ico ico ico
 

Cyprus

img

 

 

Cyprus je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori, ktorý sa delí na Cyperskú republiku a Severocyperskú tureckú republiku, ktorá však nie je medzinárodne uznaná. Južná grécka časť ostrova sa delí na 6 oblastí: Limassol, Larnaku, Pafos, Famagustu, Girne a hlavné mesto Nikózia. Cyprus je známy aj ako ostrov lásky.

Hlavným dovolenkovým lákadlom Cypru je vynikajúce počasie, zlatisté piesočnaté pláže a nádherné čisté more. Vynikajúca kvalita služieb a množstvo výborných reštaurácií, klubov či miestnych krčiem, umocňujú jedinečný zážitok z dovolenky. Pre dokonalý relax a zábavu ponúka Cyprus široké spektrum aktivít, ako sú kúpele, golf, vodné športy, pešia a cykloturistika, jazda na koni, potápanie, plachtenie a veľká ponuka rôznych zájazdov.
Od roku 1974 je ostrov rozdelený na grécku a tureckú časť. Južnú časť zaberá progrécky orientovaná Cyperská republika, v severnej časti bola vyhlásená Severocyperská turecká republika. Cyperská republika, v ktorej sa nachádzajú všetky významné turistické letoviská, sa delí na šesť oblastí. Ide o Limassol, Larnaku, Pafos, Famagustu a Girne, poslednou z nich je hlavné mesto Nikózia.
Cyprus má vynikajúce stredomorské podnebie. Pred dovolenkou nebudete potrebovať žiadne očkovanie ani zvláštne opatrenia. Lekárske ošetrenie na Cypre je na profesionálnej úrovni. Zelený kríž na bielom podklade označuje lekárne. Väčšina liekov na Cypre je bez lekárskeho predpisu, lekárnici vám môžu pomôcť len pri drobných problémoch. Niektoré lekárne sú otvorené aj 24 hodín denne.

Cyprus sa nachádza na rovnomennom ostrove vo východnej časti Stredozemného mora. Meria 240 kilometrov od západu na východ a 99 kilometrov zo severu na juh. Je jasné, že Cyprus je rozlohou pomerne malá krajina, rozkladá sa na ploche len 9 251 kilometrov štvorcových. Zhruba 43 % z nich je kvôli okupácii tureckým vojskom mimo pôsobnosti cyperskej vlády. Medzi gréckym a tureckým územím sa tiahne úzka nárazníková zóna nazývaná Zelená línia. Na ostrove sú umiestnené tiež dve britské vojenské základne. Pobrežie je pomerne členité. Severne sa tiahne pohorie Pentadaktylos dosahujúce výšku až 1 000 metrov, južne pohorie Troodos s najvyššou horou Olympos s výškou 1 952 metrov. Hlavným mestom je Nikózia. Cyprus má asi 840 000 obyvateľov. Cyperčania sú rovnako ako Gréci priateľskí a pohostinní. Ak budete aj vy prívetiví, vyplatí sa vám to. Ak ochutnáte cyperskú kuchyňu, môže vám pripomenúť turecké, orientálne, talianske aj britské chute. Na stole sú často ryby, mäso, zelenina, zemiaky a ovocie. Samozrejme, nechýba víno.
Cyperská kuchyňa je veľmi rozmanitá a zdravá zároveň. Typické jedlo je korenené oreganom, kôprom, čerstvými bylinkami a je doplnené veľkým množstvom zeleniny. Národným jedlom Cypru ofto kleftiko, pečené baranie mäso so zemiakmi. Pri dovolenke na ostrove Cyprus narazíte na jedálnych lístkov hlavne na moussaku, nákyp z mletého mäsa, zeleniny a zemiakov alebo souvlaki, špíz z bravčového mäsa. Veľmi obľúbené je aj dolmades, krájané mäso s ryžou zabalené do vínneho listu, jogurtová omáčka tzaziki s uhorkou, cesnakom a mätou či hoummous, omáčka zo zeleného hrášku, olivového oleja, cesnaku a petržlenu.

Pre príjemné a bezproblémové prežitie Vašej dovolenky Vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s destináciou, do ktorej cestujete. Venujte pozornosť informáciám o miestnych zvyklostiach, podnebí a o možnostiach krajiny, ktorú sa chystáte navštíviť.
Prajeme Vám krásnu dovolenku! 

