Call Centrum02 / 5720 5720

 
 
ico
 

Grécko

img

Vitajte v Grécku 

 

Grécko je krajina jedinečných prírodných krás, krajina opradená dávnymi mýtmi, dejisko bohatej histórie, kolíska európskej civilizácie. Grécko je jedným s najobľúbenejších dovolenkových cieľov návštevníkov nielen zo Slovenskej republiky, ale aj z celého sveta. Prispieva k tomu nepochybne veľmi priaznivé podnebie, ktoré je stabilné od mája až do októbra. Toto všetko korunuje priezračné more, hojnosť historických pamiatok, dobrá ponuka služieb a samozrejme aj výborná miestna kuchyňa.  

Grécko, oficiálne Helénska republika, sa nachádza v južnej Európe, na juhu Balkánskeho polostrova. More obmýva grécku pevninu z troch strán. Iba na severe vedie pomerne krátka hranica Grécka s Bulharskom, Albánskom, Macedónskom a Tureckom po súši. Bohatá krajková stuha gréckeho pobrežia lemuje pevninu a ostrovy s tisícmi zálivmi a zátokami a dodáva Grécku zvláštny a podmanivý pôvab a krásu, aká je v Stredomorí ojedinelá. Nekonečné množstvo pláži činí Grécko veľmi atraktívnou lokalitou. Môžete si vybrať medzi plážami piesočnatými, kamienkovými a skalnatými, medzi plážami plnými rôznych atrakcií a opustenými plážami. Každý si tu celkom isto nájde svoje miesto. 
Grécka kultúra položila základy modernej európskej kultúry. Mnohé poznatky boli známe už starým Grékom, ktorí založili napr. filozofiu, divadlo, astronómiu, rétoriku, modernú medicínu či demokraciu. Veľký je aj vplyv gréckeho jazyka v európskych jazykoch. Slová ako ekonomika, politika, matematika, televízia, stratégia či aristokracia sú gréckeho pôvodu.  
Biely kríž gréckej vlajky je symbolom východnej ortodoxnej kresťanskej cirkvi a deväť pruhov reprezentuje deväť slabík v tradičnom gréckom motte Elefthería i thanatos (Slobodu alebo Smrť). Modrá a biela farba potom podľa jednej z mnoho teórií symbolizuje more a nebo (teda more a oblaky). 
Grécko sa môže pochváliť vynikajúcou stredomorskou kuchyňou. Grécka kuchyňa je pomerne pestrá, veľmi zdravá a chutná. Základom gréckych jedál je olivový olej, paradajky, cuketa, cibuľa, cesnak, artičoky, olivy, ovčí a kozí syr. Z mäsa sa v Grécku najčastejšie konzumuje jahňacina a samozrejme čerstvé ryby. Kto bude chcieť ochutnať nejaké typické grécke špeciality, odporúčame napr. gyros, moussaku, špíz souflaki a samozrejme tzatziki.
Odporúčame aj návštevu typických taverien a kaviarní, ktoré neodmysliteľne patria k tejto zemi a majú svoje čaro, ktoré nenájdete nikde inde.

  POHODOVÚ DOVOLENKU MÔŽETE STRÁVIŤ NA 5 GRÉCKYCH OSTROVOV

KORFU
 
KOS
KRÉTA
 
RHODOS
ZAKYNTHOS
 
 
Informácie o destinácii

Mena: Euro (€)
Časový posun: + 1 hodina
Hlavné mesto: Atény 
Telefonná predvoľba: +30

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:
Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény
E-mail: emb.athens@mzv.sk
Telefón: 0030 210 677 1980
Pohotovostná služba pre mimoriadne situácie: 0030 / 6932 408 028

Aktuálne počasie
 
img
dnes 27 °C
zajtra 27 °C
nedeľa 27 °C
pondelok 29 °C
 
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
 
 
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie