Call Centrum02 / 5720 5720

 
 
ico ico ico
 

Spojené arabské emiráty

img

 

 

Krajina, ktorá vás očarí, krajina, kde sny sa stávajú skutočnosťou, krásny nový svet. Aj takto môže byť charakterizovaný púštny štát, ktorý ponúka ideálne podmienky pre celoročné kúpanie. Spojené arabské emiráty vás vždy budú prekvapovať modernou architektúrou, umelými ostrovmi, zábavnými parkami, ale i prekrásnymi piesočnatými plážami. Spoznajte tunajšiu kultúru, prírodu a vynikajúcu arabskú kuchyňu. Užite si komfort miestnych hotelov, užite si Emiráty!

Púštna krajina na brehoch Perzského zálivu je stále častejším cieľom cestovateľov. Až sa budete pozerať na najvyššie budovy sveta, len ťažko uveríte, že ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa na rovnakom mieste rozkladalo pár rybárskych dediniek. Vďaka obrovským zásobám ropy patria dnes Spojené arabské emiráty k najbohatším a najmodernejším štátom sveta. Ohromí vás supermoderná architektúra, prepychové stavby v štýle sultánskych palácov a najluxusnejšie hotely na strane jednej, zatiaľ čo na strane druhej si krajina stále uchováva svoju tradičnú arabskú kultúru. Relaxovať môžete na nádherných plážach či pri golfe na jednom z miestnych ihrísk. Emiráty sú známe tiež aj ako nákupný raj s mnohými prepychovými nákupnými centrami. Zároveň si, ale nenechajte ujsť prechádzku po starých orientálnych bazároch, ktorých kúzlo je umocnené vôňou korenia a vodnej fajky.  
Čisté more s krásnymi plážami, nezabudnuteľné výlety do slnkom rozpálenej púšte, lyžovanie na piesočných dunách, luxusné obchody– to všetko vám môžu Spojené arabské emiráty ponúknuť a  prežijete tak dovolenku v krajine plnej kontrastov, na ktorú sa nezabúda.

 

Dubaj je najznámejší z emirátov, rozkladá na ploche necelých 4114 km2 a v počte obyvateľov sa zaraďuje na druhé miesto medzi 7 emirátmi. Ropa, známa ako čierne zlato, dopomohla tomuto emirátu, skladajúcemu sa z viac než 90% púšte premeniť sa v miesto s mnohými záhradami, parkmi, golfovými ihriskami, modernými palácmi a výškovými budovami. Extravagantné hospodárske a obchodné centrum, miesto kde sa točí tovar, peniaze a služby, oáza bohatstva a luxusu, megametropola – to všetko sú synonymá pre centrum Dubaja, ktoré splní takmer všetky sny. Turisti sem jazdia nielen kvôli kúpaniu na belostnej pláži Jumeirah, pri ktorej stoja najluxusnejšie hotely, ale taktiež za obrovskými nákupnými možnosťami. Dubaj ponúka mnoho kultúrnych, spoločenských a športových aktivít. Medzinárodnú slávu získali významné veľtrhy a festivaly (nákupné festivaly Dubaj Shoping Festival a Dubaj Summer Surprises), medzinárodná konferencia, ťavie závody či púštne safari. Milovníci golfu ocenia špičkové golfové ihriská. Dubaj sa v posledných rokoch preslávil aj impozantnými stavebnými projektmi a nájdete tu hneď niekoľko naj – jediný sedemhviezdičkový hotel na svete i najvyššiu stavbu sveta, gigantický krytý lyžiarsky areál, najväčšie nákupné centrá či slávne umelé ostrovy. Dubaj ponúka pestrú ponuku ubytovania v hoteloch pri pláži, v štýlových butique hoteloch či v klasických mestských hoteloch, z ktorých si vyberie naozaj každý.

 INFORMÁCIE

Pre príjemné a bezproblémové prežitie vašej dovolenky Vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s destináciou, do ktorej cestujete. Venujte prosím pozornosť informáciám a miestnych zvyklostiach a o možnostiach navštívenej krajiny. Prajeme vám krásnu dovolenku!

Zdravie -  očkovanie
Pri cestách do miest, ktoré sú súčasťou tejto ponuky, nie je vyžadované žiadne očkovanie. Pred cestou odporúčame informovať sa o vhodnom postupe pri zdravotných problémoch u vášho praktického lekára. Do SAE je zakázaný dovoz niektorých liekov, ktoré sú u nás bežne dostupné. Odporúčame preto pred cestou nahliadnuť do aktuálneho zoznamu zakázaných liekov (napr. na http://uaeinteract.com/travel/drug.asp) a zaobstarať si včas povolenú alternatívu zakázaného lieku.

Klíma – oblečenie
V subtropickom suchom klimatickom prostredí je najvhodnejšie ľahké, zväčša bavlnené oblečenie. Pri občasnom večernom ochladení, rovnako ako v klimatizovaných priestoroch môžete využiť i ľahké pulóvre alebo svetríky. Celoročne je v SAE vysoká vlhkosť vzduchu a vysoká intenzita slnečného žiarenia. Pravidlá pre obliekanie v oriente zakazujú krátke nohavice, holé ramená a u žien všetko, čo je úzke, krátke alebo priehľadné. Hotely, zvyčajne vyššej kategórie, vyžadujú odev zodpovedajúci kategórii hotela a miestnym zvykom.

Prenájom auta – výlety
V SAE ponúkame prenájom auta aj s vodičom, podrobnejšie informácie vám podá delegát na mieste. Veľmi obľúbenou dopravou v mestách je taxi. Všetky vozy sú vybavené taxametrom, pre dlhšie trasy majú pevne stanovené ceny. V Dubaji existuje taxi pre ženy – taxi má ružovú strechu, ružové vybavenie a šoféruje ho žena. Pokiaľ taxi využijete, ako adresu je lepšie uvádzať názov hotela alebo jednoznačne známu budovu. Vlastné taxi ponúka i väčšina hotelov, cena je o niečo vyššia. Fakultatívne výlety sú vo všetkých miestach organizované v optimálnej podobe miestnym poskytovateľom služieb. S podrobnou ponukou fakultatívnych výletov sa môžete oboznámiť v mieste pobytu. Prosím, oboznámte sa vždy podrobne s podmienkami fakultatívnych výletov.

Fotografovanie
Jednotlivé osoby môžete fotografovať iba vtedy, pokiaľ vám to vyslovene dovolia. Moslimské ženy nemôžete fotografovať z náboženských dôvodov. Ďalej je zakázané fotografovanie policajtov a členov armády a všetkých vojenských zariadení, policajných objektov, prístavov a letísk. U vládnych budov a palácov vládcov je vyžadovaný súhlas stráže.

  

Mobilné telefóny a internet
Spojenie prostredníctvom oficiálnych slovenských operátorov GSM mobilných telefónov je v SAE dostupné. O rozsahu a možnostiach vlastného roamingu sa informujte u svojho mobilného operátora. V SAE existujú 2 mobilní operátori (Etisalat a DU), ktorí majú viac-menej monopol. K volaniu do SR je taktiež možné využiť miestnu SIM kartu. Dobíjacie karty sú dostupné v supermarketoch a v mnohých reštauráciách či obchodoch. Okrem nákladnejšieho telefonického spojenia priamo z hotelovej izby je možné zakúpiť telefónnu kartu, ktorá vám umožní telefonické spojenie do medzinárodnej siete z miestnych telefónnych automatov. Bezdrátový  (Wi-Fi) prístup na internet je umožnený takmer vo všetkých hoteloch, možnosti prístupu sú uvedené u jednotlivých hotelov. Vo veľkých mestách sa nachádzajú aj internetové kaviarne. Poskytovateľom služieb je v SAE spoločnosť Emirates Internet a Media, prostredníctvom oprávneného proxy serveru, prístup na niektoré stránky môže byť blokovaný.

Elektrina
Napätie v elektrickej sieti je 220 V/ 50 Hz, zásuvky sú s tromi kolíkmi britského typu. Adaptéri sú vo väčšine prípadov k dispozícii na recepcii hotela (obvykle je vyžadovaná vratná kaucia).

Miestne zvláštnosti ubytovania
Hotelové izby sú spravidla vybavené dvojitými posteľami rôznych rozmerov od bežných tzv. double-beds, cez širšie queensize-beds, až po najširšie kingsize-beds. Niektoré hotely uplatňujú pravidlo, že do takýchto izieb nie sú umiestňované prístelky pre deti a deti spia na posteli s rodičmi. Informácie o prístelkách pre deti sú uvedené v cenníku pri jednotlivých hoteloch.

Nápoje – alkohol
Tradičnými nápojmi Arabského polostrova sú káva a čaj, ktoré sa servírujú do malých šálok a pohárov bez uška. Čaj je väčšinou ponúkaný mimoriadne sladký, zatiaľ čo káva sa podáva horká a neosladená, môže byť osladená štipkou kardamonu alebo ružovej vody. Medzi ďalšie obľúbené nápoje patria čerstvé šťavy z mnohých druhov ovocia. Najčastejšie servírovaným nápojom je voda, podávaná vo veľkých plastových fľašiach. Voda z vodovodných kohútikov je nezávadná, avšak jedná sa o odsolenú morskú vodu, ktorá nemusí každému vyhovovať. Alkohol sa v SAE podáva iba v hoteloch alebo licencovaných reštauráciách a baroch. Nepredáva sa bežne v supermarketoch, ale iba v špecializovaných obchodoch. Konzumácia alkoholu na verejnosti je prísne zakázaná. V emiráte Sharjah nie je alkohol dostupný ani v hoteloch, je tu absolútna prohibícia. Počas pôstneho mesiaca Ramadánu býva podávanie alkoholických nápojov v hoteloch či jeho predaj v obchodoch výrazne obmedzený. Niektoré hotely presadzujú tzv. koncept alcohol-free, tj. nepodávajú alkoholické nápoje.

  

Pláže – plávanie
V SAE sú nádherné piesočnaté pláže, ako verejné, tak hotelové. Verejné pláže sú vyhradené pre miestnych obyvateľov. Na týchto plážach sa riaďte ostatnými – kde sa kúpe viac žien v plavkách, môžete aj vy (bikiny sa však neodporúčajú). Emirát Sharjah zakazuje na verejných plážach aj kúpanie v plavkách, prístupné je iba oblečenie. Na hotelových plážach je možné kúpať sa aj v bikinách. Opaľovanie sa „hore bez“ je v SAE neprípustné. Hotelové pláže sú od verejných oddelené plotom, ktorý zasahuje aj niekoľko metrov do mora a nie je cez neho vidieť. Plážové parky sú ideálne pre všetkých návštevníkov SAE, ktorých hotel neleží priamo pri mori a nie sú členmi plážového klubu. Do plážových parkov sa platí vstupné, ležadlá a slnečníky sú k dispozícii za poplatok. Nájdete tu príjemné prostredie plné zelene, reštaurácie, kaviarne, detské ihriská a ďalšie doplnkové služby. Plážové parky majú svoju otváraciu dobu a v niektoré dni je vstup umožnený iba ženám a deťom. Mestské hotely v Dubaji spravidla zabezpečujú dopravu na verejnú pláž / do plážového parku raz denne, informácia je vždy uvedená pri jednotlivých hoteloch.

Otváracia doba – nákupy
Dňom pracovného pokoja je v SAE piatok, bežný pracovný týždeň končí štvrtkom. Veľké obchodné centrá majú zvyčajne otvorené od soboty do štvrtka od 10:00-20:00 hodín, v piatok väčšinou až od 15:00 hodín. Veľké nákupné centrá v Dubaji sú otvorené denne. Trhy mávajú v piatok obmedzenú pracovnú dobu, niekedy môžu byť zatvorené. Na trhoch sa vždy zjednáva. Obchody, supermarkety a obchodné centrá majú pevné ceny.

Platenie – vratná kaucia - prepitné
K zmene na mieste sú najpraktickejšie USD. Bežný účet v hoteli je možné uhradiť kreditnými kartami. Oficiálny menový kurz je všade rovnaký, pretože emirátsky dirham je pevne viazaný na USD v pomere 1 USD = 3,673 AED. V jednotlivých hoteloch alebo zmenárňach sa však môže líšiť servisný poplatok za výmenu. Platobné karty sú prijímané vo väčšine obchodov. Hotely v SAE vyžadujú od klientov pre ubytovaním zloženie vratnej kaucie v hotovosti (EUR, USD alebo AED) či autorizáciu platobnej karty. Kaucia je klientom vrátená pri odchode z hotela. V prípade platenia kaucie v hotovosti je kaucia vrátená vždy v AED (podľa aktuálneho kurzu), vrátenie kaucie na karte trvá obvykle 5-10 pracovných dní. Prepitné je v arabských krajinách úplne bežné a je považované za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb. Nie je neobvyklé, že ochota poskytnúť prepitné sa odrazí na kvalite poskytnutých služieb. Samozrejme je však rozhodnutie ohľadom prepitného výhradne vo vašich rukách.

 UMIESTNENIE HOTELOV

 LETOVISKÁ

Emirát Sharjah
Sharjah je považované za kultúrne centrum SAE a vďaka svojej centrálnej polohe susedí so všetkými  šiestimi emirátmi, plochou i počtom obyvateľov je tretím na mieste. Rovnakomenné hlavné mesto sa nachádza pri pobreží Perzského zálivu a tvorí rozľahlú mestskú aglomeráciu s Dubajom na juju a Ajmanom na severe. I tu sa však nájdu pekné piesočnaté pláže, k najznámejším patrí oblasť plážového parku Al Mamzar s niekoľkými plážami chránenými kamennými mólami. Pláž s hotelmi sa nachádza na západnom brehu zátoky Khor Khalid, lagúna sa smerom do vnútrozemia rozširuje a vytvára jazero obklopené zeleňou, obľúbené miesto k relaxácii. V emiráte Sharjah platí prísne dodržiavanie islamských tradícií, ako jediný emirát neumožňuje predaj alkoholu.

Emirát Ajman
Len 8 km severne od Sharjah leží najmenší z Emirátov – Ajman. Aj napriek jeho malej veľkosti disponuje pobrežím dlhým 16 km, ktoré z väčšej časti tvorí krásna piesočnatá pláž napájajúca sa na pláž Emirátu Sharjah. V minulosti sa Ajman spoliehal hlavne na príjmy z rybolovu, avšak dnes je vďaka bezcolnej zóne tretím v počte priemyselných firiem sídliacich na jeho území. V tomto Emiráte sa môžete stále stretnúť s tradičným spôsobom života, navštíviť typické trhy a pozorovať rybárov, ako brázdia svojimi bárkami more. Návštevníci tu predovšetkým ocenia pokojné prostredie, krásne pláže a priezračné more. Výhodou je tiež blízkosť Dubaja.

  

Emirát Umm Al Quwain
Emirát i rovnako pomenované hlavné mesto, leží severne od Dubaja v oblasti, ktorá má zo všetkých emirátov najväčšie čaro – je tu veľmi pokojná atmosféra a zachovaná príroda, medzi obľúbené aktivity patrí pozorovanie vtákov v miestnych lagúnach. Tento prevažne rovinatý emirát má veľmi členité pobrežie a nízky počet obyvateľov. V súčasnosti sa tu rozvíja turistický ruch, nájdete tu všetku infraštruktúru potrebnú k stráveniu príjemnej odpočinkovej dovolenky. Na okraji mesta bol vybudovaný aquapark Dreamland, jeden z najväčších na svete.

Emirát Ras Al Khaimah
Najsevernejší z Emirátov je mnohými považovaný za najkrajší. Dramatická panoráma vyprahnutého pohoria Hajar prechádza do dún červeného piesku, ktorá končí v tyrkysovo modrom mori, nájdete tu púšť, more, hory aj úrodné údolia. Ras Al Khaimah susedí s Ománom, ktorý zaberá severný polostrov Musandam. V Ras Al Khaimah sa nachádza dôležitý prístav Mina Saqr, ale aj úrodné údolia, kde sa dobre darí poľnohospodárstvu a ktoré zásobujú okolité Emiráty zeleninou a ovocím. Dôležitú úlohu zohráva aj rybolov. Ras Al Khaimah má vďaka strategickej polohe pri Harmuzskom prieplave omnoho bohatšiu históriu ako ostatné Emiráty. V stredoveku sa tu nachádzal dôležitý obchodný prístav Julfar, kde sa narodil jeden z najväčších arabských moreplavcov Ibn Mádžid. Na území Emirátu sa zachovalo 75 starých strážnych veží postavených z hlinených tehál alebo kameňov. V hlavnom meste nájdete starú pevnosť, ktorá dnes slúži ako múzeum, za prechádzku stojí aj starý souk, ktorý žije rovnakým pokojným tempom už desiatky rokov. Popri Dubaji a Abu Dhabí má Ras Al Khaimah tretie najdôležitejšie dostihové závody pre ťavy – závodí sa vždy v piatok od polovice septembra do konca apríla a návšteva ťavích dostihov stojí určite za to. Odporúčame pre strávenie aktívnej dovolenky v prostredí luxusných hotelov

  

Emirát Fujairah
Emirát zaberá tzv. Východné pobrežie a obmývajú ho vody Ománskeho zálivu patriaceho k Indickému oceánu. Od ostatných Emirátov ho oddeľuje pás majestátneho pohoria Hajar. Spoločne s Emirátom Ras Al Khaimah patrí k najkrajším miestam Spojených Arabských Emirátov – nádherné a čisté more lemované bielym pásom pláží prechádza do vysokých horských štítov, pri niektorých častiach pobrežia padajú vysoké hory priamo do mora. Nájdete tu zelené úrodné plochy, vodopády a pramene. Najznámejšie sú minerálne liečivé pramene Madhab a Gamour Spings. Nenechajte si ujsť návštevu hlavného mesta, ktoré v sebe spája luxusné budovy pulzujúceho moderného mesta s ospalou historickou časťou, ktorej dominuje stará pevnosť. Tento emirát je ideálnou voľbou pre romantickú dovolenku v rozprávkovom prostredí.

 V cene zájazdu je zahrnuté:
Letecká doprava Bratislava-Dubaj-Bratislava v turistickej triede , ubytovanie (v prípade 8 dňového zájazdu na 7 nocí), stravovanie podľa vybraného hotela, transfery z/na letisko v cieli zájazdu, povinné poistenie cestovnej kancelárie.

 V cene zájazdu nie je zahrnuté:
Servisné poplatky vo výške 299 €/osoba nad 2 roky, 50 €/dieťa do 2 rokov (zahŕňajú: letiskové poplatky, bezpečnostnú taxu a iné poplatky súvisiacie s vykonaním leteckej dopravy), komplexné cestovné poistenie 3,30 €/osoba/deň, pobytová taxa podľa kategórie hotela platná pre emirát Dubaj a Ras Al Khaimah (taxa je splatná v hotovosti na recepcii, 5* hotel 20 AED/izba/noc, 4* hotel 15 AED/izba/noc, 3* a 2* hotel 10A ED/izba/noc. Výška pobytovej taxy sa môže počas sezóny meniť, aktuálne informácie o jej výške vám na požiadanie zistí predajca, prípadne ju nájdete na www.kartago.sk).

 Cestovné doklady:
S platnosťou od 22.3.2014 bola Slovenská republika zaradená do zvýhodneného vízového režimu SAE nazývaného „visa on arrival“, podmienkou pre udelenie „visa on arrival“ je cestovný pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov od dáta vstupu na územie SAE. Na základe dohody medzi Európskou úniou a Spojenými arabskými emirátmi o zrušení vízovej povinnosti pre krátkodobé pobyty, môžu držitelia cestovných, diplomatických i služobných pasov SR od 7.5.2015 zotrvať na území SAE bez víz po dobu najviac 90 dní počas akéhokoľvek obdobia 180 dní. Dohoda sa nevzťahuje na osoby cestujúce za účelom zárobkovej činnosti. Prekročenie povolenej dĺžky pobytu je penalizované. Pre vstup do SAE nežiaduca izraelská pečiatka v cestovnom pase. Ak cestuje dieťa do 18 rokov s rodičom iného priezviska, je nutné doložiť kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa do 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, je nutné doložiť podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča v angličtine s uvedením telefónneho čísla). Pri cestách do SAE sa ďalej vyžaduje cestovné zdravotné poistenie na celú dobu pobytu. 

Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.

 
 
Informácie o destinácii

Mena: emirátsky dirham (AED)
Časový posun: + 3 hodiny, v čase platnosti letného času: + 2 hodiny
Hlavné mesto: Abú Dhabi
Telefónna predvoľba: +971

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abu Dhabi
Al Mataf Street No.16, Villa 2, Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Tel.: +971 26817705
Fax: +971 26817704
Mobil: +971 566202560 (pohotovostný kontakt pre mimoriadne situácie - po pracovnej dobe a v dňoch pracovného pokoja iba v závažných prípadoch)
Email: emb.abudhabi@mzv.sk

Aktuálne počasie
 
img
dnes 36 °C
zajtra 36 °C
štvrtok 36 °C
piatok 36 °C
 
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
 
Aktuálny kurz EUR /AED
1,00 € = 4,28 AED (k 02. 07. 2018 )
 
kurzy ostatných mien
 
 
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie