Európania. Pláže na Zanzibare sa striedajú s malebnými rybárskymi mestečkami, kde ľudia žijú jednoduchým spôsobom života, ktorý sa nezmenil v priebehu rokov – zastavil sa tam čas. Sú obmývané teplými tyrkysovými vodami Indického oceánu a poskytujú ideálne miesto na opaľovanie a odpočinok. Pre svoje koralové útesy je Zanzibar stvorený ako pre šnorchlovanie, tak aj pre potápanie. 

 OSTROV ZANZIBAR

 

Zdravie - Očkovanie:
Pri cestách do Tanzánie (na Zanzibar) priamo z Európy nie je v súčasnosti vyžadované žiadne povinné očkovanie. Všetkým cestovateľom však odporúčame očkovanie proti žltej zimnici (pri cestujúcich prilietajúcich resp. odlietajúcich z/ do rizikových oblastí je povinné). Pri cestách na pevninu tiež odporúčame antimalarickú profylaxiu. Pred cestou odporúčame informovať sa o zdravotnej prevencii a vhodnom postupe pri zdravotných ťažkostiach u vášho praktického lekára. 

Podnebie - Oblečenie: 
V typickom rovníkovom podnebí (ostrov leží na 6° južne od rovníka) je najvhodnejšie najmä ľahké bavlnené oblečenie. Pri večernom ochladení a taktiež v klimatizovaných priestoroch môžete využiť ľahké pulóvre, bundy a oblečenie s dlhým rukávom. Na safari sa ďalej odporúča pevná obuv, pokrývka hlavy a krém na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom (ten je vhodné používať počas celého pobytu). 

Transfery - prenájom auta - výlety: 
Upozorňujeme, že pomerne veľká časť ciest na Zanzibare nezodpovedá európskym štandardom. Uskutočňované transfery teda môžu trvať dlhší čas, než býva zvykom pri asfaltových cestách v Európe.

Malé auto na deň stojí cca 60 - 70 USD. Na prenájom auta je potrebné mať platný medzinárodný vodičský preukaz SR minimálne 1 rok, dosiahnutý vek 25 rokov a vyžaduje sa garancia kreditnou kartou. Vzhľadom na špecifické miestne podmienky sa individuálne cestovanie autom neodporúča.

Poznávacie zájazdy a fakultatívne výlety sú na všetkých miestach organizované v optimálnej podobe miestnym poskytovateľom služieb. S podrobnou ponukou fakultatívnych výletov sa môžete zoznámiť priamo v mieste pobytu. Prosím, zoznámte sa vždy podrobne s podmienkami organizátora poznávacích zájazdov a fakultatívnych výletov. Pri rozhodovaní o účasti na týchto zájazdoch je potrebné uvedomiť si odlišnosť miestnych prírodných, ekonomických a sociálnych podmienok, ako aj inú kultúru myslenia a správania miestneho obyvateľstva. Pochopenie, tolerancia a flexibilita zo strany návštevníkov sú potrebné na to, aby bolo možné vychutnať si program čo najviac.

Mobilné telefóny a Internet:  
Spojenie prostredníctvom slovenských operátorov GSM mobilných telefónov je na Zanzibare dostupné, pokrytie signálom a jeho kvalita však môže kolísať. Mobilné dátové spojenie však nie je k dispozícii. O rozsahu a možnostiach vlastného roamingového programu sa, prosím, preto informujte u svojho mobilného operátora. 

Miestne zvláštnosti ubytovania
Hotelové izby sú vybavené dvojitými posteľami (tzv. letiskami) rôznych rozmerov od bežných, tzv. double-beds, cez širšie queensize-beds, až po najširšie kingsize–beds. V niektorých hoteloch je pri tejto súvislosti uplatňovaná kategória tzv. americkej dvojlôžkovej izby, s dvoma širokými posteľami  s rozmermi queen-size. Do takýchto izieb sa neumiestňujú prístelky a dieťa alebo až 2 deti spia na posteliach spoločne s rodičmi. V týchto izbách (bez ďalších prísteliek) hotel obyčajne umiestňuje 1-4 dospelé osoby, ak sú zapísané na jednej spoločnej objednávke. 

Elektrina
Elektrická sieť na Zanzibare je 230 V/ 50 Hz. Používané zásuvky sú typu D, takže s dvoma plochými kontaktmi a uzemňovacím kolíkom, prípadne tri guľaté kolíky v trojuholníkovom usporiadaní. Pre všetky elektrické prístroje so slovenskými zástrčkami potrebujete adaptér, tzv. prechodku, ktorú je lepšie kúpiť v predstihu v SR. Veľmi časté sú výpadky v dodávke elektrického prúdu, ktorý je na ostrov privádzaný podmorským káblom z pevniny Tanzánie. Výpadky pritom môžu byť aj dlhodobé (v nedávnej minulosti ostrov zažil 4-mesačný výpadok dodávky elektriny). Pre takéto prípady sú hotely vybavené vlastnými generátormi, ktoré však nemôžu stopercentne nahradiť správnu dodávku elektriny, predovšetkým pri dlhodobejších výpadkoch. 

Pláže - Plávanie
Široké, dlhé pláže s jemným bielym pieskom na východe a juhovýchode ostrova majú pozvoľný vstup do mora. Na severe (letovisko Nungwi) je vstup prudší a môže tu byť aj väčšie vlnobitie ako na východe, kde je pobrežie chránené koralovým útesom. Kúpanie v Indickom oceáne je však ovplyvnené režimom prílivu a odlivu. Najlepším časom na kúpanie je ráno pred odlivom a potom popoludní, keď nastáva príliv. Ak sa  budete chcieť poprechádzať v ustupujúcom mori, prípadne prísť až ku koralovému útesu, nezabudnite si obuv do vody. Zakázané je kúpanie a opaľovanie sa „hore bez“.

Platenie
Národnou menou je tanzánsky šiling (TZS), ktorý sa delí na 100 centov. Všade je ale možné platiť v USD, ktoré sú akceptované ako rovnocenné platidlo. Používanie iných mien, vrátane EUR nie je bežné. Administratívne poplatky (vízum, odletová taxa) sú splatné výhradne v hotovosti v USD. Bezhotovostné platby platobnými kartami sú akceptované len v ojedinelých prípadoch a podliehajú prirážke 10-15 %. Bankomaty sú v krajine len výnimočne. Cestovné šeky sú akceptované len ojedinele a podliehajú vysokému administratívnemu poplatku. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti teda odporúčame mať so sebou primeranú hotovosť v USD. Je však potrebné mať na pamäti, že pri platobnom styku v Tanzánii (na Zanzibare), nie sú akceptované bankovky USD vydané pred rokom 2003. 

Prepitné
Prepitné je dôležitou súčasťou príjmov obyvateľov a žijú z neho často celé rodiny a v Tanzánii (na Zanzibare) je zaužívaným zvykom (nosiči batožiny, čašníci, chyžné). Jeho výška záleží na vašom uvážení. Za určité pravidlo sa pokladá, že za služby, za ktoré sa požaduje symbolická záloha (napr. za poskytnutie osušiek pri bazéne alebo na pláži), klienti túto zálohu nepožadujú vrátiť. Ak sa zúčastníte safari, alebo fakultatívneho výletu z hotela, prepitné sa očakáva. Pre miestneho sprievodcu a vodiča sa jedná obvykle o 2 USD za osobu a deň. Pokiaľ ide o viacdňové safari na poznávacom zájazde, ide obvykle o čiastku 5 USD a deň. Nie je nezvyčajné, že ochota poskytnúť prepitné sa odrazí na kvalite služieb. Samozrejme, rozhodnutie o poskytnutí prepitného je vo vašich rukách.

 CESTOVNÉ DOKLADY

Pri turistických cestách do Tanzánie (na Zanzibar) je od držiteľov cestovných pasov SR vyžadovaný cestovný pas a vstupné vízum. Platnosť cestovného pasu SR minimálne 6 mesiacov po ukončení plánovaného pobytu je podmienkou. Vízum je udeľované po prílete na letisku na Zanzibare, na základe vopred vyplneného formulára, ktorý dostanete v lietadle alebo po prílete. Pre udelenie vstupného víza je potrebné, aby mal každý cestujúci v pase aspoň jednu čistú stranu okrem strán vyhradených pre poznámky. Poplatok za jednorazové vstupné vízum po prílete je 50 USD/ osoba. Odporúča sa mať pripravenú presnú čiastku, pretože imigračný úradník často odmieta rozmieňať bankovky vyššej nominálnej hodnoty. Vízový poplatok je povinný pre všetkých cestujúcich. Upozorňujeme, že vývoz, prevoz, ale i dovoz akýchkoľvek predmetov pochádzajúcich alebo vyrobených z divých zvierat (trofeje, výrobky zo slonoviny alebo kože chránených druhov zvierat, ale napr. i morskej fauny) je trestný, vývoz živých divých zvierat, hmyzu alebo rastlinných druhov bez zvláštneho povolenia je prísne zakázaný. Od 1. 7. 2015 zanzibarská vláda zaviedla pobytovú taxu vo výške 1 USD/ osoba/ deň - hradí každý klient na mieste v hoteli.

Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte.

 CENA ZAHŔŇA

V cene zájazdu je zahrnuté: Letecká doprava Praha-Stone Town-Praha v turistickej triede vrátane letiskových a bezpečnostných poplatkov, ubytovanie (v prípade 15-dňového zájazdu na 14 nocí, 12-dňového zájazdu na 11 nocí, 11-dňového zájazdu na 10 nocí, 8-dňového zájazdu na 7 nocí), stravovanie podľa vybraného hotela, služby česky alebo slovensky hovoriaceho delegáta, transfery z/ na letisko v cieli zájazdu.

V cene zájazdu nie je zahrnuté: Komplexné cestovné poistenie Allianz - Slovenská poisťovňa a.s. 3,30 €/ deň/ osoba. Vstupné vízum za poplatok 50 USD/ osoba splatné po prílete na letisku v Stone Town v hotovosti alebo platobnou kartou (odporúčame sa pripraviť na obidve varianty) fakultatívne služby, prepitné. Od 1. 7. 2015 zanzibarská vláda zaviedla pobytovú taxu vo výške 1 USD/ osoba/ deň - hradí každý klient na mieste v hoteli.

Upozornenie: Deti do veku 2 rokov platia jednorázový manipulačný poplatok 49 EUR (ak nie je v cenníku uvedené inak).

 LETOVISKÁ

Uroa/ Kiwengwa/ Pwani MChangani
(hotely Diamonds Dream of Zanzibar, VOI  Kiwengwa Resort, Kiwengwa Beach Resort, Palumbo Reef, Samaki Lodge, Diamonds Mapenzi beach, Waridi Beach Resort & SPA) 

Pláže na východnom pobreží ostrova tvorí jemný belostný koralový piesok a vstup do vody je pozvoľný. Charakter pobrežia a morského dna však znamená, že pri maximálnom odlive (každých 12 hodín) more ustupuje až ku koralovému útesu. Útes lemujúci pobrežie vo vzdialenosti 2-3 km od pláže pritom rozbíja vlny oceánu. Voda v tejto východnej časti je príjemne teplá.  Na pobreží sa okrem sebestačne vybavených turistických komplexov nachádza len niekoľko roztrúsených rybárskych dediniek, ktorým chýba turistická infraštruktúra. Výhodou oblasti je však ľahká dostupnosť historického centra hlavného mesta Stone Town s jeho pamiatkami a možnosťami poznávania (cca 1 hodina cesty).
Transfer z letiska: cca 60-70 minút

Paje/ Bwejuu/ Pingwe 
(hotely Karafuu Resort a Hakuna Majiwe)

Pokračovanie čarovných zanzibarských pláží na juhovýchode ostrova stratených v tropickej zeleni. Charakter pobrežia je podobný ako na východnej strane ostrova. Tunajšia časť pobrežia je napriek svojmu dobrému spojeniu so Stone Town menej obývaná a menej rozvinutá ako východ či sever ostrova. Na druhej strane to znamená stráviť dovolenku v pokoji a užiť si nerušene slnko, more a pláže, ktoré sú hlavným bohatstvom ostrova. Tunajšie hotely sú vedené v duchu ekoturistiky, prípadne ide o exkluzívne malé hotely určené novomanželom či turistom, hľadajúcim počas dovolenky najmä pokoj a splynutie s prírodou. 
Transfer z letiska: cca 60 minút

Nungwi/ Kendwa
(hotely DoubleTree by Hilton, Zanzibar Star, Diamonds  Staro f the East, Palumbo Kendwa, Diamonds la Gemma Dell´Est, My Blue a Hideway of Nungwi)

Pláže na severe ostrova sú krásne. Indický oceán sa predvádza v kúzelných azúrových odtieňoch a na pobreží sa prelína s jemným belostným koralovým pieskom. Sever ostrova je z hlavného mesta dobre dostupný. Ide o najstaršiu turistickú oblasť Zanzibaru. Pobrežie nie je tak ploché ako na východe alebo juhu Zanzibaru. V Nungwi sa od brehu niekoľko metrov nad hladinu zdvíhajú vápencové útvary (pôvodne koralové útesy), tvoriace plošinu, na ktorej stoja hotely aj celé letovisko. Medzi týmito bizarnými „skalami“ vysokými  iba 2-3 metre, sú čarovné malé pláže s prudším vstupom do mora. Hotely majú spravidla vybudované „plážové priestory“ v záhrade nad plážou, na ktorú sa vstupuje po niekoľkých schodoch. Pri odlive je rad týchto malých pláží/ zátok spojených do jedného celku a väčšia časť letoviska sa dá prejsť po pláži. Kvôli prudko sa zvažujúcemu dnu sa však rozdiel medzi maximálnym prílivom a maximálnym odlivom pohybuje len v rozsahu niekoľkých metrov. Preto sú pri prílive k dispozícii len malé piesočnaté zátoky. 
Transfer z letiska: cca 80 minút

 

 INFORMÁCIE O LETOCH

Bližšie informácie o letoch a lietadlách vrátane makiet a rozmiestnenia sedadiel na palube nájdete na úvodných stranách katalógu.

   

Chcete si spríjemniť dobu čakania na odlet lietadla či dokonca celý čas letu? Potom môžete využiť nasledujúce služby:

Business Class - Táto služba je poskytovaná za príplatok 599 € /osoba/oba smery. Cena za Business Class v termínoch  24.12. a 31.12.2016 je 699 € /osoba/oba smery

 • 8-, 11-, 12- a 15-dňové lety z Prahy do Stone Town
 • Letecká spoločnosť: Travel Service
 • Typ lietadla: B737-800*
 • Rezervácia vášho prioritného miesta: áno
 • Business Class: ano
 • XL seats: áno
 • VIP salónik: áno
 • Prednostné odbavenie pre rodiny s deťmi: áno
 • Trasa letu: Praha – Hurghada – Zanzibar – Mombasa – Hurghada – Praha 
 • Zmena typu lietadla vyhradená

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO tours.

 
 
Informácie o destinácii

Praktické informácie

 • Mena: Tanzánsky šiling (TZh)
 • Časový posun: +2 hodiny(v čase platnosti letného času +1 hodina)
 • Hlavné mesto:  Stone Town
 • Predvoľba: 00255

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi

 • Slovenská republika nemá v Tanzánii veľvyslanectvo
 • e-mail: emb.nairobi@mzv.sk
 • web: www.mzv.sk/nairobi
 • Tel.č.: 00254202721896 / 00254202721898
 • Mobil: 00254731282826 ( pohotovostný mob.)
 
Aktuálne počasie
:
 
img
dnes 27 °C
zajtra 27 °C
piatok 26 °C
sobota 25 °C
 
Weather forecast from yr.no,
delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
 
Aktuálny kurz EUR / TZS
1,00 € = 2380,89 TZS (k 03. 04. 2017)
kurzy ostatných men
 
Najobľúbenejšie hotely
 
PONUKA LAST MINUTE e-mailom
Prečo cestovať s KARTAGO TOURS?
1. sme poistení proti úpadku
2. sme na slovenskom trhu už 20 rokov
3. predáváme zájazdy on-line
ďalšie výhody
 
 
 

Telefonické rezervácie a informácie o zájazdoch

Copyright a-net.cz © 2013