 PODNEBIE – OBLEČENIE: 
Subtropické cyperské počasie opaľovaniu praje. Nezabúdajte preto na základnú ochranu pred agresívnym slniečkom, zvlášť v prvých dňoch pobytu alebo ak máte citlivú pokožku. Vybavte sa opaľovacím krémom, pokrývkou hlavy a slnečnými okuliarmi. V poludňajších hodinách sa radšej schovajte do tieňa. Ak holdujete opaľovaniu bez horného dielu plaviek, v turistických strediskách sa nestretnete s žiadnym obmedzením. Nudizmus je však na celom Cypre zakázaný. V letných mesiacoch je tu veľmi horúco a sucho, v zime nastáva obdobie dažďov. V priebehu celého roka spadne na Cypre v priemere len 300 – 400 mm zrážok.  Ostrov sa môže pochváliť tým, že väčšina dní v roku je slnečných. Priemerné teploty v lete dosahujú 22 – 40 °C, čo závisí od nadmorskej výšky, v ktorej sa nachádzate. Na Cyprus sa chodí buď kvôli pamiatkam, alebo kvôli moru. Ak sa sem chystáte skôr kvôli pamiatkam, je lepšie si zvoliť mesiace máj, začiatok júna, september alebo október. Cyprus je slnečná krajina, a preto sa málokedy stretnete s dažďom. Len v pohorí Troodos sa v zime môže vyskytovať vrstva snehu a v prevádzke bývajú aj zjazdovky. Ak ale idete na ostrov hlavne kvôli slnku, teplu a vodným radovánkam, vydajte sa sem počas mesiacov júl a august, kedy teplota vzduchu dosahuje 40 – 45 °C a voda má priemerne 28 °C. Nočné teploty potom neklesnú pod 25 – 20 °C.

 VODA:
Neodporúčame piť vodu z vodovodnej siete, nie je dobrá. Ku konzumácii si radšej kúpte vodu balenú.

 PRENÁJOM AUTA – VÝLETY: 
Tie najzaujímavejšie miesta na Cypre sú od seba dosť vzdialené a bývajú na odľahlých miestach. Miestna doprava k nim väčšinou nejazdí. Ak chcete spoznať ostrov, určite sa oplatí požičať si auto. Auto zoženiete v kanceláriách na letiskách a vo väčšine veľkých hotelov. Vždy sa tiež môžete obrátiť na svojho sprievodcu. Na Cypre sa jazdí vľavo. Bezpečnostné pásy sú povinné na všetkých sedadlách. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 65 km/h a na diaľnici 100 km/h. Prednosť platí sprava!

 MOBILNÉ TELEFÓNY A INTERNET: 
Najvýhodnejšie sa na Cypre dá volať zo siete verejných automatov, ktoré fungujú na predplatenú kartu. Telefonovať môžete tiež z verejných automatov na poštách alebo z hotela. Najpohodlnejšie sa dá telefonicky spojiť pomocou vášho mobilného telefónu. Pred cestou na dovolenku si u svojho operátora aktivujte roaming na volania a textové služby v zahraničí. V prípade predplatených kariet sa tiež u operátora informujte o spôsobe spätného volania. Mnohé hotely ponúkajú hosťom bezdrôtové pripojenie na internet. Vo väčšine miest a letovísk nájdete tiež množstvo internetových kaviarní a v miestnych baroch a tavernách sa môžete pripojiť tiež.

 ELEKTRINA:  
Elektrické napätie na Cypre má na niektorých miestach 220 V a inde 240 V. Pre svoje elektrické spotrebiče budete potrebovať adaptér, ktorý sa dá kúpiť v miestnych supermarketoch.

 PLÁŽE – PLÁVANIE:  
O krásne piesočné pláže pri priezračnom Stredozemnom mori nie je na Cypre núdza. Biele sú pláže Nissi Beach a hlavná pláž v Protarasu. Pre potápačov sú ideálne zátoky so skalnatými výbežkami. V odľahlejších zátokách západného pobrežia si vychutnáte samotu a súkromie. 

Pláž Coral Bay nájdete v oblasti Pegeia pri Pafose. Ľahko sa k nej dostanete autom a z Pafosu aj na motorke, bicykli alebo autobusom. Na mieste si môžete prenajať ležadlá a slnečníky alebo vyskúšať niektoré z vodných športov. 

Pláž Phinikoudes
Phinikoudes sa nachádza pri centrálnom pobreží promenády mesta Larnaca. Je viac ako pol kilometra dlhá, široká od 30 do 100 metrov a pokrýva ju šedý piesok. Okrem pestrých kvetov a paliem, ktoré pozdĺž nej vysadili už v roku 1922, ju lemujú tiež kaviarne, bary, reštaurácie a hotely. Ďaleko to nebudete mať ani k miestnym minimarketom. Staré mesto s množstvom kamenných obchodov je len kúsok od promenády. Samozrejmosťou sú ležadlá, slnečníky a možnosť vyžitia v oblasti vodných športov.

Pláž Makronissos
Makronissos tvorí skupina troch zátok juhozápadne od Ayia Napy. Túto 350 metrov dlhú pláž pokrýva jemný zlatý piesok. Na mieste môžete využiť ponuku vodných športov alebo si prenajať ležadlá a slnečníky. V blízkosti pláže fungujú aj reštaurácie a obchodíky.

Guvernérova pláž
Obľúbená vidiecka piesočná pláž východne od Limassolu, v okolí ktorej môžete využiť ponuku vodných športov alebo ochutnať miestne špeciality vo vynikajúcich rybích reštauráciách.

 LETOVISKÁ / JUŽNÝ CYPRUS
LIMASSOL
Druhé najväčšie mesto na ostrove s najdôležitejším cyperským prístavom leží na juhozápade ostrova. Je obklopené vinicami a rozsiahlymi citrusovými plantážami. Limassol je navštevovaný obzvlášť tými, ktorí sa okrem kúpania aj radi bavia a vyhľadávajú spoločnosť. Tento cyperský prístav je zároveň aj východiskovým miestom pre rôzne výlety do vnútrozemia ostrova za poznaním mnohých antických miest.

PROTARAS
Známe turistické letovisko Protaras sa nachádza sa približne 10 kilometrov od Ayia Napa. V staroveku stál na jeho mieste starý mestský štát Leukolla s malým prístavom, v ktorom aténsky Demetrius Poliorketes hľadal v roku 306 p.n.l. útočisko, keď čakal na Ptolemea, jedného z nástupcov Alexandra Veľkého. Dnes sa Protaras označuje aj za “krajinu veterných mlynov“. Protaras očaruje blankytným morom a nádhernými piesočnatými plážami, z ktorých najznámejšia je Fig Tree Bay.

PAFOS
Pafos je mesto s bohatou históriou. Za vlády Alexandra bol hlavným mestom a dôležitým prístavom. Ako významné kultúrne dedičstvo bolo mesto zaradené medzi pamiatky UNESCO. Odporúčame navštíviť hrobky kráľov alebo archeologický park, kde sú slávne podlahové mozaiky zobrazujúce výjavy z gréckej mytológie. Sú to najzachovalejšie mozaiky v Stredomorí. Významným miestom je tiež stĺp sv. Pavla. Ten prišiel na Cyprus hlásať kresťanstvo ak tomuto stĺpu bol potom pripútaný a bičovaný. Medzi ďalšie významné pamiatky patrí katakomby sv. Solomon alebo starý prístav.

NIKÓZIA
Hlavné mesto Cypru je od roku 1974 rozdelené na dve časti tzv zelenú línií. Severná časť je pod správou cyperských Turkov, južná časť spadá pod správu Cyperskej republiky. Mesto sa stalo obchodným, politickým a kultúrnym centrom republiky. Staré mesto ukrýva nespočetné množstvo pamiatok. Sú to napríklad benátske hradby, ktoré pochádzajú z doby, keď Cyprus ovládli Benátčania, ďalej treba katedrála sv. Jana zo 17. storočia či pešia zóna Laiki Yitonia, kde je aj veľa príležitostí na posedenie v príjemných kaviarňach a reštauráciách. Obchody lákajú k nákupom tradičných výrobkov, zlata a hrnčiarskych výrobkov. V blízkosti sa nachádza ulice Ledra, kde je prechod do severnej časti mesta.

LARNACA
Larnaca je najstaršie obývané mesto na ostrove. Vzniklo v 13. storočia pred nl a dnes sa tu Nachádza mnoho luxusných hotelových a hotelových apartmánový. Jedná sa o moderné mesto s charakteristickou palmovou promenádou pri mori. Mozete tu navštíviť mnoho historických pamiatok. Medzi najznámejšie patrí kostol sv. Lazara na Mies kostol s hrobkou sv. Lazara. Obyvateľom sa kedysi zdal kostol príliš malý, a tak sa ho rozhodli zbúrať. Okolo roku 900 potom postavili kostol, Ktorý nás ešte dnes ohromí. V 17. storočia presiel rekonštrukciám, ale zachoval si svoju architektonickú podobu.

AYIA NAPA
Živé letovisko Ayia Napa ponúka nespočetné množstvo barov a klubov, ktoré pulzujú nočným životom až do rána. Je to obľúbené miesto so živou hudbou a  sviežou atmosférou. Ayia Napa nie je všetko len o zábave, očarí vás taktiež aj kultúrna stránka mesta predstavujúca kláštor zo 16. storočia a Múzeum Thalassa.

 
 
Informácie o destinácii

Mena: Euro (€)
Časový posun: + 1 hod.
Hlavné mesto: Nikózia
Dĺžka letu: 3 hod.
Telefonická predvoľba: +357
Veľvyslanectvo slovenskej republiky v Nikózii: 
Kalamatas Street No. 4, Strovolos, Nikózia, Cyprus
Tel.: +357 22879681, +357 99694929
E-mail: emb.nicosia@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/nicosia
Platnosť cest. dokladu: min. 6 mesiacov po návrate

 
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie